Nejnebezpečnější počítačové viry historie. Milostný dopis a útok za pět a půl miliardy dolarů

Počítačový virus je na světě již od konce osmdesátých let
 

V současné době je hlavním tématem pandemie koronaviru. Šíření viru mezi lidmi však není jedinou starostí moderní doby. Svět je v současnosti zcela zásadně opřen o počítačovou technologii. Proto se v historii objevilo hned několik počítačových virů, které způsobily nemalé potíže. O jakých je řeč? 

Moderní technologie se vyvíjí rychlostí blesku, kdy dnes znamená včera. Kryptoměny jsou regulérní komoditou k zbohatnutí a termíny jako darknet jsou dnes samozřejmou součástí slovníku. Při letmém pohledu do historie je zajímavé se zaměřit na přehled těch nejnebezpečnějších počítačových virů. Jejich legrační jména však vůbec nekorespondují s tím, jakou paseku dokáží způsobit. 

I love you

Dodnes se jedná o jeden z nejznámějších virů, který se kdy v počítačích uživatelů internetu objevil. Jméno I love you je vlastně určitým druhem kybernetické provokace. Tento virus během jedné noci zasáhl deset procent všech tehdejších uživatelů internetu, což v řeči peněz znamenalo škody ve výši 5,5 miliard dolarů. 

Nakažená zpráva se šířila skrze e-mail s předmětem LOVE-LETTER-FOR-YOU. Útok na city vyšel a po otevření e-mailu se automaticky tento “romantický” vir rozeslal na všechny e-mailové kontakty v adresáři. Miliony lidí na světě se tak ze zoufalé důvěřivosti staly obětí nepříjemné hry, která pro mnohé skončila fatálně. 

Melissa

Krásné ženské jméno v sobě skrývá opravdovou besti. Počítačový vir Melissa se stejně jako I love you šířila skrze e-mailovou schránku. Tu dokázala doslova přehltit novými zprávami, že celá vaše pošta se nenávratně ucpala infikovanými e-maily. Paradoxně se Melissa do mailu šířila skrze programy Microsoftu, jako je Word a Excel. Pokud byl jeden z těchto dokumentů infikován, následné otevření znamenalo lavinu masové výroby infikované pošty. 

Solar Sunrise

Původně se vláda domnívala, že tvůrci záškodného viru Solar Sunrise jsou hackeři z Iránu. Pod lampou je však největší tma, říká slavné přísloví. Dva mladí Američané totiž tohoto internetového škůdce vytvořili tak, aby prolomil vládní vojenské bezpečnostní systémy. Celkem jich tento vir infikoval 500 a vlastně díky těmto dvěma mladíkům musela vláda USA začít reformovat svůj přístup k podobnému ohrožení citlivých a přísně tajných materiálů. Prolomení a ovládání přísně tajných složek je dodnes jedním z největších hackerských úspěchů. 

Morris

Jedná se o jeden z prvních virů, které se šířily skrze internet, a to už v roce 1988. Autorem byl dnes legendární hacker Robert Morris. Jednalo se také o jeden z prvních mediálně známých případů kybernetického zločinu v historii lidstva. Sám autor, který tohoto červa vytvořil, aby neškodil, ale zjistil velikost a rozsah tehdejšího internetu, dostal tříletou podmínku a 400 hodin veřejně prospěšných prací. Dnes je slavná disketa součástí bostonského muzea vědy. 

KAM DÁL: Rumunsko v troskách. V roce 1977 zemřely kvůli mohutnému zemětřesení stovky lidí

 


Zdraví

Hobby