Chtěli se nechat očkovat proti covidu. Místo vakcíny jim ale sestřičky daly něco zcela jiného

Celý incident prý vyvolává vážné otázky o stavu očkovacího programu pro seniory
 

Sestřičky v domově důchodců udělaly neomluvitelnou chybu a pacientům čekajícím na dávku Pfizer vakcíny sice injekci daly, ale covidová vakcína v ní rozhodně nebyla. Jak se tohle vůbec mohlo stát a co bylo místo očkování ve stříkačce?

Hned několika rezidentům domova důchodců ve Skotsku vpíchly sestřičky do těla místo vakcíny jen solný roztok. Incident se odehrál v pečovatelském domě specializujícím se na péči o pacienty s demencí Millbrae Care Home ve skotském Coatbridge a postihl celkem 11 tamních seniorů.

Jak mohlo k něčemu takovému dojít?

Malé množství solného roztoku se má před vpichem do těla smíchat s vakcínou. V tomto případě ale k vytvoření této směsi vůbec nedošlo. Sestry zkrátka zapomněly do stříkaček vakcínu přidat a pacientům tak do těla vpravily pouze samotný solný roztok.

Zdravotníci pracující v pečovatelském domě se veřejně omluvili a k chybě se vyjádřili tak, že „nevědí, jak k těmto chybám v procesu očkování došlo“.

Chyba je podle skotské vlády ojedinělá

Skotská vláda se nechala slyšet, že si je incidentu vědoma, ale o dalších podobných chybách na jiných pracovištích žádné informace nemá.

Tento omyl se podařilo odhalit pomocí uniklých dokumentů, které popisovaly, že sestry, které dorazily do pečovatelského domova v Millbrae, vypadaly velmi „podezřele“.

Do domova totiž tehdy dorazily již podruhé v krátkém časovém úseku, aby opravily chybu, které se dopustily, a podaly tamějším rezidentům dávku vakcíny.

„Tento znepokojující incident nás nutí k tomu, abychom se přesvědčili o tom, v jakém stavu je ve skutečnosti očkovací program pro seniory,“ vyjádřila se o události členka tamní vlády Jackie Baillie.

Jeden ze zdrojů přímo v pečovatelském domě uvedl: „Sestřiček zkrátka není dostatek, a tím pádem není možné, aby se o rezidenty staraly takovým způsobem, jako kdyby jich bylo více. Zkrátka jim chybí pracovní síly, pracují více, než by měly, a jsou vyčerpané, proto dělají chyby.“

Zdroj: Daily Star

KAM DÁL: Doplňky stravy: Jaké vitamíny a minerály si v zimě dopřát, abychom zůstali zdraví?