Nejslavnější nedokončené stavby. Chlouba Barcelony a monumentální nacistické plány

Sagrada Familia čeká na své dokončení od roku 1882
19.08.2020 - 15:00  

V architektuře se občas děje, že plány poněkud přerůstají realitu. Buď se zcela neodhadnou finanční možnosti, nebo ještě technologie nepokročila tak daleko, že je vůbec možné nějaké odvážné nápady realizovat. Po světě tak najdeme mnoho nedokončených staveb, jež potkal právě tento osud. Jaké to jsou?

V architektuře je nedokončenost často velmi limitující, ale ve výsledku se některé stavby tvořily po staletí. Vždyť i katedrála sv. Víta čekala na finální podobu do roku 1929. Některé stavby však nemají takové štěstí, aby se přece jenom dočkaly.

Hitlerův architekt

Ve třicátých letech se v nacistickém Německu začala plánovat nová Třetí říše. S tím byla spojena i myšlenka, nové tváře, nově vybudované rasy. Hitlerovy plány byly megalomanské. Nekonečně dlouhé ulice s obrovskými budovami, z kterých měl jít respekt. Hitler byl iniciátor šílených vizí a architekt Albert Speer je měl realizovat.

Už právě ve třicátých letech se hned několik staveb začalo realizovat. Válka se však naštěstí nakonec vyvíjela k prohře nacismu a většina z těchto monumentálních architektonických vizí zůstala jen v modelech či na výkresech. Asi největší stavbou z těchto přehnaných plánů byl Deutsches Stadion, který měl ve stylu antické arény hostit až 450 tisíc diváků.

Atény severu

Mělo se jednat o opravdu mimořádný monument, připomínající sloupořadí Partheonu aténské akropole, ale návrh nebyl nikdy dokončen. Architekt William Playfair položil základy této smělé realizace ve skotském Calton Hill v roce 1822. Mramorovému kvádru tehdy přijel požehnat sám král Jiří IV.

Původní plán byl vytvořit stavbu, která bude připomínat památku padlých vojáků a námořníků, kteří našli smrt v neapolských válkách. Nakonec šlo o vytvoření pyšné ukázky skotské dovednosti a nezávislosti.

Tím však stavba ztratila podporu z královské rodiny, což se samozřejmě projevilo na financování celé stavby. Aby byl monument dokončen, tak se i obyvatelé Skotska pokoušeli sehnat peníze z vlastní kapsy motivováni vlasteneckým cítěním. Vybrala se jen třetina potřebné částky a vztyčeno je tak dodnes jen 12 sloupů. Dnes se tomuto ambicióznímu projektu neřekne jinak než “Skotská hanba”.

Stále se staví

Asi nejznámější nedokončenou stavbou na světě je Sagrada Família vizionáře Antonio Gaudího. Ten tomuto projektu zasvětil a obětoval doslova celý život. Katedrálu začal stavět v roce 1882 a dnes je vedena na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO i přesto, že stále není dokončena.

V momentě, kdy tragicky zemřel otec celé stavby architekt Gaudí, byla stavba hotová pouze ze čtvrtiny. Aktuální zprávy hovoří o tom, že by mohlo být konečně vše dokončeno v roce 2026, ale není jisté, jak se na rychlosti výstavby projevila pandemie koronaviru. Ozývají se však názory lidí, kteří by si přáli mít Sagradu Famíliu nedokončenou. Prvky, které jsou totiž dokončovány v moderní době, často neodpovídají původní představě vizionáře, který nešťastně skončil pod koly tramvaje.

KAM DÁL: Unikátní a okouzlující Pražské Benátky. Původ tajemné Čertovky má mnoho teorií

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru