Na starobylém hradě našel truhlář záhadnou místnost. Majitelé v ní patrně zamkli zlé vzpomínky

Johnstown Co všechno se tady stalo? Vraždy, intriky, vyhnání majitelů – a jistě mnohem víc. Vždyť jde o pevnost starou přes 800 let
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Na tajemstvími i černou historií opředeném hradě se docela náhodou objeví tajná místnost plná překvapení, kterou kdosi kdysi, možná před stovkami let, zavřel a od té doby do ní nevkročila ani noha. Je to jako z pohádky? Ano, ale přesto se přesně takový příběh nedávno odehrál na osm stovek let starém hradě v irském Johnstownu. 

Neuvěřitelný příběh se začal odvíjet ve chvíli, kdy se 850 let starý hrad, založený za doby Normanů, dostal do péče státu a společnost Irish Heritage Trust, která takové památky spravuje, se pustila do jeho postupné rekonstrukce. O tom, že jde o úpravy pojaté skutečně pečlivě, svědčí i skutečnost, že byly v jejich průběhu objeveny již dokonce dvě tajemné a dříve zazděné místnosti.

Chtěla rodina na něco zapomenout? 

Hrad v Johnstownu, ležícím asi pět kilometrů jihozápadně od Wexfordu, hlavního města stejnojmenné irské oblasti, se nedávno stal centrem pozornosti celého širokého okolí – a nejen jeho. Objev, který nikdo nemohl čekat, zaujal historiky po celém světě. Co může stát za faktem, že někdo kdysi dávno jednoho dne zavřel a zazdil dveře tajemné místnosti tak, aby zůstala nejraději již navždy neobjevena? Co se v ní odehrálo, co je v ní uschováno? Jde jen o špatný pocit z místa, uzamčení vzpomínky, na kterou chtěli tehdy všichni raději zapomenout, nebo je za tím ještě něco mnohem tajemnějšího? Otázek je mnoho, pravda jen jedna. A tu nyní chtějí odborníci odhalit. Prozatím se přiklánějí k teorii, že mohlo jít o místo spojené s nějakou rodinnou tragédií, která měla zůstat na věky pohřbena. 

Místnost objevil truhlář

Opravy starobylé pevnosti, jež přímo vyzařuje energii nespočtu tajemství a historických událostí, které se v jejích zdech odehrály, stále pokračují. Jen tak mohlo dojít k objevu, o jakém se nikomu ani nesnilo. Truhlář pracující na obnově historických oken zničehonic objevil vchod do tajné místnosti, o níž doposud nikdo neměl zdání. Zedníci pracující na stejném místě potom na pokyn odborníků prorazili část zdi a překvapení, které je čekalo, neznalo mezí. „Je to opravdu neuvěřitelný objev. Je velmi neobvyklé najít dnes takové skryté poklady, navíc na tomto hradě jde už o druhý podobný objev. První tajnou místnost jsme objevili vloni pod věží u jezera,“ uvedla k nálezu podle serveru irishmirror generální ředitelka společnosti Irish Heritage Trust Anne O’Donoghue s tím, že původně byla místnost patrně součástí nějaké věžičky. O přesnějším využití mohou ale historikové zatím jen spekulovat.

Hrad využíval i Oliver Cromwell

O tom, že tato gotická stavba skrývá mnohá tajemství, nikdo nepochybuje. Původně, v době svého vzniku, si jej normanská rodina Esmonde postavila jako takzvaný věžový dům, tedy stavbu v té době v Irsku celkem běžnou pro významnější rodiny. V polovině sedmnáctého století využíval hrad a jeho okolí dokonce Oliver Cromwell a jeho armáda k přípravám na důležité boje, zatímco původní majitelé byli vyhnáni. Konec 17. století přinesl další změnu majitele, když pevnost koupila rodina Groganových. O sto let později postihla panství další tragédie, když byl jeho majitel Cornelius Grogan popraven za účast v povstání roku 1798. Tehdy se Irové – a zvlášť právě ve Wexfordu – postavili proti britské nadvládě. Neúspěšně. Pevnost pak šla dále z ruky do ruky, proměnila se v novogotický hrad, chátrala, vzkvétala, měnila se a zase chátrala. 

Základna pro vzducholodě i atrakce pro turisty

Na důležitosti hradu Johnstownu znovu přidala první světová válka, kdy se stal základnou vzducholodí bojujících proti nájezdům ponorek. Valného úspěchu tenhle nápad sice neměl, ale jako příspěvek k bojovému úsilí je to možné chápat. V době druhé světové války pak byl v aukci prodán a o rok později předán státu, respektive ministerstvu zemědělství pro potřeby zemědělské akademie. Po dalších peripetiích byl pro veřejnost prvně otevřen v roce 2019, a tak se dnes mohou i jeho návštěvníci zamýšlet nad jeho tajemstvími. Kdo a kdy v historii zazdil hned dvě místnosti – a jsou to opravdu jen dvě, nebo na objevení čekají i další? Kolik a kde? A co je uvnitř? 

Zdroj: allthatsinteresting, irishmirror, en.wikipedia

KAM DÁL: O Karlštejnu koluje hodně nesmyslů. Neznat základní fakta je ale dnes ostuda.