Likvidace nepohodlných podle ruského receptu. Otrava Navalného připomněla smrt slavné novinářky

Anna Politkovská otrávený čaj přežila, ale pět výstelů nikoliv
 

Jeden z nejhlasitějších kritiků prezidenta Vladimíra Putina Alexej Navalnyj se v kritickém stavu po pokusu o otravu nachází v rukou lékařů v německém Berlíně. Podezřelé události kolem pokusu o likvidaci hlavního hlasu opozice připomněly hned několik děsivých příběhů, které hovoří o uklizení nepohodlných kritiků stávajícího ruského režimu. Stejně tak tomu bylo v případě novinářky Anny Politkovské.

Byť je seznam zlikvidovaných odpůrců a kritiků režimu prezidenta Vladimíra Putina opravdu dlouhý, jedno jméno stojí za hlubší rozbor. Jeden pokus o zabití totiž plánovaná oběť přežila a vše se nepřehlédnutelně podobá tomu, z čeho se v současné chvíli dostává Alexej Navalnyj. Stačilo se napít čaje.

Rodačka z New Yorku

V tom, že Anna Politkovská byla spíše liberálně a na západ orientovanou osobností Ruska, možná hrálo roli zázemí, z kterého vycházela její rodina. Narodila se totiž ukrajinským rodičům, kteří jako sovětští diplomaté pracovali v New Yorku pro OSN. Nakonec však vyrostla a studovala v Moskvě. Vystudovala žurnalistiku a provdala se za Alexandra Politkovského.

Její novinářské schopnosti byly možná mnohem více oceňovány v zahraničí než v samotném Rusku. Za svůj život pracovala pro deník Izvestija a po zkušenostech v listu Obšačaja Gazeta se angažovala na stránkách opozičního deníku Novaja gazeta.

Její texty často kritizovaly autoritativní tendence Vladimíra Putina, ale také se nebála vyšetřovat a upozorňovat na korupci v bezpečnostních, ale také vládních kruzích. Velmi aktivně vystupovala v rámci kritiky čečenské války a nebála se pustit také do kritiky tajných služeb. Nebylo tak v ruských poměrech překvapivé, že se ji někdo pokusil zabít.

Čaj?

Byť se internet baví satiristickou fotografií, jak dvě politické figury z Blízkého východu odmítají nalít čaj od Vladimíra Putina, o tak velkou legraci se v reálných kontextech nejedná. Anna Politkovská se totiž už v roce 2004 stala obětí otravy skrze “obyčejný” čaj, vypitý na palubě letadla společnosti Aeroflot.

Následně velmi těžce onemocněla. Nápoj jí byl podán během letu z Moskvy do Beslanu, kde se tehdy odehrála tragédie na tamní škole. Tento útok Politkovská přežila a byla jasně přesvědčena o tom, že ji otrávila kontrarozvědka FSB. Novinářka údajně figurovala na seznamu “nepřátel ruské vlasti a státnosti”, o čemž informoval poslanec Nikolaj Kurijanovič. První pokus o vraždu tak přežila, ale netrvalo dlouho a naplnil se ten nejčernější scénář.

Osudný výtah

Je to symbolické, že jedna z nejhlasitějších kritiček Vladimíra Putina byla zastřelena přímo v den jeho narozenin. 7. října 2006 se jako vždy vracela domů z práce. V bytovém domě na Lesné ulici v Moskvě si přivolala výtah, když do něj chtěla nastoupit, přistoupil k ní zezadu muž v černé kukle a pěti výstřely ji zavraždil.

Brutální vražda v místě jejího bydliště tak vytáhla trn z oka velkému množství lidí, kterým Politkovská svojí prací znepříjemňovala pohodlný život v autoritářském a korupcí prolezlém systému.

O to smutnější je fakt, že dodnes není zcela jasné, kdo si její vraždu objednal. První proces dopadl tragicky. V roce 2009 totiž porota pro nedostatek důkazů hlavního podezřelého propustila. Nejvyšší soud však celý případ vrátil k došetření.

Až šest let po její smrti byl z podílu na její vraždě uznán vinným policista Dmitrij Pavljučenkov, který byl odsouzen na 11 let. Podezřelým z vraždy byl také současný prezident Čečenska Ramzan Kadyrov, kterému se Politkovská věnovala ve svých reportážích velmi často.

Další scénář hovoří o tom, že si vraždu objednal ruský oligarcha a nepřítel Putina Boris Berezovskij. Tímto aktem měl být Putin zdiskreditován a Politkovská měla hrát roli obětního beránka.

Další nitky vedou do armádních a policejních struktur, kterým Politkovská věnovala ve svých investigativních reportážích velké množství pozornosti. Role Putina jako iniciátora vraždy je samozřejmě také ve hře. O tom, že si ji objednal právě prezident Ruska, hovořil jiný zlikvidovaný nepřítel režimu Alexandr Litviněnko.

Nutno dodat, že Putin po oznámení smrti Politkovské prohlásil, že zemi více uškodí její smrt než její články. Soud sice po letech poslal několik přímých účastníků vraždy za mříže, vykonavatel výstřelů Rustam Machmudov a hlavní organizátor akce Gajtukajev skončili ve vězení na doživotí, ale stále není zcela jasné, kdo si vraždu této nepohodlné kritičky ruských poměrů objednal. Podobně tomu bude i v současném případě otráveného Alexeje Navalného.

KAM DÁL: Praha pod Prahou. Archeologie odkrývá nekonečné množství neznámých pokladů na jednom místě.