Zlatá devadesátá. Nezapomenutelná melodie Family Frost a trafika jako ráj časopisů

Legendární Family Frost a jeho nezapomenutelná melodie
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Praha se rozhodla v posledních dnech skoncovat s telefonními budkami. V dnešní době chytrých telefonů se z nich stalo pouze místo pro nevkusnou reklamu a v jejich útrobách se místo telefonátů odehrává obchod s drogami. Nejde však o jedinou věc, která v devadesátých letech zažívala slávu a dnes už se stává pouhou nostalgickou vzpomínkou. Co dalšího zůstalo pouze v našich srdcích? 

Komunismus padl a do republiky vstoupil kapitalismus se vší parádou. Pravděpodobně největším symbolem nové doby se stalo otevření McDonaldu a na pultech obchodů se začala objevovat Coca cola. První pobočka hamburgerového korporátu se otevřela ve Vodičkově ulici a byla to opravdu velká událost. Dlouhé fronty mlsných a zvědavých jazýčků. 

Slávu podpořila také přítomnost celebrit, jakými v té době byli Karel Svoboda, Dáda Patrsová a její manžel Felix Slováček. Nebyl to však pouze McDonald, který v devadesátých letech způsobil na našem území zemětřesení, které se z dnešního pohledu zdá jako něco z jiného světa. 

Bravíčko a lechtivé časopisy

Devadesátá léta byla na našem území ve znamení zvláštních účesů, ale také neuvěřitelné módy. Některé dobové fotografie zcela pochopitelně budí úsměv na rtech. Nový svět se dostal i přes naše hranice a po letech v šedivém komunismu si to lidé vynahrazovali ve velkém. 

Kromě oblečení a kadeřnické extravagance se však objevilo tisíce dalších neuvěřitelných výrobků, které s odstupem času zaměstnávají naší bránici. Kdo devadesátá léta zažil jako vyrůstající puberťák, jistě někdy držel v rukou populární časopis Bravo, kterému se neřeklo jinak než Bravíčko. Puberťačky si zde pravidelně mohly číst sexuální příběhy mladých a toužebně plakat nad plakátem hrdinů ze seriálu Beverly Hills 90210. 

Pro mladší ročníky byl v českých trafikách k dispozici komiksový časopis Mickey Mouse a Kačer Donald. Při vůni amerického tabáku byla tak návštěva trafiky opravdovým svátkem. Když byly děti ten den hodné nebo přinesly v žákovské jedničku podtrženou, přibalilo se k časopískům také lízátko Chupa chups, sladká tyčinka nebo třeba nekonečná žvýkačka Bubble Tape, kterou proslavil nesmrtelný Jaromír Jágr. 

Pro dospělé se také zaplnil prostor s časopisy, kde se rozhodně nešetřilo s nahotou. Dětské oko si toho při návštěvě trafiky nemohlo nevšimnout. Legendární Leo se tak následně tatínkům ztrácelo založené někde v komínku mezi časopisy Kačera Donalda. Chlapci v pubertě prostě nemohli odolat.

Jídlo z mrazáku

I porevoluční jídelníček se radikálně změnil, a to nejenom v nabídce restaurací, která začaly experimentovat s kuřecím řízkem s broskví či v pestrobarevných oblohách k hlavnímu chodu. Těstovinové saláty, které vytvářely televizní celebrity, rozhodně nezůstaly tak pevně v našich vzpomínkách jako melodie pojízdného mrazáku s názvem Family Frost. 

Kromě nabídky zmrzliny si zde lidé mohli koupit mraženou zeleninu, krokety, hranolky, ale třeba i hotové plněné knedlíky. V domácnostech se tak postupně začalo čím dál tím víc sázet na ohřáté jídlo v mikrovlnce. 

Kvalita jídelníčku tak šla se všemi fast foodovými řetězci radikálně dolů. Až v poslední době se z toho česká společnost postupně dostává formou bio obchůdků a zdravé výživy. Zlatá devadesátá však nabídla v přehlídce bizarností mnohem více legrace, takže se můžete těšit na další zajímavosti v příštím článku.