Gayman 2016. Soutěž krásy a sympatie pro homosexuály je opět za dveřmi

Sympatické tváře...
 

Slovo homosexuál dá lidské fantazii zabrat. Zatímco na Slovensku se gayové bezmála lynčují a jsou na pokraji lidské úrovně, v Čechách jsou lidé k této sexuální menšině vcelku tolerantní. Homosexuálové mají své kluby, společné akce, a také každoroční soutěž krásy a sympatie pro homosexuály pod názvem GAYMAN Česko Slovensko 2016 .

Tato událost je velice sledována, a má své příznivce i z řad heterosexuálních přívrženců. Pořádá se každoročně, a může se do ní přihlásit kdokoliv, kdo splňuje podmínky soutěže. Pro bližší informace o této společenské akci byl požádán o rozhovor pan Marian Kajzer, prezident soutěže.

 

Kdy a proč jste založili vaši agenturu? Co vás k tomu vedlo a jaké je procento úspěšnosti a zájmu veřejnosti?

Tak není to až tak agentura jako občanské sdružení. Gold In se založilo v roce 2010 za účelem pořádat dále soutěž Gayman, tehdy ještě jen ČR, a zároveň pomoci potřebným. Chtěl jsem to spojit, a myslím, že se povedlo. Pomohli jsme Klokánku v J. Hradci, Venkovskému stacionáři, Red Ribbon na rozjezd sdružení, které se zabývá prevencí HIV a AIDS.

 

Kolikátá soutěž Gayman se v roce 2016 koná, s jakou účast soutěžících pro tento rok očekáváte?

V roce 2016 bude již 15. ročník. Co se týče zájmu, je to jak na houpačce. Jeden rok je zájem velký, druhý slabší. Je to taky tím, jak aktivní jsou odpůrci z řad komunity. Je jich pár, ale vyžívají se v tom. Holt i s tím musí člověk v tomto směru počítat.
 

V jaké věkové kategorii se můžou soutěžící přihlásit?

Do soutěže GAYMAN Česko Slovensko 2016 se může přihlásit každý občan ČR nebo SR od 18 - 45 let. Pokud nemá státní občanství ČR nebo SR je nutností, aby (prokazatelně) v ČR či v SR minimálně 5 let žil a pracoval, či měl povolení k trvalému pobytu (zde se lhůta neurčuje).


Celková pravidla i přihlášku najdou čtenáři na webu této soutěže.


Jak přijímá český národ lidi, kteří žijí životem, který se vyznačuje slovem GAY? Jaké mají v běžném životě výhody, nevýhody, jak je bere okolí?

V tomhle je to asi případ od případu. Člověk by si řekl, že v Praze je to normální, že se to ztratí v  davu. Avšak i tady se najdou jedinci, o kterých se dá říci, že jsou homofobní. Na druhou stranu musím říci, že mne mile překvapil postoj lidí v Brně, Ostravě i v Českých Budějovicích. Dnes už není ta doba, kdy se člověk bál jít mezi „své“ jen proto, že by ho někde někdo na ulici napadl za to, že je gay či lesba. Spíše, a to je šílenost, se člověk bojí jít mezi „své“, aby něco nechytil….

Ne, že by LGBT komunita byla sama osobě šíleně výrazná v pohlavních chorobách, jen se o tom více mluví – je to i mezi heterosexuály. Přijde mi, že od té doby, co se uzákonilo registrované partnerství, které je dle mého soudu stejně k ničemu, neb je nedodělané, tak se komunita hrozně spustila. Někteří jsou jak utržení ze řetězu.
A i to je cíl soutěže. Vítěz by měl komunitu spojovat, přinášet pozitivum hlavně té mladší generaci. Staré vlky novým kouskům nenaučíte…


Já vyrůstal za generace Jiřího Hromady, SOHO, Lambd… To byli lidé, kteří nás vedli, učili nás se k sobě chovat s úctou a pokorou. Dnešní generace těm mladým nedává absolutně nic.

Kdo je ten nejkrásnější gay?

Žádná cesta ke spojení komunity jako takové tady dneska není. Prague Pride není cestou spojení, ale spíše odporu samotné komunity k sobě samé. Gayman je vytvořen, a byl vytvořen, jako mezník mezi párty a kulturním vyžitím nejen gayů. Ale jedna akce nic nezmůže. Nechci tady hodnotit a soudit.

 

Výbornou práci odvádí například Proud, Red Ribbon, Sdílna, Art For Life…ale všechno to jsou spíše komerční záležitosti, které působí a jsou hlavně známí jen v Praze. Zbytek republiky jakoby v podstatě nebyl.

Koná se v ČR podobná akce ze strany žen? Vy volíte Gayman, čili muže. A co ženy, které mají orientaci na ženy?

I ženy mají své práva...

Ženy, které jsou orientovány na stejnou vlnu v sympatiích, lidově řečeno Lesby, mají svou akci nazvanou Freedom Night, kde si volí svojí „MISS“. Na jedné volbě jsem byl, a bylo to zábavné. Je to však spíše klubová záležitost. Ale dobře zorganizovaná. Proto se o takových akcích moc neví, a nepíše. A to je velká škoda.

 


 

Které akce předchazí samotnému finále Gayman 2016, které bude v září 2016 v Praze?

Než se uskuteční samotné finále, proběhne samo sebou casting, kde se vyberou finalisté. Ty čeká hned v ten den večer párty, kde budou oficiálně představeni. Čeká je také soustředění, kam mohou jet i „cizí“ lidé či jejich známí a kamarádi. Soustředění je vždy o víkendu, nebo prodlouženém víkendu. Jde o seznámení se, nácviky choreografie… Různé výlety, exkurze, párty… Samotné finále proběhne v září 2016. Jak probíhalo to letošní se můžete podívat v naší foto galerii. Ostatní informace či fota najdete na našem facebooku.

MARIAN KAJZER, prezident soutěže
 
Děkujeme panu Marianu Kajzerovi za rozhovor, a o všem budeme naše čtenáře portálu ČtiDoma.cz podrobně a včas informovat.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru