Největší stadiony na světě: Kolos v KLDR, Evropu zachraňuje Česká republika

Největší stadion světa najdete v KLDR. Jen tak se tam však nepodíváte
 

Po pandemii koronaviru se znovu pomalu vrací život do normálních kolejí. Sportovní akce jsou jedním z příkladů, kde je tato změna nejpatrnější. Prázdné stadiony bez diváků se konečně po několika měsících znovu plní tisíci nadšených fanoušků, a tak není od věci si připomenout, jaké stadiony jsou vůbec ty největší na světě. 

Tento seznam stadionů je ovlivněn maximální kapacitou míst, které se vejdou pod jednu střechu. Pokud by šlo o stadiony nejvýznamnější, tak by Evropa přispěla svým významným dílem.

Neexistuje fotbalový fanoušek, který by nechtěl vidět utkání na Camp Nou v Barceloně, ve Wembley v Londýně, na Santiago Bernabeu v Madridu či na San Siru v Miláně. V Anglii, Španělsku, Itálii, ale také v Německu je podobně významných chrámů fotbalu hned několik, ale ty úplně největší najdeme na jiných kontinentech. Který je ten vůbec největší?

Estadio Azteca

V Latinské Americe větší stadion nenajdete. Kapacita 105 100 fanoušků budí respekt a jen těžko si lze podobně bouřlivou atmosféru představit, to je potřeba zažít. Aztécký stadion se tak pyšně stává pátým největším na světě. Otevřen byl již v roce 1966 a na tomto trávníku proběhl tzv. zápas století mezi Itálií a západním Německem ve finále mistrovství světa v roce 1970.

Kromě toho se zde odehrála bitva Anglie s Argentinou, při které se do fotbalové historie zapsal Diego Maradona. Nejdříve svou boží rukou a následně dokonalým sólem přes půl hřiště. Odvetu za válku o Falklandy tak viděli fanoušci právě na Aztéckém stadionu v Mexico City.

Beaver Stadium

Fotbal v USA málokoho zajímá. Zlatan Ibrahimovič se na důchod snaží dělat tomuto populárnímu sportu osvětu, ale jen těžko lze počítat s tím, že by se někdy v budoucnosti soccer dostal na úroveň baseballu či amerického fotbalu.

Velké otevřené stadiony se totiž na území USA staví výhradně pro tyto sporty. Jeden z nich je také Beaver Stadium, který leží v Pensylvánii a otevřen byl roku 1960. Tehdy ještě pojal „pouhých” 46 tisíc fanoušků, dnes je oficiální kapacita na necelých 107 tisíc. Obrovská plocha a neuvěřitelně rozsáhlé tribuny někdy hostí také hudební koncerty, ale Beaver Stadium slouží hlavně americkému fotbalu.

Michigan Stadium

Přezdívka „Big house” leccos naznačuje. Michigan Stadium totiž pojme neuvěřitelných 110 tisíc fanoušků primárně amerického fotbalu. V USA se jedná o ten vůbec největší stadion. Jeho pověst je legendární a zároveň se o něm hovoří jako o nejideálnějším stadionu pro americký fotbal.

Ovšem v roce 2014 se zde trhaly rekordy. Konalo se zde hokejové utkání Winter Classic pod otevřeným nebem, kdy se proti sobě postavily dva tradiční kluby Detroit Red Wings a Toronto Maple Leafs. Na stadion doputovalo neuvěřitelných 115 tisíc diváků a více jich při sledování hokejové utkání nikdy nikde nebylo…

Salt Lake Stadium

Víceúčelový, ale zároveň co do kapacity druhý největší stadion světa najdeme v Indii. Ve fotbale zatím tato lidnatá země neslaví velké úspěchy, ale vlivy z doby kolonizace se zde nezapřou. Angličané v Indech vzbudili lásku ke kriketu a fotbalu.

Společně s atletickými závody ho mohou sledovat na stadionu Salt Lake, kam se vejde 120 tisíc lidí. Fotbal v Indii zatím nedosahuje velkých úspěchů, a tak stadion slouží i k jiným aktivitám. Konají se zde festivaly, ale také státnické akce apod.

Rungrado May Day Stadium

Na největší stadion na světě se můžete podívat klidně na Google Earth. Z nadhledu uvidíte rozkvetlý list, ovšem při detailnější studii zjistíte, že se jedná o největší stadion na světě. Ten se v současné době nejvíce využívá pro atletické závody a fotbalová utkání. Jeho kapacita činí neuvěřitelných 150 tisíc lidí. Nachází se v hlavním městě Severní Koreji, tedy v Pchongjangu.

Velký strahovský stadion

Mimo soutěž stojí rozlohou vůbec ten největší stadion na světě. Dnes je jeho funkce rozdělena na několik plánů a uvnitř sídlí hned několik fotbalových hřišť, avšak kapacita diváků může dosáhnout až 250 tisíc, ale většina z nich na stání.

Prim tak hraje stadion, který leží přímo v hlavním městě České republiky. Monumentální stavba ukrytá na vrcholku Petřína si tak v tichosti užívá zasloužené prvenství.

Zdroj: Česká televize, Český rozhlas

KAM DÁL: Může se rasista změnit? Fotbalový fanoušek tvrdí, že se mu to povedlo. Měl k tomu totiž dobrý důvod


Zdraví