Mafiáni po Česku. Útěkář Krejčí, Jonákův Discoland a největší kmotr

Jonák a jeho hvězdy
 

Změna režimu znamenala nepřeberné množství příležitostí. Někdo se jí chopil poctivou prací, ale také se našlo obrovské množství podvodníků, kteří živili hlavně zdejší podsvětí. Osud těch nejznámějších je nakonec většinou nedovedl do šťastného konce. O jakých postavách je řeč?

Devadesátá léta jsou díky několika postavám zdejšího rybníčku vnímána jako doba poněkud divočejší, než si do té doby uměl kdokoli představit. Kapitálový trh totiž vygeneroval boháče, kteří svoje podnikání nepostavili zrovna dvakrát na poctivosti a odříkání. I zde se totiž rozrostla síť mafiánské pavučiny, z které uniklo hned několik nepřehlédnutelných osob, jejichž příběh většinou nedopadl zrovna nejlépe.

Ivan Jonák

Asi nejikoničtější postavou z tohoto ranku postkomunistických mafiánů je Ivan Jonák. Fotografie s medvědem, projížďka kabrioletem s několika nahými ženami, legendární Discoland Sylvie a známosti snad s každým, kdo něco v této době znamenal.

Český podnikatel si po revoluci vytvořil nepřehlédnutelnou image. Už za minulého režimu byl odsouzen za trestnou činnost, kdy se po propuštění živil jako popelář, vyhazovač, vekslák a taxikář.

Kontakty z podsvětí minulého režimu zúročil právě vytvořením legendárního semeniště mafiánů, policistů, politiků a celebrit. Jonák se jako vlivný mafián dostal do konfliktu s vlastní ženou, která chtěla prodat svůj podíl na prosperujícím podniku. Manžel ji tak nechal zabít nájemnými vrahy a v roce 2000 byl odsouzen na osmnáct let odnětí svobody. Po propuštění v roce 2014 zemřel o dva roky později bez majetku a zcela opuštěn.

Radovan Krejčíř

Jediný z vybraných mužů, který je ještě na živu, byť přežil několik atentátů na jeho osobu. Krejčíř už není jenom regionální mafián, ale jeho role v podsvětí se rozrostla až za hranice České republiky. V současnosti si odpykává trest za podvody a vraždy v Jihoafrické republice.

Ve zdejším prostředí byl znám hlavně pro svoje velké podnikatelské podvody, které byly spojeny i s odstraňováním nepohodlných osob, vydíráním, únosy a dokonce s vraždami. Široké veřejnosti se stal nejznámější hlavně díky svému úniku před policií, která ho zatkla ve vile v Černošicích.

Několik let se ukrýval na Seychelách a později začal podnikat v podsvětí J.A.R., kde dostal trest 35 let odnětí svobody. Tento trest si odpykává doposud.

František Mrázek

Nekorunovaný král českého prostředí se stal strašákem snad všech, s kterými se rozhodl zkřížit cestu. Úspěšný vekslák se velmi rychle přizpůsobil na nové prostředí kapitalismu a vytvořil mocenskou síť, z které tahal za nitky až na ty nejvyšší patra politiky. Milionové podvody s realitami, kontrola nad potravinářským kolosem Setuza a olejářskou společností Český olej. Proslulé jsou jeho úzké vztahy s politiky, ale také řada podezření a objednávek vražd nepohodlných lidí.

Muž, který podle svých slov kontroloval majetky v miliardové výši, skončil s kulkou v srdci. To měl na svědomí pravděpodobně profesionální nájemný vrah z ciziny. Případ se nikdy nevyšetřil a mnoha lidem se pravděpodobně oddechlo, že nemusí být vydíráni právě Františkem Mrázkem.

KAM DÁL: Matador socialistických hudebních hvězd: Petr Hannig se zoufale pokoušel dostat do vrcholové politiky.