Kuřáci marihuany mají sex častěji a víc si ho užívají. Odborník popsal, jak to probíhá, a co je naopak velký problém

Dáte si takovou malou svačinku?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Podle jedné skupiny lidí lék, podle dalších droga, kterou by bylo potřeba zakázat a pokud možno vymýtit z povrchu zemského. Řeč je o marihuaně. Podle vědecké studie už je však také dokázáno, že má vliv na sex. Kuřáci marihuany se mu totiž oddávají častěji než lidé, kteří ji neužívají. Pohlavní styk chronických uživatelů konopí také trvá déle, mívají však i dvakrát více sexuálních partnerů.

Marihuana je pravděpodobně nejrozšířenější měkkou drogou na světě. Podle údajů OSN ji po celém světě užívá kolem 160 milionů lidí. Kouření marihuany navozuje euforii, uvolňuje a zmírňuje bolest, zároveň ale snižuje například schopnosti při řízení či výkony při studiu a jako každá droga může vést k závislosti na ní. Mezi experty navíc panuje názor, že užívání marihuany snižuje sexuální libido a u mužů vyvolává erektilní dysfunkci.

Magazín The Journal of Sexual Medicine však zveřejnil studii odborníků ze Stanford University School of Medicine, z níž vyplývá opak. „Kuřáci marihuany nemají se sexem problém. Naopak si ho užívají častěji než lidé, kteří konopí nekouří,“ popsal výsledky studie Adam Durčák z jednoho z největších tuzemských sexshopů, který se u nás zabývá problematikou zdravé sexuality.

Marihuana jako povzbuzovač sexuální touhy

Zmíněná studie čerpala z dat sbíraných po dobu třinácti let v rámci National Survey of Family Growth od více než 28 tisíc žen a 23 tisíc mužů ve věku 15 až 49 let, z nichž užívalo konopí v předešlém roce téměř 25 % mužů a 15 % žen. Ze studie vyplynulo, že se mezi uživateli marihuany průměrný počet sexuálních styků za měsíc vyšplhal na 7,1 u žen a 6,9 u mužů.

Asi není důvod pochybovat o tom, že prožitek ze sexu po kouření marihuany je opravdu intenzivnější. Kdo tuto drogu někdy zkusil, tak ví, že i jídlo je lepší a je ho třeba daleko větší množství. Navíc například komedie jsou mnohem vtipnější.

Pro neuživatele konopí je přitom toto číslo nižší: 6 pro ženy a 5,6 pro muže. Kuřáci marihuany tedy dle výzkumu se sexem potíže nemají a netrpí ani jejich sexuální touha. Ve výzkumu publikovaném v Drug & Alcohol Review uvedlo 50 % respondentů, že pro ně marihuana slouží jako povzbuzovač libida, opačný efekt pak uvádělo pouze 26 % lidí.  

Chroničtí kuřáci jsou se svým sexem spokojenější

Z poslední studie zaměřené na sexualitu dlouhodobých uživatelů marihuany, kterou v Česku prováděla Alexandra Hrouzková, vyplývá, že chroničtí uživatelé marihuany jsou se svým sexuálním životem spokojenější, mají větší potřebu sexu a začínají s ním dříve. Podle výzkumu, do kterého se zapojili muži ve věku 30 až 50 let užívající marihuanu přes 10 let, kuřáci souloží častěji, akt jim trvá déle, navíc se u nich zlepšuje i prožitek orgasmu.

Kuřáci marihuany jsou však promiskuitnější. Mají průměrně 24 sexuálních partnerek, zatímco průměr v Česku činí 10 partnerek. V souvislosti s tím se u nich ve zvýšené míře objevují některé pohlavní nemoci, například kondylomata či kapavka. Uživatelé marihuany také třikrát více než běžní muži experimentují s homoerotickým sexem, vyznačujícím se pohlavním stykem s osobou stejného pohlaví.

„Experimentování je v sexuálním životě obecně velmi důležité, stereotypní sex totiž nabourává zdravý intimní život, což může vést až k rozpadu vztahu. I při experimentování je však nutné chovat se zodpovědně,“ vysvětlil Durčák. V oblastech závažného sexuálně rizikového chování, kupříkladu nepoužívání ochrany či provozování aktivní prostituce, však průzkum odchylky od chování běžných mužů, které byly zaznamenány u uživatelů tvrdých drog, neodhalil.

KAM DÁL: Češi jsou velmoc v kouření marihuany. Výrazně přibývá uživatelů mladého věku.