Neznámo nás fascinuje: Jak se rodí hvězdy a je vesmír opravdu nekonečný?

Vesmír pohledem dronu nás čeká nejdříve za sedm let
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Vesmír je jedna z největších záhad pro lidstvo a zároveň také velká výzva pro mnohé objevitele. Stále častěji do něj létáme i stavíme orbitální stanice. Ovšem, byli bychom schopni navštívit třeba i jinou planetu? A co vlastně ve skutečnosti o samotném vesmíru víme, známe jeho skutečnou velikost, hvězdy či složení nejrůznějších prachových částic? A v čem je stále nejvíce otazníků?

Vesmír je označení veškeré hmoty, energie a všeho, co se v něm nachází. Je tvořen hvězdami, planetami, galaxií i mezigalaktickým prostorem nebo temnou hmotou. Současné vědy, které se zabývají zkoumáním vesmíru, jsou astronomie, astrofyzika a kosmologie.

Nejvyšší hora v naší slunečné soustavě se nachází na Marsu. Nazývá se Olympus Mons, tedy hora Olymp, a jde o obrovskou sopku, která měří 26 kilometrů a má průměr základny 624 kilometrů. Takže podle rozměrů by Mount Everest zdolala hned několikrát. I takovéto neznámo nabízí vesmír či jiné planety.

Jak velký je skutečně vesmír?

Vesmír je nekonečný – to je věta, kterou najdete ve všech možných knihách či internetových portálech, zabývajících se tímto tématem. Ale jak to vlastně vůbec víme? Z čeho vycházíme a je tomu opravdu tak? Tento výrok je založen na faktu, kdy vlivem velkého třesku došlo k odmrštění veškeré hmoty, která se neustále rozpíná. A to je přesně to, co nás vede k tomu, že je vesmír nekonečný.

Velikost vesmíru udává jednotka "světelný rok", nikoliv kilometry. Ten představuje vzdálenost, kterou urazí světlo za jeden rok. Bylo změřeno, že viditelný vesmír kolem nás má napříč 90 miliard světelných let, nicméně větší část vesmíru nejsme schopni ani pojmout, natož změřit. Současná věda nedokáže určit tvar vesmíru, a proto je mnohem náročnější měřit vlastně neměřitelné. Navíc se vesmír neustále rozpíná.

Zrod hvězdy? Ve vesmíru běžná událost

Zaměřme se nyní na samotné hvězdy. Jejich počátek vzniká z prachových a plynových mračen, které na sebe vzájemně působí gravitační silou. Zde dříve nebo později dochází k jakémusi kolapsu, při němž vzniká termonukleární reakce. Na začátku vývojového stadia je protohvězda, z které pak hvězda tzv. dospívá a přeměňuje se v ní vodík na helium. Především díky tomu může začít zářit do okolí.

Pro lidstvo je ale pohled na noční oblohu vlastně takovým pohledem do minulosti. Hvězdy jsou od nás vzdáleny desítky světelných let a to, co vlastně my vidíme, jsou hvězdy, jak vypadaly v minulosti. Hustota hvězdy je několik atomů na centimetr krychlový. Málokdy je hvězda osamocená, na své cestě vesmírem se spojuje s ostatními v tzv. dvojhvězdy či trojhvězdy. Největší naše mateřská hvězda, Slunce, si kolem sebe vytváří soustavu planet, aby ani ona nebyla osamocena. Kolem malých hvězd se nachází i protoplanetární disky, z nichž pak vznikají jednotlivé planety.

Změříme i teplotu milimetrových zrn

Protoplanetární disky jsou záhadou pro astronomy. Jak to vlastně funguje, byla věčná otázka, kterou si společně kladli. Ale i tady na konec dokázali odhalit vesmírná tajemství. Díky radioteleskopům ALMA a IRAM byli astronomové schopni změřit teplotu prachových částic v okraji protoplanetárního disku hvězdy, které se říká "Létající talíř". Vědci zjistili, že teplota je mnohem nižší, než se celou dobu domnívali, a v některých případech dokonce pozorovali záporný signál.

Celkově to vlastně znamená, že okraje takového disku jsou chladnější než mlhovina v pozadí. Je naprosto neuvěřitelné, že jsme schopni změřit teplotu prachových zrn, která dosahují průměru asi jeden milimetr. Zjišťování teploty ale není vůbec snadný úkol. Je to oříšek pro vědce, kteří říkají, že velké prachové částice mají nižší teploty než ty menší, ale definitivní závěr říct zatím nedokáží.