Jeskyně, kde se v klidu nikdo nevyspí. Do Obraznice se jezdí za strachem

Za třicetileté války se zde ukrývaly cenné předměty a obrazy
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Jeskyně, která je ukrytá na Kokořínsku, asi 1 km severozápadně od Mšena, nese název Obraznice nebo také Máří Magdalény. Jeskyně je opletena historkami, podle nichž se v ní nikdo v klidu nevyspí a leckdo z ní utíká do hlubokého lesa. Jestli je to pravda, samozřejmě nevíme, ale na druhou stranu už ta myšlenka se dokáže vrýt do hlavy tak, že jen usnout je dozajista na místě velice složité.

Jeskyně je umělá, "prsty" v ní má tedy člověk. Je velká 5 x 2 metry a vysoká 1,8 metru. Vede k ní chodba, která jest dlouhá 2,5 metru a vysoká 1,5 metru. Přímo proti vchodu do jeskyně najdete reliéf kříže, na němž měl být vytesán Ježíš Kristus.

Není známo, kdy tato jeskyně byla vytvořena. Ovšem z historických zmínek víme, že byla používána jako zámecký sklep a za dob třicetileté války byla skrýší. Ovšem ne jako skrýš pro lidi, ale pro cenné obrazy a předměty vysoké umělecké hodnoty.

Cinibulkova naučná stezka

Cinibulkova stezka vás zavede nejen ke zmíněné jeskyni, ale i k dalším krásám Kokořínska. Začíná v obci Mšeno, odkud se vydáme po žluté turistické značce. Cestou si také prohlédnete lesopark Debř, skalní útvar Prolezovačky, Vrátenskou horu nebo Housecké vrchy. Také děti si přijdou na své, když na trase potkáte skalní labyrint Bludiště.

Jeskyně v Obraznicích byla také známá jako jeskyně Máří Magdalény. V roce 1820 byla k jeskyni také uspořádána pouť, ale na udání byly později jeskyně i kaple v Obraznicích uzavřeny.

Celý okruh je 9 km dlouhý, takže děti by měly trasu vydržet. Není ale vhodná pro odrážedla, odstrkovadla a dětské kočárky. Na trasu si také můžete z internetu vytisknout pracovní listy, které vám cestu oživí, nebo pak plán dobrodružné hry s úkoly.

Mšeno jako vstupní brána do Kokořínska

Město Mšeno najdeme v okrese Mělník. Velmi často je označováno jako vstupní brána do Kokořínska a trvale zde žije asi 1 400 obyvatel. První zmínky o tomto městě jsou již z roku 1306. Do současnosti se dochovalo několik hrázděných domů, které v Mšeně najdeme. Proto je také historické jádro města již od roku 2003 městskou památkovou zónou.

Kromě toho, že odtamtud můžete vyrazit na Cinibulkovu stezku, doporučujeme prohlédnout si také kostel svatého Martina, sousoší Panny Marie se sochami svatého Pavla a Šebestiana, radnici, městské lázně nebo Mšenské pokličky (bizarní skalní útvary, někdy označované jen jako pokličky).

I městské lázně stojí za to

Lázně v Mšenu jsou ojedinělou architektonickou památkou, vybudovanou již v roce 1932. Nikdy nefungovaly jako ozdravné lázně, ale jako lázně očistné, protože vznikly v době, kdy koupelna v bytě rozhodně nebyla samozřejmostí, jako je tomu dnes. Ostatně, až do dnešní doby se v Mšeně několik těchto koupelen uchovalo. Samozřejmě byla celá hlavní budova a areál restaurovány, ale za přísného dohledu památkářů.

Dokonce i sebemenší detaily, třeba židle před místní kavárnou, musely být také vyrobeny podle původních fotografií. Lázně dnes fungují jako nádherné koupaliště s lidovým vstupným. Bazén může sloužit i na olympijský trénink, má rovných 50 metrů. A okolo je krásný trávník jako stvořený pro lenošení. Jak již bylo zmíněno, v areálu najdeme i menší občerstvení.

Do lesoparku za odpočinkem

Lesopark Debř je dalším místem, kde můžete relaxovat a odpočívat. Nachází se u města Mšeno a najdete v něm mnoho zajímavého, například zmenšeninu hradu Kokořín, tzv. Kokořínek, dětské přírodní hřiště s dřevěnými prvky, odpočívadlo U Mochomůrky, pomníček Mistra Jana Husa nebo ukázku skalního bytu.


Životní styl

Zdraví