Pedofil napadal školačky v Místku a na Těšínsku. Po šesti letech usvědčili muže, který pracoval s dětmi

Panorma Českého Těšína, i zde působil mladý deviant
Zobrazit fotogalerii (5)
  |   zajímavost

Hustá obytná zástavba dává pocit zdánlivé anonymity. Toho zneužil tehdy ještě neznámý pedofil, který útočil na školačky v Moravskoslezském kraji. Policisté vytvořili speciální tým, pachatel však stále unikal. V roce 2013 se jej povedlo dopadnout. Veřejnost zůstala v šoku, když se dozvěděla, kde deviant pracoval.

Pro moravskoslezské policisty bylo období mezi lety 2006 až 2008 velmi náročné. Konkrétně ve Frýdku-Místku byli zavražděni dva lidé a pachatelé těchto vražd nebyli nikdy dopadeni. O život přišel mladý student, kterého našli na chodníku s nožem v srdci, a prodavačka v sázkové kanceláři, brutálně ubodaná pro pár tisíc korun. Oba zemřeli 24. února.  

Ve vyšetřování sexuálních deliktů byli kriminalisté mnohem úspěšnější. V tomto období řádili v Místku, Českém Těšíně a okolí hned dva pedofilové. Po namáhavém pátrání se podařilo oba úspěšně zatknout a obvinit, poté již stanuli před soudem. Podíváme se nyní na příběh mladšího ze dvojice delikventů (navzájem se neznali). 

Sexuální útoky na sídlišti 

Případ pro kriminalisty začal v listopadu 2007, ale je pravděpodobné, že sexuální predátor udeřil již předtím. Neznámý pachatel si tehdy vyhlédl dívenku na jednom z místeckých sídlišť. Počkal, než se nic netušící děvče dostane ke vchodovým dveřím svého paneláku.

Vloudil se dovnitř pod záminkou, že zde hledá známou, většinou použil příjmení Kadrnožková, které bylo dětem blízké. Začal dívku osahávat, když však začala křičet, pachatel se zalekl, svého jednání zanechal a utekl. Policisté měli štěstí, dívka se svěřila mamince a ta vše oznámila na policii. Tak začal pro kriminalisty případ, jehož vyřešení nakonec trvalo 6 let.  

Série sexuálních obtěžování školaček se rozjela. Deviant útočil nejen v Místku, ale také v Českém Těšíně, dokonce byly obdobné případy i v sousedním Polsku. Kriminalisté nestačili zajistit potřebné množství stop, samotný akt byl vždy velmi rychlý. Měli popisy, které se v mnohém rozcházely, a na místě se podařilo zajistit biologické a trasologické stopy a vlákna z oděvu útočníka. Byly však v tak malém množství, že nemohly poskytnout žádný relevantní směr vyšetřování.  

Výslech dětí je umění 

Nejvíce se kriminalisté dozvěděli od samotných obětí. Ačkoliv jim bylo často kolem 10 roků, statečně vypověděly o svém napadení. Pro kriminalisty je výslech dítěte jednou z nejtěžších disciplín, velkou roli při něm hraje přítomnost psychologa. Na základě jejich vyprávění sestavili možnou podobu pachatele, tzv. identikit. Protože se popisy lišily, zaměřili se na společné markanty, které děvčata označila. Jedním z nich byly špinavé blond vlasy a akné na obličeji.  

Policisté měli problém, útočník se stával více a více nebezpečným. Dovolil si už vlézt k dívce do bytu, když předtím lstí zjistil, že je doma sama. Objevila se u něj také obsese, která se stala dalším charakteristickým znakem jeho útoků. Nutil vyděšené dívky, aby si svlékly kalhotky a namísto nich si oblékly růžové, které donesl. Poté co se dívka rozbrečela, pachatel opět utekl. Bizarní bylo, že se dívce omluvil. Deviant si poté dal delší pauzu, až v roce 2013 o sobě dal znovu vědět. Tentokrát se jeho útok stal osudným pro něj samotného.  

Pachatele zachytila kamera

Poslední útok se udál opět na místeckém sídlišti. Policistům tehdy štěstí konečně přálo. Na sídlišti probíhala revitalizace a dům byl nově vybaven i bezpečnostní kamerou. Podoba pachatele byla ze záznamu vidět, to byl druhý polibek štěstěny. Do třetice kriminalistům přál osud ještě téhož roku. Detektivové měli identikit, který zveřejnili. Hledaného mladíka poznal policista, jenž bydlel kousek od něj. 

V poutech skončil učitel tělocviku 

Museli strnout v údivu, když se dozvěděli, jaké zaměstnání pachatel vykonával. Nedávno dokončil pedagogické studium a čerstvě nastoupil do základní školy, kde učil angličtinu a tělocvik. Shodou okolností učil také dívku, kterou napadl. Ta jej poznala a později vše řekla vyšetřovatelům. Mladík měl mít sexuologické problémy spojené s traumatem v dětství, kdy byl nucen strýcem osahávat sestřenici. Pachatel dále tvrdil, že se se svou deviací snažil bojovat, stal se dokonce členem svědků Jehovových.

Po šesti letech dostal šest roků

Když však navštívil svého lékaře, zmínil se mu o jiných problémech, na což dostal tablety podporující sexuální potenci. Vezmeme-li v potaz také povolání, které měl vykovávat, je nutno říct, že svůj boj spíše prohrál. U soudu dostal šest let a ochrannou sexuální léčbu. Zajímavostí na závěr je, že dívky popisovaly muže okolo 40–50 let, dětské vnímání reality je totiž odlišné od té naší a daleko větší roli u nich hrají emoce spojené s fantazií.  

Zdroj: autorský článek

KAM DÁLÚtok devianta vyděsil severní Moravu: Vraha mladé maminky nikdy nedopadli

Klíčová slova: