Nejnebezpečnější města v Evropě. Neodbytní kapsáři a ozvěny mafiánské minulosti

Neapol je stále místem plné zločinu
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Když člověk pravidelně listuje denním tiskem, může získat pocit, že svět se řítí do beznadějné katastrofy. Kriminalita, vraždy, války a strach z teroristických útoků. To je jen malá ochutnávka toho, co všechno na nás v globalizovaném světě útočí z médií všeho druhu. Strach tak roste, i když k němu kolikrát není vůbec žádný důvod. Na starém kontinentu jsou však města, kde to tak úplně není pravda…

Praha není jenom krásné město, kde na každém kroku potkáváte zhmotněnou historii. Hlavní město České republiky se vyznačuje ještě tím, že je velmi bezpečné. Vývojová křivka nabrala pozitivní směr a po divokých devadesátých letech se dnes potkáte s viditelnou kriminalitou hlavně na Václavském náměstí. Situace se však oproti minulosti výrazně zlepšila. Ne o všech městech Evropy lze říct totéž. 

Město národů

Francie může zvenčí působit jako země plná nebezpečí. V některých místech je tato domněnka opodstatněná. To platí hlavně o Marseille, která leží na jihovýchodě země galského kohouta. Zde je dle měřitelného indexu kriminality největší nebezpečí v Evropě. 

Primárně se jedná o severní část města, kde leží několik sídlišť, kde vládne obchod s drogami a organizovaný zločin. Zvědavcům se rozhodně nedoporučuje vstoupit. Pokud lze hovořit o tzv. no-go, tak čtvrť Castellane je přesně tímto místem. Násilí je zde na denním pořádku a návštěvník se rozhodně nechce dostat do přestřelky místních drogových gangů. 

Marseille je také známá tím, že se zde koncentrují snad všechny národy Středozemního moře. Krásné přístaviště na jihu Francie však není na všech místech válečná zóna, jak by se mohlo zdát. Přesto se jedná o nejnebezpečnější místo v Evropě. 

Grande Paolo

Itálie má stále mnoho měst, která nebudí zrovna pocit bezpečí. Tím úplně nejnebezpečnějším je překvapivě Turín, které v České republice známe hlavně díky hvězdné fotbalové kariéře Pavla Nedvěda. 

Turisté zde musejí být opravdu na pozoru. Vysoká kriminalita se koncentruje hlavně na třech významných místech města. Nejeden průvodce vás upozorní, že kolem nádraží Porta Nuova či ve čtvrti San Salvario a na náměstí Porta Palazzo stačí pár vteřin nepozornosti a vaše zavazadla mohou velmi rychle změnit svého majitele. 

Pod Vesuvem

V Itálii na moment ještě zůstaneme. Byť je Neapol vnímána jako jedno z nejkrásnějších měst na světě a nejeden umělec ho očastoval upřímnými komplimenty, realita v některých částech budí poněkud odlišný pocit úžasu. Neapol je totiž dlouhá léta zásadně ovlivněná organizovaným zločinem, kde sídlí negativně proslulá mafiánská Camorra.

Neapol je také proslulá hroznými hygienickými podmínkami. Odpadková krize město zasáhla hlavně v roce 2008, kdy se v alejích za domy tvořily neuvěřitelné skládky. Nejhorší je však vliv zmiňovaných gangů, které mezi sebou bojují o vliv a moc. 

Zločin z Birminghamu

I Velká Británie má svého zástupce mezi nejnebezpečnějšími městy Evropy. Až 40 % místních občanů má pocit, že žijí pod neustálou hrozbou kriminality. Dle jejich soudu není rozdíl mezi  životem ve dne či v noci. Řeč je hlavně o ulici Spring Hill. Zde se odehraje více jak polovina kriminálních deliktů celého města. 

Nejvíce se jedná o násilné činy a sexuální útoky. Ani krádeže však nejsou něčím ojedinělým. Svým významem je město Birmingham považováno za druhé hlavní město Velké Británie, a to hlavně kvůli zdejšímu průmyslu, který zde v minulosti hrál obrovskou roli. Továrna světa či město tisíce řemesel se však postupně mění v turisticky atraktivní destinaci. Jen na ulici Spring Hill si dejte velký pozor.