Hromadná sebevražda ve jménu Krista, Lenina a Jima Jonese. Chrám lidu a jejich šílený konec děsí dodnes

Neuvěřitelných 918 obětí spáchalo hromadnou sebevraždu
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Stovky ležících mrtvých těl rozprostřených hlava na hlavě. Letecké záběry z katastrofy, která se odehrála 18. listopadu roku 1978, v dějinách nemá obdoby. Americká sekta Chrám lidu vedená Jimem Jonesem přestala ze dne na den existovat. Někdo si smrtelný nápoj vzal dobrovolně, jiní pod nátlakem. Jaké byly důvody k tomuto fatálnímu řešení? 

Celá tato tragická událost se odehrála v jihoamerické Guyaně. Tento opuštěný kout světa si sekta vybrala záměrně. Předtím však duchovní vůdce Jim Jones rozšiřoval víru ve vlastní režii v americké Indianě.

Netradiční způsoby, fanatické poselství a podivné chování všech zúčastněných se stalo postupně zdrojem zájmu novinářů, ale také úřadů. Poslední kapkou byla brutální přestřelka s delegací, která přijela Chrám lidu v Jižní Americe navštívit. Čím byla tato sekta doopravdy zvrhlá a kdo byl šílenec Jim Jones? 

Chudý Jones

Kdo znal Jima Jonese v počátku jeho kariéry reverenda, asi by si jen těžko dokázal představit, kam jeho moc nad důvěřivými lidmi může vygradovat. Pamětníci totiž vzpomínají, jak byl neobyčejně usměvavý a přátelský. Sám však vycházel z velmi neurovnaných poměrů. Otec byl alkoholik a osamocená matka nebyla schopna zajistit důstojné dětství. 

Oporu tak Jim Jones nachází v Bohu. Velmi horlivě se od dětství zajímá o náboženství, což se projevuje třeba tím, že svým přátelům a sousedům organizuje smuteční rituály za zemřelé domácí mazlíčky. Zde má vždy dobře připravenou smuteční řeč. Smrt bylo téma, s kterým pracoval nejčastěji. Během studií byl hlasitým zastáncem práv černošské komunity a o to víc je překvapivý další vývoj jeho myšlení, které se dostalo do rozměrů úplného šílenství. 

Když se po studiích stal kazatelem, ihned vsadil na kult osobnosti. Založil si křesťanské společenství s názvem Křídla vykoupení. Stačil jeden rok a nakonec zvolil jiné a nové jméno, které zní více ikonicky. Chrám lidu byl na světě a hvězda kazatele mohla naplno oslňovat bezbranné a naivní ovečky. To však ještě nikdo netušil, že plní vůli vlka, který se s nimi rozhodl vykonat opravdovou procházku peklem bez očistce. 

Fenomén Jones

Hlavním faktorem úspěchu Jima Jonese bylo bezpochyby velmi přitažlivé a důvěryhodné charisma, které doplňoval svými skvělými rétorickými schopnostmi. Jako řečník si tak velmi rychle získal oblibu u svých posluchačů a následovníků. Vždyť jen v druhé polovině šedesátých let se z původních 80 členů jeho Chrám lidu rozrostl na deset tisíc aktivních členů. 

Největší etnickou komunitou, jež mu projevuje loajalitu, jsou Afroameričani, na které také záměrně cílí. Se svojí manželkou také adoptují černošské dítě vůbec jako první bílý pár v Indianapolis. V této době se ještě stále projevují spíše chvályhodné názory. Bojuje proti rasismu a chudobě. Za plentou slov se však schovává šílený plán, který se umocňuje čím dál tím větší mocí Jima Jonese. 

Ráj hned teď

Jak se komunita stoupenců rozrůstá, přichází Jim Jones s nápadem na vytvoření samostatné kolonie v Kalifornii. Ta měla být soběstačná a nezávislá na okolním světě. Na nakoupených pozemcích se tedy s nejbližšími členy pustí do díla. 

Přichází tak první moment, kdy by si jeho ovečky mohly říct, že tu něco nehraje. Jim Jones je totiž nutí prodávat jejich majetek, aby veškeré finanční prostředky svěřily právě jemu. Přesvědčovací metody jsou natolik silné, že členové Chrámu lidu opravdu naplňují přání svého vůdce. 

S penězi a mocí roste chuť. V případě Jima Jonese se také otáčí ideologické kormidlo celé sekty. Bibli odkládá a prohlašuje se za reinkarnaci Ježíše Krista a Lenina. Slučuje tak neslučitelné. Křesťanství a komunismus. O tom, že za zdmi kalifornské komunity se začínají odehrávat podivné věci, je obeznámeno stále více lidí a Chrám lidu se dostává do pozornosti médií. 

Na veřejnost se dostávají informace o vymývání mozků, fyzickém a psychickém týrání členů. Továrna na absolutní šílenství se začíná hroutit, což Jim Jones jako profitující šílenec nemůže dopustit. Rozhodne se tak s celou svojí komunitou přestěhovat daleko od amerických úřadů. 

Šílený masakr

Novým místem je jihoamerická Guyana. Kolonie uprostřed džungle se skromně pojmenovala Jonestown, aby sám její hlavní vůdce mohl pokračovat v načatém příběhu o budování lepšího světa. 900 jeho příznivců mu naneštěstí uvěřilo, a tak se dobrovolně ocitli ve vězení. Odebrané pasy a hranice hlídané ozbrojenými silami zamezily přístupu lidí. 

Když se jednomu z členů sekty podařilo uniknout, o všechny informace se podělil na příslušných místech. Situaci se rozhodl řešit přímo na místě kongresman Ryan společně s novináři a spolupracovníky. Tím paradoxně všem podepisuje ortel smrti. 

Smrt jako východisko

Jones se na vše se svými ovečkami pečlivě připravil. Delegace je vítána s otevřenou náručí a několik obyvatel Jonestownu referuje novinářům, jak skvěle se žije v tomto kousku ráje na zemi. Jeden z členů sekty se odhodlá kongresmana oslovit vzkazem na papíře, kde bylo napsáno: "Dostaňte nás odsud!" 

Tím se odstartuje dominový efekt, který končí šílenou tragédií. Kongresman Ryan se zraněním unikne pokusu o ubodání a v rychlosti celá delegace nasedá do automobilů, aby zmizela pryč. Ozbrojená hlídka Jima Jonese je však dostihne a všechny nemilosrdně postřílí. 

Jimu Jonesovi je jasné, že tímto celý jeho šílený plán končí. Lidem nakáže vypít nápoj se směsí kyanidu a sedativ. Ti, co nápoj odmítnou vypít, jsou postříleni. Netrvá dlouho a plocha Jonestownu je pokrytá stovkami mrtvých těl. Sám zrůdný Jim Jones si prostřelil hlavu. Celkový počet obětí se vyšplhal až na mrazivých 918 lidí. Podle posledních slov Jima Jonese se jednalo o: "Akt revoluční sebevraždy proti nehumánnímu světu." Reálně se však jedná o největší akt šílenství, který nemá obdoby. 

KAM DÁL: Zvrácená humanitární organizace. Tichá pomoc zachránila od soudu i největší zrůdu nacistického režimu.