Největší monumentální plavidla na světě. Loď jako malé město a osobní jachtička

Symphony of the seas, Harmony of the seas
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Vyplout na loďce lze hned několika způsoby. Buď můžete sednout k veslům na rybářskou pramičku, nebo se naopak oddat luxusu v podobě gigantické výletní lodi. Na mořích a oceánech planety však brouzdá vodami hned několik neuvěřitelných technických skvostů, ze kterých vám spadne brada. 

Lodní doprava má hned několik specifických účelů. Na palubě plovoucího dopravního prostředku se tak plaví pasažéři z bodu a do bodu b, převážejí se kontejnery se zbožím do největších přístavů světa či se strategicky přemisťuje vojenský arzenál tam, kde je zrovna potřeba. Opomenout však nelze ani soukromé jachty, kterými se chlubí ti největší boháči světa. Která unikátní plavidla jsou vůbec největší na světě? 

Symphony of the Seas/Harmony of the Seas

Na pomyslném prvním místě mezi výletními loděmi je dnes chlouba francouzských inženýrů. Samotná stavba tohoto giganta trvala neuvěřitelné tři roky a vlastníka Royal Caribean Cruises stála přes 25 miliard korun. 

Délka 362 metrů a hmotnost 228 tisíc tun hovoří za vše. Tedy ne tak docela. Loď je schopná pojmout až 6 680 cestujících a jejich servis zajišťuje přes 2 000 členů posádky. Servis tohoto unikátního plavidla nabízí služby v podobě 23 bazénů, obřího tobogánu, lunaparku, baseballového hřiště, kasína či divadelního sálu. Za zmínku také stojí „ulice” s živými stromy. 

Největší nákladní loď

Vytvořit tak obrovskou nákladní loď, že se samotní rejdaři obávali, že s ní nebude kde přistát, je dostatečným důvodem k pozornosti. Ano, nákladní loď MSC OSCAR se chlubí nosností až 200 tisíc tun a na její palubu by se vešlo až 40 tisíc automobilů. Na délce 395 m uveze neuvěřitelných 19 224 normovaných kontejnerů. 

Stavba výrobce stála 140 milionů dolarů a není překvapením, že je schopná zaparkovat jen v těch opravdu největších přístavech na světě. 

Není jachta jako jachta

Pokud jste na dovolené v Chorvatsku obdivovali nádherné a velké jachty prominentních boháčů, jedna je všechny šoupne do kapsy. „Lodička” za pouhých 15 miliard byla vyráběna tři roky. Zadavatel této neuvěřitelné jachty byl Khalif bin Zayed Al Nahyan, který stojí v čele Spojených arabských emirátů. 

Luxusní plavidlo o délce 180 metrů se jmenuje Azzam a v nitru najdete několik desítek bohatě vybavených kajut a jednu malou ponorku. Dvě plynové turbíny zajišťují dva dieslové motory a 95 tisíc koní je schopno rozburácet celý stroj až k rychlosti 60 km/h.

Válka na lodi

Američané jsou rádi, když mohou potvrdit svoje prvenství na všech frontách. Ne vždy se jim to u každého oboru povede, ale co se týče vojenské lodi, tak bychom jen těžko hledali důstojnou konkurenci. Není náhoda, že vojenský průmysl patří mezi největší investice USA.

To dokazuje jejich letadlová loď Nimitz, která má délku 333 m a šířku 77 metrů. 4 obrovské turbíny zajišťují dva jaderné reaktory a na palubu se vedle sebe seskupí 90 letadel či vrtulníků. Nejedná se však pouze o jednu unikátní loď, protože USA jich vytvořila rovnou deset. Válka na moři s USA se tak rozhodně nemusí vyplatit. Doufejme tak, že jejich budoucnost je spíše někde v poklidném dobře chráněném přístavu. 

KAM DÁL: Nejdéle vysílané pořady v televizi. Legendární Večerníček a nesmrtelná Saskia Burešová

 

 

 


Životní styl

Hobby