Nejslavnější terorista všech dob žil v Československu. StB z něj měla strach

Carlos Šakal si dnes odpykává tři doživotní tresty
 

Šakal, pravým jménem Ilich Ramírez Sánchez. Ve 20. století bychom pravděpodobně nenašli nebezpečnějšího teroristu. Slavná postava organizovaného zločinu má překvapivě svůj osud významně spojený také s Československem. Na našem území se totiž pohyboval mnohem častěji, než se původně myslelo. Co tady pohledával muž, jehož jméno se dostalo i do několika akčních filmů? 

 

O tom, že se Šakal nacházel na území Československa, se ví už poměrně dlouho, ale zjištění, s kterým na veřejnost přišla historička Daniela Richterová působící na univerzitě ve Warwicku, celému příběhu dodává nový rozměr. Co v Československu pohledával a kolikrát se na našem území objevil? 

Šakal v Praze

Ilich Ramírez Sánchez pochází z Venezuely a v současnosti si odpykává doživotní trest ve francouzské věznici. Na svém kontě má hned několik bombových útoků, únos ministrů do Alžírska, bombový útok ve Vídni na vrcholné představitele ropného kartelu a samozřejmě smrt několika jednotlivců, ať už šlo o civilisty, politiky nebo policisty. 

Proslulost si vysloužil také tím, že měnil identitu a právě to byl také důvod, proč se dostal přes hranice Československa. Střídal totiž syrské a jihojemenské diplomatické pasy s falešnou identitou. O tom, že právě on není zrovna dvakrát žádoucím hostem, vypovídá i přístup tehdejší Státní bezpečnosti. 

Šakal se totiž během deseti návštěv mezi lety 1978-1986 nepokoušel najít v Československu jen bezpečný úkryt, ale snažil se kontaktovat právě Státní bezpečnost, aby s ním spolupracovala. Jeho cílem byly většinou cíle na západě Evropy a v Československu hledal místo, kam by se schoval před západními tajnými službami, aby zde mohl v klidu plánovat svoje teroristické akce. 

StB se bojí

Zní to až neuvěřitelně, ale Šakalova pověst byla natolik nebezpečná, že vyvolávala strach i u Státní bezpečnosti, která se právě proto rozhodla se “slavným” teroristou nespolupracovat a ignorovat jeho pokusy o kontakt. Kromě toho se nechtěla nechat ještě více zkompromitovat. Nálepka spolupráce s hlavou vražedných útoků není zrovna šikovné diplomatické gesto i ve chvíli, kdy východ a západ dělí ostnatý drát. 

Naopak jít do konfrontace a pokusit se Šakala chytit či zajistit se StB také nechtělo. Důvod byl prostý. Muž, jenž měl na svědomí desítky mrtvých, totiž budil strach. Zdejší agenti moc dobře věděli, že je vždy ozbrojený a rozhodně se nevzdá bez boje. 

Pokud by Československo vůči hlavě teroristické organizace projevilo represivní tendence, mohla by se právě naše země klidně stát terčem dalšího útoku skupiny, kterou Šakal vedl a zaštiťoval. Československá tajná služba tak nechtěla riskovat. 

O tom, že se Šakal opravdu nebál agresivní konfrontace s kýmkoli, dokazuje výpověď jednoho z jeho spolupracovníků z roku 1985, kdy StB jasně naznačil, že kdyby s ním podobně jednali policisté z kapitalistického systému, všechny by bez lítosti postřílel. 

Šakala se podařilo z Československa dostat až po smyšleném plánu, který počítal s lživou informací, že se na území Československa pohybuje francouzská tajná služba připravená ho zatknout. To se také nakonec opravdu podařilo, ale až v roce 1994 v Súdánu, odkud byl deportován na území Francie. Zde si dodnes odpykává svůj doživotní trest a několik epizod souvisejících s Československem se tak staly zajímavostí, která trápila hlavně Státní bezpečnost. 

KAM DÁL: Druhý nejbohatší muž planety terčem konspirací. Bill Gates a koronavirus jako největší mýtus současnosti

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru