Největší letiště světa je překvapivě na neznámém místě. Počet odbavených pasažérů je neuvěřitelný

Největší letiště co do počtu odbavených cestujících je v americké Atlantě
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Cestování je jedna z největších výhod dnešní doby. Globalizovaný svět existuje právě kvůli rychlé letecké dopravě. V době, kdy se začíná nahlas mluvit o vlivu tohoto druhu dopravy na životní prostředí, jsou dostupná čísla z největších letišť zarážející. Jaké je to vůbec největší a kolik lidí se za rok odbaví na největších letištích na světě? 

Letiště Václava Havla to možná v budoucnosti čeká. Narůstající počet letů a lidí, kteří zde přistanou, narůstá, ale stále nedosahujeme takových čísel jako jinde v Evropě či ve zbytku světa. Úplně největší letiště v počtu odbavených cestujících je však paradoxně skoro neznámé. V desítce nejnavštěvovanějších letišť se však nachází i pár evropských destinací, u kterých se však takový zájem cestujících dá pochopit. Kam tedy lidé lítají ze všeho nejvíce? 

Překvapení z USA

Když se řekne největší letiště v USA, tak se většině lidem přirozeně vybaví JFK v New Yorku. Nejlidnatější město Severní Ameriky si říká o zájem z celého světa, ale co do počtu pasažérů se aktuálně nepohybuje ani v první desítce. 

Primát však drží jiné americké letiště. To se trošku překvapivě nachází v Atlantě. Za rok sem přistálo 104 milionu cestujících. Co je v Atlantě tak zajímavého? To vlastně netuší ani většina cestujících. Důvod, proč zde přistávají, je jen kvůli tomu, aby přestoupili na jiné letadlo. 

Ani druhé místo v USA nepatří New Yorku. S 84 miliony cestujících totiž tuto příčku drží letiště v Los Angeles. To se v celosvětovém žebříku nachází až na pátém místě. Hned za ním je letiště v Chicagu, které za minulý rok přivítalo 80 milionů pasažérů. 

Co takhle do Číny

Nejlidnatější země světa v tomto žebříčku musí mít svého zástupce. Jedná se bez překvapení o největší město Číny, tedy Peking. Zde se za minulý rok objevilo až 96 milionů lidí. Další častá destinace bohaté dovolené či jen místo pro mezipřistání je Dubaj. 

To se chlubí na třetím místě žebříku s masivním číslem 88 miliony cestujících. Následuje hlavní město Japonska. Tokio Haneda minulý rok odbavilo 85 milionů cestujících. O Los Angeles a Chicagu už byla řeč. 

Ke slovu se tak na sedmé příčce hlásí největší město v Evropě. Otázka, jak se v budoucnu projeví na počtu cestujících nevyhnutelný Brexit, ale za minulý rok na Londýnském Heathrow  přistálo 78 milionů pasažérů. Nejvíce zástupců v celkovém žebříčku deseti největších letišť světa tak má čím dál tím více světu otevřená Čína. 

Turismus a hlavně obrovský business tak přivedl do Hongkongu 73 milionů cestujících a letiště v Šangaji jen o tři miliony lidí méně. Desítku nejnavštěvovanějších letišť světa uzavírá Charles De Gaulle v Paříži, které odbavilo 69 milionů cestujích. 

Vítěz z neznáma

Prim tedy drží skoro neznámé letiště Hartsfield Jackson Atlanta. Většina amerických letišť však profituje z faktu, že kromě vnitrostátních letů je možné cestovat do celého světa. Atlanta se tak stala velmi populárním místem, odkud se cestuje jak po celém USA, tak za hranice, ať už je to kamkoliv. 

Velkou zajímavostí je také fakt, že dvacet největších letišť odbaví 17 % ze všech cestujících na celém světě. Když se podíváme do Evropy, tak jistě stojí za zmínku letiště v Amsterdamu, které se drží na jedenácté pozici s počtem 68 milionů cestujících za minulý rok. Stejně tak německý Frankfurt na čtrnáctém místě nemusí být zahanben. 64,5 milionů pasažérů jistě není zahanbující číslo. 

Pražské letiště Václava Havla prožívá neustálý nárůst cestujících, ale se 16,8 miliony cestujících se jedná stále o zanedbatelný počet v rámci celého světa.