Nejsmrtelnější nemoci na světě. Koronavirus většině z nich nesahá ani po kotníky

Ebola nejvíce likvidovala v roce 2013 a 2014
 

Pandemie koronaviru v druhé vlně postupně zamořuje celou Evropu. Česká republika se z premianta stala zemí s nejhoršími čísly. Nárůst mrtvých v důsledku Covidu-19 je čím dál tím víc zarážející. Jistou dávkou uklidnění však může být přehled nemocí, s kterými je v podstatě nemožné přežít. O jakých je řeč? 

Koronavirus je samozřejmě samostatnou kapitolou. Virové onemocnění, které zasáhlo celý svět a stále zaměstnává zdravotnická zařízení, omezuje chod běžného života a má neblahý dopad na ekonomiku, rozhodně nemá obdoby. Hlavně v souvislosti s tím, jak masivně dopadá na hlavy každého z nás. Byť jsou celosvětově čísla mrtvých v důsledku Covid-19 zarážející, existují nemoci, jejichž úmrtnost má mnohem nekompromisnější dopady. Většinou se však nacházejí spíše na exotických místech planety. 

Ebola

Krvácivá horečka neboli ebola se poprvé objevila v roce 1976 a existuje hned několik kmenů této nemoci, kdy některé z nich mají hodnotu úmrtnosti až k 90 %. Kromě toho, že když onemocníte, pravděpodobně zemřete, je také nepříjemný fakt, že způsoby, jak se nakazit, nejsou vůbec složité. 

K přenosu stačí tělesné sekrety, tedy: pot, slza, slina, moč nebo sperma. Co je ovšem uklidňující hlavně pro obyvatele střední a severní Evropy, je skutečnost, že vir pro život potřebuje teploty okolo 30 stupňů Celsia. Proto se ebola objevuje hlavně v zemích rovníkové Afriky. 

Ebola zatím nezná svůj lék. Lékaři tak mohou pomoci pouze zmírnit nepříjemné symptomy. Vakcína se sice vyvíjela a dva produkty už se blíží uspokojivému výsledku, ale pandemie koronaviru a touha najít vakcínu na tento druh virového onemocnění přirozeně celý mechanismus zabrzdil. 

Pravé neštovice

Nemoc, která nezní tak děsivě, jakou popravdě doopravdy byla. Hodně lidí ji zná také pod jménem černé neštovice, což už částečně naznačuje, že život s tímto onemocněním v sobě neobsahoval mnoho naděje. Historicky se jedná o jednu z nejhorších chorob, protože jen ve 20. století v důsledku pravých neštovic zemřelo 300 až 500 milionů lidí. 

Krvácivá forma pravých neštovic měla úmrtnost 95 %. Likvidační byla prakticky pro většinu původního obyvatelstva Ameriky. Nejprve se nemoc projevovala stejně jako chřipka, následně na těle vyrašily typické hnisavé vředy a pacienti nejčastěji umírali na otravu krve, oběhové či dechové selhání. Choroba se většinou přenáší vzduchem či skrze znečištěné předměty. 

WHO v roce 1967 chtěla pravé neštovice zcela vymýtit. Koncepci tohoto plánu vymyslel dokonce Čech Karel Raška, který byl toho času šéfem oddělení přenosných onemocnění v Ženevě. Až v roce 1980 bylo oficiálně choroba prohlášena za vymizelou. 

Vozhřivka

V tomto lehce nepojmutelném názvu se skrývá pravděpodobně nejhorší choroba, která kdy lidstvo smrtelně napadla. Klíčem k onemocnění je bakterie s názvem Burkholderia mallei. V současné době na ni v civilizovaných zemích v podstatě nemůžete narazit, ale lidstvo strašilo od antiky, kdy byla poprvé popsána. 

Primárně však napadá lichokopytníky, a tedy koně. Následně byla přenosná také na člověka. Problematická byla pro armády, kde se na jednom místě shromažďuje velké množství koní a nákaza tak létá z jednoho na druhého bez kontroly. 

Paradoxně tak vozhřivka často rozhodla válečnou bitvu, protože vojsko přišlo o vojáky a hlavně o koně. Smrtnost se totiž pohybuje nad 95 %. Tím, že kůň přestal být v následném civilizačním vývoji primárním dopravním prostředkem, ubývalo také případů této smrtelné choroby. Zároveň je velmi snadné tuto nemoc léčit antibiotiky.

KAM DÁL: Nejstarší česká nemocnice. Medici se zde učili pitvat a proběhla zde první amputace končetiny

 


Životní styl

Hobby