Svobodní zednáři a politika. Slavná jména, která hýbala dějinami, byla součástí tajného spolku

Jedním z českých zednářů byl Karel Čapek
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Lidé s bujnou fantazií si velmi rádi představují, že za povrchem politiky se nachází nějaký tajný spolek, který hýbe nitkami. Jistě se v zákulisí všech důležitých historických událostí objevují postavy, které mají zásadní vliv, ale jejich jména nikdy nepoznáme. Díky své utajované existenci si  o podobnou pozornost říkají Svobodní zednáři. Jaký byl a je jejich opravdový význam? A jaká slavná jména byla součástí jejich řádu?

Tajná světová vláda mužů v ložích má v hrsti chod dějin a my se jen můžeme domnívat, čeho všeho se jejich vliv dotkl a dotýká. Ano, kolem Svobodných zednářů bylo řečeno mnoho spekulací a legend, ale doopravdy vlastně málokdo ví, jaký je jejich reálný význam a role ve společnosti.

Mnozí si myslí, že aktivně ovlivňují vysokou politiku v různých funkcích po celém světě. Zednář, který je členem politické strany, tak údajně slouží pouze své lóži a vyššímu principu, který má ovlivnit dějiny tak, jak zní dohoda Svobodných zednářů po celém světě. A čím tak dráždí barvitou fantazii různých tvůrců konspiračních teorií?

Veřejné tajemství

Sami zednáři se absurdním teoriím brání s tím, že pokud by opravdu fungovali jako tajný spolek, který drží ruku na tepu světa, asi by se jednalo o to nejhůře utajené společenství na světě. Není však divu, že jejich jednání prostě a jednoduše budí pozornost.

Tajná hesla, prsteny, podle kterých se rozpoznávají, pro někoho záhadné symboly a hluboká historická tradice. To všechno přirozeně budí podezření, že se nejedná jen o spolek přátel dobrého jídla.

Navázání na politiku totiž podle seznamu členů také není zcela bez reálného základu. Vždyť členem Svobodných zednářů byl sir Winston Churchill či bývalý americký prezident Franklin Roosevelt. Nechyběl zde ani úplně první prezident USA George Washington či další budoucí prezident Thomas Jefferson.

Stejně tak bychom v jejich řadách našli vůdce partyzánského povstání v Italii Giuseppeho Garibaldiho nebo zakladatele a prvního prezidenta Turecké republiky Mustafa Ataturka.

Pro spojení politiky a Svobodných zednářů nemusíme chodit daleko. Třeba Edvard Beneš byl vyslán prezidentem T.G. Masarykem, aby se místo něj stal členem tohoto prestižního společenství. Později ho následoval také syn Jan Masaryk.

Umělci a spisovatelé

Zajímavé osobnosti mezi Svobodnými zednáři nejsou a nebyli pouze politici. V Československu byli pravděpodobně nejznámější Svobodní zednáři spisovatel Karel Čapek, herec Zdeněk Štěpánek či malíř Alfons Mucha.

Stejně tomu tak bylo ve světě. Zde je seznam jmen pochopitelně delší a pestřejší. Významní zednáři se rekrutovali z různých oborů.

Našli bychom mezi nimi kouzelníka Harry Houdiniho, hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta, jazzového skladatele Duke Ellingtona, spisovatele Johanna Wolfganga Goetheho, Alexandrea Puškina, Oskara Wilda či komika Olivera Hardyho, ale třeba také zpěváka Louise Amstronga a mnoho dalších.

Opravdu hvězdná sestava tak zcela přirozeně vzbuzuje zájem těch “obyčejných”, kteří svět znají pouze takový, jaký se jim předkládá v novinách či televizi. Tajemství a příchuť exkluzivní společnosti propojené s politikou je tak dodnes velmi vzrušující pro tvůrce konspiračních teorií.

Jedna z nich třeba hovoří, že Velkou francouzskou revoluci organizovali právě zednáři, či že Fidel Castro chtěl být dlouhodobě jedním z členů.

V České republice se kritici poměrů v období prezidenta Václava Havla pouštěli do teorií, které hovoří o vlivu zednářů v čele s Havlem na sametovou revoluci. Václav Havel však nikdy členem Svobodných zednářů nebyl.

 

 


Životní styl

Zdraví

Hobby