Legendy 90. let: Když v každé domácnosti vládli hrdinové amerických a německých seriálů

Staré díly Beverly Hills 90210 si i dnes někteří přejí vrátit na obrazovky
Zobrazit fotogalerii (4)
05.12.2019 - 11:00  

Kdo v té době neměl televizi, jako kdyby neexistoval. Po socialistickém programu v minulém režimu přišla v devadesátých letech záplava americké seriálové produkce, která se přirozeně zapsala do DNA pravidelných diváků. Všechny generace si tak zvykaly na legendární seriály, které patří dodnes do výkladní skříně televizní zábavy. Jaké to jsou? 

 

Jednalo se o nefalšovaný úspěch, který v mnoha případech drží diváky u obrazovek dodnes. I když se svět a doba radikálně změnila, internetu vládne HBO a Netflix, některé televizní stanice stále sází na jistotu, která se evidentně vyplácí.

Jinak si nelze vysvětlit, že program je mnohdy plný stále stejných seriálů jako v devadesátých letech. Třeba taková partička z New Yorku už je v Čechách jako doma, aniž by o tom věděla. Kdo by neznal Přátelé. Jaké další legendární seriály jsou s našimi životy neodmyslitelně spjaté? 

Ráj komisařů

Kriminální případy, vraždy a napětí, to prostě k televizi patří jako dálkové ovládání. V minulosti tak našim obrazovkám vládl třeba takový Komisař Rex. Německý vlčák sice vše vyřešil bez jediného slova, ale o to více toho po sousední zemi naběhal, aby lapil zdejší zloduchy. U policie asi nikdy nebyl tak úspěšný pes, jako byl Rex. 

V Německu však byla ještě jedna legendární kriminálka plná akce. Tentokrát se předváděly především automobilové honičky a jeden z hlavních hrdinů se většinou ocitl na střeše kriminálníka, abychom se zatajeným dechem sledovali, co ten Simir všechno zvládne. Ano, jedná se o populární dálniční policii s názvem Kobra 11. 

Stejně tak se do českých obrazovek nacpal poněkud objemnější komisař v seriálu Big Ben. Německo tak naši zemi zásobovalo opravdu výživnou zábavou, která pokračovala i po roce 2000. 

Útok z USA

Byť se německá televizní produkce snažila opravdu poctivě, tvorbě z USA se nedalo konkurovat. Pojďme se na to podívat Krok za krokem. Ano, tato rodinka se občas podívá do našich obývacích pokojů z televize i dnes. Všichni řeší trable s úsměvem a lechtivé scény nikdy nepřekročí míru slušnosti. 

To v seriálu Beverly Hill 90210 se puberťáci všech zemí nemohli vynadívat na Dylenovo Porsche. Vždy kladný Brandon a jeho sestra Brenda, Kelly, David, Donna a samozřejmě vždy pozitivní Steve. Mládí jedné generace prostě nemohlo být ochuzeno o starosti mladistvých z blahobytu západní Ameriky. 

Hypnoticky zpomalené záběry na pobíhající spoře oděná těla, to nemůže být nic jiného než Pobřežní hlídka. Muži i ženy se v červených plavkách na pláži v Kalifornii prostě na obrazovkách nemohli chybět. Tento poněkud dějově vyprázdněný seriál je dokonce v Guinnessově knize rekordů jako nejsledovanější seriál všech dob. Proč asi? 

Výčet podobně legendárních seriálů by mohl být nekonečný. Ať už jde o Fresh Price, kde se zrodila hvězdná kariéra Willa Smithe, nebo kutilskou rodinu kolem šikovného Tima, který vždy vyslyšel rady od svého „anonymního” souseda. 

Obrázek poněkud odvrácené a nevyžehlené stránky americké kultury jsme mohli sledovat v seriálu Ženatý se závazky, kde je Al Bunda otrokem rodiny a své neschopnosti. Vesmírné váhy dobrého a zlého však vyrovnává snad morálně nejčistší člověk na seriálové planetě minulosti. Není jím nikdo jiný než úžasná, milá, hodná a statečná Doktorka Quinnová.