Austrálie otevře první útulek pro ohrožené ptakopysky. Ohrožují je požáry, při kterých umírají miliardy živočichů

Ptakopysk je jeden z pěti žijících ptakořitných, jediných savců, kteří kladou vejce, místo aby rodili živá mláďata
 

Austrálie má v plánu otevřít první útulek pro ptakopysky, kterým kvůli opakovaným lesním požárům a změnám klimatu hrozí zařazení mezi ohrožené živočichy. Zařízení pro podivuhodné živočichy, kteří jako jeden ze dvou druhů žijících savců kladou vejce, se má otevřít příští rok, bude se starat o zraněná zvířata a pokusí se také o odchov ptakopysků v zajetí. 

"O ptakopyscích toho můžeme ještě hodně zjistit, protože zatím toho víme jen málo. Takové zařízení nám může pomoci, abychom nenechali toto ikonické zvíře zmizet z povrchu zemského," řekl Cameron Kerr, šéf spolku na ochranu přírody Taronga, který provozuje ZOO v Sydney a v Dubbo. Právě v Dubbo, které leží asi 400 kilometrů od Sydney, má malá rezervace pro ptakopysky vzniknout.

Ohrožují je hlavně požáry

Obavy o osud ptakopysků začali ochránci přírody vyjadřovat zejména s ohledem na rozsáhlé požáry, které na konci roku 2019 a na začátku loňského roku zničily skoro 12 milionů hektarů australského území. V plamenech zemřely odhadem tři miliardy divokých zvířat. Riziko pro ptakopysky představuje i změna klimatu, protože dlouhodobá sucha snižují hladiny toků, kde toto zvíře žije.

Ptakopysk podivný je obojživelný savec, který se vyskytuje výhradně v Austrálii a na Tasmánii. Jeho fyziognomie je zcela výjimečná, protože jde o zvíře se srstí, plovacími blánami a čenichem, který připomíná kachní zobák. Jeho chov v ZOO je velmi problematický a daří se pouze v Austrálii.

KAM DÁL: Ploché nohy jsou stále větší problém. Co dělat, abyste netrpěli více, než je nutné?


Hobby