Nejslavnější mumie na světě stále skrývá mnohá tajemství. Některá již byla odhalena

Otzi je pravděpodobně nejslavnější mumie na světě
Zobrazit fotogalerii (3)
19.09.2019 - 12:00  

Z běžné procházky německých manželů se stala archeologická senzace století. 19. září roku 1991 totiž v Alpách poblíž rakousko-italských hranic objevili ostatky člověka. Nejdříve si pochopitelně mysleli, že jde o mrtvého horolezce. Pravda však byla mnohem senzačnější. Tento „horolezec” zde ležel neuvěřitelných 5 300 let.

Nejslavnější mumie současnosti získala jméno Otzi podle názvu blízkého údolí, kde byla nalezena. O archeologickou senzaci se jedná hned z několika důvodů. První je bezesporu stáří. Otzi totiž pochází z pozdní doby kamenné. Tím nejdůležitějším je však stav, ve kterém na své objevitele čekal. Skvěle zachovaná mumie je tak ideálním objektem pro studování světa, který je vzdálený tisíce let.

Hádka mezi Italy a Rakušany

Než se však vědci mohli pustit do poctivého výzkumu, musela se vyřešit otázka, komu vlastně tento muž patří. Rakousko s Itálií tak vedli dlouholetý spor, který vedl až k měření hranic. Italové zvítězili o pouhých 92,56 metrů. Konflikt však pokračuje v podstatě dodnes.

V rámci výměny názorů padaly i velmi podpásové argumenty. Rakušané tvrdí, že nemohl být Ital, protože u něj našli pracovní nástroje a živil se tak prací. Italové vzápětí odpověděli podobně laděnou urážkou. Nemohl být Rakušan, protože měl mozek.

Ve své době šlo o tak obrovskou mediální událost, že byla Otziho popularita srovnatelná z hollywoodskou hvězdou. Tomu to však bylo zcela pochopitelně úplně jedno. Kdo však doopravdy byl tento člověk z pozdní doby kamenné?

Odhalená tajemství

První informace, která z vyplynula z výzkumu, byl způsob smrti. Otzi zemřel následkem zranění šípem, jehož hrot byl nalezen pod lopatkou. Největší otázkou však zůstává, proč byl pohřben právě v těchto místech. Je velmi nepravděpodobné, že zemřel tam, kde byl nalezen.

Původně se tedy pracovalo s verzí, že může být pastevec. Později se však začalo operovat s teorií, že mohlo jít o významnou osobnost, jakými v té době byli náčelníci či šamani.

Podobná úvaha vzniká na základě faktu, že byl pohřben s velkým množství svých předmětů. Konkrétně šlo o vzácnou měděnou sekeru, luk a šípy. Z výzkumu také vyplývá, že muž byl ve věku kolem 45 let, měřil kolem 160 centimetrů a vážil 50 kg.  

Zajímavé zjištění souvisí i s oblečením, které měl na sobě - kožené návleky, legíny, kožený plášť, čepici z medvědí kůže a boty vycpané trávou, aby se zahřál. Moderní technologie však odhalily mnohem více zajímavostí.

Víme, jak vypadal

Nejmodernější vědecké techniky pomáhají vytvořit komplexní obrázek tohoto nejslavnějšího člověka z pozdní doby kamenné. Většinou se čerpá z informací z jeho genů. Ví se tedy, že měl hnědé oči, jaká měl v životě zranění. Dokonce je z výzkumu patrné, že jedl hodně masa a měl obroušené zuby.

Známá je tedy přibližná podoba Otziho. Jediná nezodpovězená otázka stále zůstává. Odkud Otzi vlastně byl? Stále není jasné, jestli pocházel z Evropy či Blízkého východu. Od roku 1998 je tato archeologická celebrita v muzeu v italském Bolzanu. Tam Otzi leží ve speciálním chladicím boxu, kde je udržována stálá teplota a vlhkost. Lidé se na něj mohou podívat okénkem.

Objev německého manželského páru nebyl zadarmo. Dlouholetý spor o odměnu nakonec vysoudili a získali v přepočtu 4,5 milionu korun.

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru