Dva týdny, čtyři úmrtí: Série útoků v New Jersey učinila před více než sto lety z mořského predátora ikonu teroru

Po setkání s tímto kolosem zřejmě touží jen málokdo
 

Žraloci patří k nejobávanějším, ale zároveň fascinujícím mořským predátorům. Ne vždy tomu tak ale bylo. K prvním útokům na člověka došlo před více než sto lety u břehů amerického New Jersey. Zahynout museli během dvou týdnů čtyři lidé, než byl svět ochoten si připustit, že žraloci mohou napadnout i člověka.

Pětadvacetiletý Charles Vansant vykrvácel za soumraku 1. července 1916 na hotelové pláži v New Jersey. Jeho zmrzačené tělo vytáhlo z vody několik mužů. O pět dní později byly na stejném místě návštěvníky pláže nalezeny beznohé ostatky sedmadvacetiletého poslíčka Charlese Brudera, který zahynul během odpoledního plavání.

Lidé je měli za blázny

Hned v následujícím týdnu byl napaden desetiletý Lester Stilwell v Matawan Creek. Jeho vyděšení přátelé utíkali nazí a zablácení hlavní ulicí a křičeli, že je ve vodě žralok. Ale lidé byli skeptičtí. Věděli, že se žraloci živí jinými oceánskými živočichy, ale než uvěřili tomu, že tito dravci mohou napadnout také člověka, muselo dojít k dalším dvěma napadením. Zprávy o amerických útocích na žraloky byly ve světě často odmítány jako rybářské historky.

Když však bylo nalezeno Stilwellovo tělo, svolal prezident Wilson schůzi vlády a Bílý dům schválil poskytnutí federální pomoci při odhánění všech divokých žraloků. Z vod v New Jersey byl následně vytažen téměř dva a půl metru dlouhý bílý žralok, jehož žaludek obsahoval lidské ostatky.

Čelisti a Žralokonádo z něj udělaly monstrum

Plavání v oceánu bylo v roce 1916 poměrně novou formou zábavy. Série útoků v New Jersey však lidem potvrdila, že oceán je divoký a že tato děsivě vypadající zvířata jsou dravci, kteří si rádi pochutnají i na lidském mase.

Tento nový přístup přinesl také Čelisti nebo Žralokonádo a postupně udělal ze žraloka nejobávanějšího mořského predátora, který patří mezi živočichy s nejhorší pověstí. Filmové thrillery ukazují žraloky jako nemilosrdné zabijáky, jejichž jediným cílem je požírat lidi, ale jejichž svět nás stále fascinuje.

Důkazem je také jedna z nejočekávanějších letních televizních událostí, kterou je Shark Week na Discovery. Letošní sezona zavede diváky na nová místa výskytu žraloků a prozradí řadu novinek o jejich životě a chování. Tvůrci dokumentů se ponořili do hlubin oceánů, aby se mohli zblízka podívat na nejnebezpečnější predátory a prozkoumat jejich tajný život.

Zdroj: Discovery

KAM DÁL: Žena (45) opustila manžela kvůli mladému Egypťanovi. Šťastný konec se nekonal, po dvou měsících se začaly dít věci.