Poslední trest smrti v Česku. Vrah manželky a čtyř dětí hrál, že o ničem neví

Poslední trest smrti v Česku proběhl přesně před 32 lety
 

Je tomu již 32 let, kdy byl na území Česka provedem poslední trest smrti. Událost, která otřásla celou republikou, měl na svědomí opilý Vladimír Lulek a tehdy asi nikdo nepochyboval o tom, že nejvyšší trest mu patří po zásluze. S novým režimem však přišly i nové zákony. Co provedl masový vrah, jenž jako poslední skončil na šibenici? 

V celém Československu se nejednalo o úplně poslední popravu, ale na území Česka ano. Tím úplně posledním byl Slovák Štefan Svitek, který brutálním způsobem zavraždil svou těhotnou ženu a dvě dcery. Šílená vražda, o které snad ani není třeba psát, byla potrestána 8. května 1989 v Bratislavě. Na území Česka se však poslední poprava odehrála 2. února 1989, dnes je tomu přesně 32 let. 

Masakr v opilosti

Jen dva dny před Štědrým dnem roku 1986 se Vladimír Lulek vrátil opilý domů. Po hádce na schodech ubodal svou ženu 36 ranami nožem, následně pobodal sousedku Lenku Burianovou, která se ho pokusila zastavit. Ještě horší událost se odehrála poté, co se zabarikádoval ve svém bytě, kde v tu chvíli byly čtyři malé děti. 

Tři děti, které měla manželka z předešlého vztahu, ubodal včetně čtvrté nejmladší, která byla jeho. Tragická scéna se odehrála v činžovním domě v Předměřicích nad Labem. Vladimír Lulek byl v minulosti soudně trestán a tento akt brutální vraždy byl poslední kapkou. 

Průběh popravy

Vladimír Lulek nejprve u soudu hrál psychické narušení a tvářil se, že neví, proč je vůbec souzen, že žena a děti jsou normálně doma. Dokonce kvůli tomu držel hladovku. Když byl nakonec odsouzen, přiznal vraždu a začal litovat svého brutálního činu. 

Uznal, že byl odsouzen po právu, a trest smrti vnímal jako vysvobození. Finálního trestu smrti v brzkých hodinách pankrácké věznice se účastnil kat, dva pomocníci, náčelník věznice, soudce a lékař. Na krk dostal oprátku a kat si po potvrzení smrti šel dát panáka rumu. Poslední poprava v Česku byla vykonána. Zákon definitivně změnilo Federální shromáždění v roce 1990 poté, co se změnil režim. 

KAM DÁL: Další televizní kriminálka. Zločiny Velké Prahy není jenom přehlídka retro mrtvol

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru