Pravá tvář Marie Terezie: Dnes by byla terčem posměchu. Vypadala jinak, než říkají legendy

Marie Terezie a část její rozvětvené rodiny
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Parametry krásy nesplňovala ve své době, v tomto ohledu by „neprorazila“ ani dnes. Marie Terezie měla štěstí, že je mocnou panovnicí. Kdo ví, jak by jinak dopadla. V červnu 1746 sepsal pruský vyslanec u vídeňského dvora hrabě Otto Christoph von Podewils popis, který si slavná královna za rámeček jistě nedala.

Postava Marie Terezie byla zavalitá. „Před svatbou to bylo velmi dobré, ale četné porody, které prodělala, ji nesmírně ztěžkly,“ psal Otto Christoph von Podewils. Všiml si však toho, že chůze Marie Terezie byla přesto elegantní. Zřejmě i díky majestátnímu držení těla. „Ale ta sukně, kterou nosí! Znetvořuje ji,“ nechápal vyslanec, jehož řádky jsou zaznamenány na webu The World of Habsburgs.

Mohl říkat pravdu?

Marie Terezie měla plný, kulatý obličej a přírodní, nijak neupravované obočí. „Dobře tvarované obočí je, stejně jako její vlasy, blond. Bez jakéhokoli načervenalého odlesku,“ hlásil von Podewils. Velké, jemné bledě modré oči panovnici dost možná dávaly poněkud „mrtvolný“ výraz. Nos byl ale podle všeho v pořádku – malý, ani zakřivený, ani nahoru otočený. „Ústa trochu velká, zuby bílé, úsměv příjemný. Její krk a hrdlo jsou dobře tvarované.“

Pleti prý Marie Terezie nevěnovala příliš péče. Přesto to s ní asi nebylo tak strašné, protože von Podewils napsal, že je „docela atraktivní.Otázkou je, do jaké míry popisoval pravdu – a jak moc se musel „podřídit“, aby královnu neurazil a neseslal na sebe její hněv. „Její výraz je veselý, její způsob oslovování je přátelský a půvabný,“ dodal ještě vyslanec. 

Dvořané to viděli jinak

I v době Marie Terezie však samozřejmě existovaly drby a nejrůznější klepy. Možná dokonce ještě více než dnes. Tehdejší „bulvár“ nešetřil nikoho. A například mezi dvořany se povídalo, že panovnice často není schopna ani vylézt z postele, jak je při těle. Jiní poukazovali na to, že když se na někoho podívala, dotyčná osoba raději odvrátila zrak, protože její obličej nechtěla vidět. Zlé jazyky, nebo konečně „větší pravda“, než byla ta, kterou přednesl von Podewils?

Ať ale vypadala jakkoli, pravděpodobně měla velmi daleko třeba k Táně Pauhofové, která ji ztvárnila v historickém dramatu z roku 2017. A dá se předpokládat, že by dnes Marie Terezie sklízela spíš posměch za svou postavu, než aby se jí lidé klaněli a obdivovali její „krásu“. Nakonec, posměchu se dost možná dočkala i ve své době. Lidé se až tak moc nezměnili.

Zdroje: redakce, csfd.cz, The World of Habsburgs

KAM DÁL: Jaký byl osud dětí popravené Marie Antoinetty? Malý následník trůnu trpěl až do své smrti v deseti letech.