Osm let uzamčená v jedné místnosti. Natascha Kampusch se měla stát panenkou pro psychopata

Natasha Kampusch si prožila osm let v jendé místnosti
 

Byl to případ, který šokoval celý svět. Osm let nezvěstná rakouská dívka Natascha Kampusch utekla ze sklepního vězení psychopata Wolfganga Priklopila, který ji unesl na ulici ve vídeňské čtvrti. Po desetileté dívce bylo vyhlášeno pátrání, které dopadlo bez úspěchu. Zachránit se musela sama…

Elektrotechnik Wolfgang Priklopil měl celý život problém se ženami. Neuměl se k nim chovat a pochopitelně tak nemohl ani žádnou okouzlit. Rozhodl se tak unést malou dívku, pro kterou měl připravený sklepní pokoj. Měla mu sloužit, uklízet a stát se jeho živým majetkem. Úchylný plán mu vyšel, když se desetiletá Natascha Kampusch rozhodla nasednout do jeho bílé dodávky s černými okny. Stalo se tak 2. března 1998. 

Ze školy do sklepa

Když se Natasha courala z domova vídeňskou čtvrtí Donaustadt do školy, zastavil u ní bílý minibus s černými okny. V něm seděl Wolfgang Priklopil, který ji donutil nasednout dovnitř. Do školy už nedošla a přes osm let po ní nebylo vidu ani slechu. 

Rozsáhlé pátrání bylo bez úspěchu. Podrobné svědectví o tom, jak nasedala do auta, nepomohlo a to paradoxně policie vyšetřovala i Priklopila. Ten měl však připravené alibi, a tak nebyl podezřelý. 

Život v místnosti

Natasha žila většinu času v malé místnosti pod garáží o rozměrech 2,8 × 1,8 × 2,4 metru. Ze začátku měla zakázáno místnost opouštět. Ve stísněných podmínkách tak zažívala hotové peklo. Později ji však Priklopil pouštěl do domu, aby mu pomáhala v domácnosti. Natasha odmítla vzpomínat na jejich osobní vztah, takže domněnky o násilí a sexuálnímu vztahu jsou pouze spekulací. 

To, že ji nakonec umožnil pracovat na zahradě, bylo pro její příběh zcela zásadní. Byť ji za pokus o útěk hrozil smrtí, využila příležitosti, kdy byla mimo prostor svého pokoje a Priklopilovi zazvonil telefon. Utekla k sousednímu domu, kde požádala 71 let starou dámu o pomoc. Ta zavolala policii, před kterou Priklopil stačil utéct, aby svůj život ukončil skokem pod vlak. 

Motiv? 

O tom, proč něco takového Priklopil dělal, není dodnes úplně jasné. Pravděpodobně se jednalo o psychopata, který byl v dětství vystaven fyzickému a psychickému týrání. Natasha měla být jeho panenkou, kterou si vychová. Kolega z práce mu totiž jednou v žertu řekl, že si ženu získá, jenom když si ji vychová. Možná tento nevinný žert byl inspirací pro tento úchylný únos, který mladé dívce ukradl osm let života. 

KAM DÁL: Komunistický špion ve službách CIA. Z doživotí se vyvlékl díky výměně s dalšími agenty

 


Životní styl

Zdraví

Hobby