Bruggy, rodiště Forresta Gumpa, nebo třeba Liberec: Která další města se proslavila díky filmům?

Jistě už vás při sledování nějakého filmu napadlo, že město, kde se příběh odehrává, byste moc rádi navštívili. Někdy se stane, že podobné pocity má při sledování některého snímku obrovské množství diváků. Která města se proslavila poté, co "zazářila" na stříbrném plátně?

19.08.2019 - 12:00  
Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (4)

Bruggy

Bruggy jsou městem v Belgii, do nichž se z hlavního města Bruselu dostanete zhruba za hodinu a půl. Mají něco málo přes sto tisíc obyvatel a někdy se jim říká "Benátky severu". Kam se člověk hne, tam jsou totiž kanály. Historické centrum města, které si uchovává středověký ráz, bylo zapsáno na seznamu UNESCO. A tak se nelze divit, že se do Brugg sjíždějí turisté po tisících. Zatímco někde by taková situace byla považována za příznivou, v Bruggách už tomu tak není. Množství turistů je totiž tak vysoké, až je neúnosné.

Není to však jen množství kostelů a dalších památek či skutečnost, že zde zemřel malíř Jan van Eyck, co do Brugg láká turisty. Svůj díl zásluhy (nebo, viděno dnešní optikou, viny) na situaci nese taky film režiséra Martina McDonagha V Bruggách z roku 2008. Tento komediální thriller je jednak skvělý sám o sobě, jednak představuje to nejlepší z historického jádra belgického města. Pokud se chcete seznámit s Bruggami, snímek s Colinem Farrellem v hlavní roli je skvělou možností. Případnou návštěvu si možná promyslete. Těžko totiž v Bruggách, kde je v současnosti hlava na hlavě, spatříte to co ve filmu.

Savannah

Město Savannah, které má zhruba sto padesát tisíc obyvatel, zná podle názvu asi jen málokdo, minimálně v České republice. Lavičku, k níž se pomalu snáší bílé pírko v úvodu slavného filmu Forrest Gump, však zná téměř každý. Stejně jako dnes již dobře zavedené hlášky typu "Moje máma vždycky říkávala­…".

Právě město Savannah, nacházející se v americké Georgii, bylo tím, kde stála slavná lavička ještě slavnějšího Forresta Gumpa, kterého hrál Tom Hanks. Nyní už lavičku ve městě sice nenajdete, zato některá místa dost možná poznáte. Je samozřejmé, že obrovský úspěch Forresta Gumpa přitáhl do města Savannah davy turistů. Ti se sem sjíždějí dodnes, už ne v takovém množství, ale lavičku hledají pořád.

Velebit

Do Chorvatska jezdí Češi na dovolenou často, rádi, mnozí opakovaně. Kromě Jaderského moře láká tato země třeba výbornou zmrzlinou, ale i horami, takže se do Chorvatka v posledních letech začínají přesouvat i horalové či cyklisté. Jedním z nejslavnějších pohoří, na které lze v Chorvatsku narazit, je Velebit. A to z toho prostého důvodu, že se zde natáčela adaptace slavných knih Karla Maye o apačském náčelníkovi Vinnetouovi a jeho pokrevním bratru Old Shatterhandovi.

Národní park Velebit leží jen kousek od pobřeží, takže si do něj lze odskočit poté, co člověka už nebaví ležet několikátý den po sobě u vody. Blízká města tak samozřejmě lákají mnohé turisty, kteří se chtějí během dovolené podívat i někam jinam.

Liberec

Liberec si "zahrál" jednu z ústředních rolí ve filmu Grandhotel, adaptaci knihy Jaroslava Rudiše, za kterou stojí režisér David Ondříček. Hrdina tohoto filmu, vášnivý meteorolog, jehož ztvárnil Marek Taclík, totiž žije a pracuje na Ještědu a zdráhá se severské město opustit.

V posledních letech se navíc Liberec stal žádaným zbožím v hledáčku zahraničních filmařů. V Liberci se natáčel třeba seriál Génius mapující život Alberta Einsteina. V plánu jsou však i větší projekty.