Nejvyšší stavba republiky je vyšší než Eiffelova věž. Z vrcholu je vidět až do Alp

Vysílač Liblice je nenápadnou, ovšem nejvyšší stavbou v celé České republice
  |   zajímavost

Nejvyšší stavba v České republice není ani navštěvovanou dominantou, a už vůbec ne oblíbenou národní památkou. Co taky obdivovat na obyčejném vysílači? On však úplně tak normální není. Je totiž vyšší než Eiffelova věž.

Vysílač Liblice B už přes 42 let vévodí svojí výškou stavbám v celé České republice. Dva stožáry, které pokrývají jedním signálem skoro celé Čechy, se nacházejí ve Středočeském kraji nedaleko Českého Brodu. Dvě hubené věže svojí monumentalitou začnou okouzlovat hlavně ve chvíli, kdy jste v jejich bezprostřední blízkosti. 355 m do výšky už je pěkný kus cesty.

Dnešní vysílače jsou oblíbenou destinací adrenalinových sportovců. Jeden z parašutistů však svůj seskok nezvládl a padák uvízl v kotevním laně. Záchranu musel zprostředkovat vrtulník.

Okolí Liblic bylo pro vybudování armádního radiotelegrafního vysílače vytipováno hned po založení samostatného Československa. Vysílač měl být zcela nezávislý, a tak k němu měla být vybudována samostatná elektrárna s kasárnami pro 600 vojáků. K tomu však nikdy nedošlo, ale místo s ideálními podmínkami pro vysílání radiového signálu zůstalo i nadále evidováno.

Dědeček vysílač

První výstavby se katastrální území Liblic dočkalo v roce 1929, kdy byl instalován malý pokusný vysílač. Ministerstvo pošt a telegrafů po zkušebním vysílání potvrdilo vhodné podmínky k vybudování většího projektu. První stožáry dlouhé 150 m a těžké 150 tun tak stály dokončené v roce 1931 a vysílání začalo symbolicky 28. října z tzv. T-antény, tj. antény složené z lana, napnutého mezi dvěma stožáry. Ve své době se jednalo o nejsilnější vysílač v Evropě a úplně poprvé se ozval časový signál v ladění komorního a 440 Hz. Vysílač tak mohl posloužit jako obrovská ladička.

Vysílač svoji důležitou roli odehrál i za druhé světové války. Nejdramatičtější událostí byl boj německých vojáků s povstalci. 18 padlých českých bojovníků je připomenuto žulovým pomníkem u českobrodské silnice. Němci za války vysílač využívali hlavně jako rušičku dlouhovlnného signálu ze zahraničí. Od roku 1958 se pro stejný účel vysílač využíval k blokaci vysílání z německého Deutche Welle.

Blaw Knox

Během třicátých let se ve světě rozmohla výstavba tzv. protiúnikových antén typu Blaw Knox. Sousední Maďarsko už podobným typem vysílače disponovalo a byl vskutku monumentální. S výškou 314 m byla dodnes stojící věž nejvyšší v Evropě. V Československu se tak spustila akce Blaw Knox. Tento anténní stožár byl dokončen ve výšce 280 m pod vedením firmy Standart Electric Dorns z USA. Přestože byla stavba vyhlášena technickou památkou, neminul ji odstřel v roce 1972. Unikátní stavba tak ustoupila ještě monumentálnějšímu dílu.

Vysíláme dodnes

Stavbu nového vysílače schválilo Federální ministerstvo spojů ČSSR v roce 1972. Dvě trojhranné věže jsou od sebe vzdáleny 120 metrů a pnou se do výšky 355 metrů. Do provozu byly uvedeny v roce 1976 a staly se tak nejvyšší stavbou na území České republiky, kterou dodnes žádná jiná nepřekonala.

Zdroj: digital.rozhlas.cz, cestyapamatky.cz

KAM DÁL: Nejbohatší rodina světa: Konspirace kolem Rothschildových se dotýkají válek, atentátů i pandemie koronaviru.