Pražské stadiony současné i minulé. Jeden patří k těm úplně největším na světě

Stadion s největší rozlohou na světě
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Jsou domovem sportu či obrovských kulturních akcí. V Praze najdeme i dnes hned několik významných staveb, které stojí za připomínku. Při pohledu do minulosti však najdeme stavby, o kterých se dneska může jenom zdát. Jaký je nejmodernější, největší a nejnavštěvovanější?

Když se na začátek rozhlédneme po významných a velkých stadionech mimo hlavní město České republiky, moc jich na naší mapě nenajdeme. Za zmínku určitě stojí smutná chlouba každého brněnského patriota, kterou je fotbalový stadion Za Lužánkami.

Ten sice chátrá a určitě nesplňuje podmínky moderního stánku 21. století, ale kapacita 50 tisíc sedaček hovoří jasně. Nelze tak tento brněnský skvost opomenout. Za druhým mimopražským stadionem vyrazíme do slezské Ostravy. Slavné Bazaly rozhodně umí vytvořit nezapomenutelnou atmosféru.

Kdo si vzpomíná na vítězné tažení ligou Baníku Ostrava, jistě bude souhlasit. Sice se z původních 30 tisíc postupnými rekonstrukcemi stadion scvrknul na 17 372 míst, ale i tak stále patří mezi ty největší v České republice. Fotbalové utkání zde však také neuvidíte. Špatný stav stadionu donutil přestěhovat FC Baník Ostrava na Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích.

Matička Praha

Ještě i v jiných městech republiky najdeme kouzelné stadiony, jako je ten plzeňský či pod Lízátky v Hradci Králové. Svojí pozonost si jistě zaslouží i ten v Teplicích a Olomouci. Opravdu moderní stadiony však horko těžko najdeme i v Praze.  Určitě se v tomto směru nemůžeme rovnat s Anglií, Itálií, Španělskem či Německem.

V duchu moderní doby a specifických nároků tisíců návštěvníků snad existuje jen jeden stadion v České republice, který bychom mohli do této kategorie zařadit. Fotbalový stánek téměř za jednu miliardu korun veřejnosti slouží od roku 2008 a funguje také nejenom pro sportovní účely. Ty jsou však zcela prioritní, protože zde pochopitelně svoje domácí utkání hraje SK Slavia Praha.

Největší a nejmodernější stadion v Česku nestojí na svém místě náhodou. V minulosti od roku 1953 až do roku 2003 stál Stadion Eden, který také patřil fotbalové Slavii, a kapacita míst dosahovala až 38 tisíc. Místa však sloužila pouze na stání.

Úplně první stadion Slavie však stál na Císařské louce. Tradiční pražský fotbalový klub se následně stěhoval na Letenskou pláň, kde sousedil s hlavním sparťanským konkurentem. Nejdříve se jednalo spíše o udusanou hlínu a postupně se celý prostor rekonstruoval, aby byla plocha rovná. Už v roce 1921 pojal stadion 30 tisíc lidí. Svá utkání zde Slavia hrála až do roku 1951.

Sousedé ze Sparty

Dnes však na Letné trůní jiný stadion, jehož kapacita ho katapultuje mezi ty největší v České republice. Domácí aréna fotbalové AC Sparta Praha je v těchto místech už od roku 1917, ale pochopitelně ve zcela jiné podobě.

Až v roce 1921 získala stavba dřevěnou konstrukci a ve třicátých letech sem zavítalo až 45 tisíc diváků. V roce 1937 vznikla železobetonová konstrukce po ničivém požáru, který zachvátil celý stadion.

Modernizace do dnešní podoby probíhala v průběhu času. Nejvíce se stadion proměnil mezi lety 1967 až 1969 a následně v devadesátých letech. Stadion na Letné však sloužil v minulosti jako tribuna pro májové prohlídky či největší demonstraci na během revoluce v roce 1989, odkud mluvili tehdejší řečníci.

Největší na světě

Byť dnes celá stavba z venkovního pohledu působí jako kulisa v apokalyptickém filmu, uvnitř překvapivě stále slouží sportovnímu účelu. Velký strahovský stadion se chlubí největší rozlohou na světě a stále je schopný pojmout až 250 tisíc návštěvníků. Nutno dodat, že už by to asi nebyla zrovna dvakrát bezpečná akce.

Původně stadion sloužil pro Všesokolský slet, který po válce vyvrcholil v roce 1948 protestem proti nastupujícími komunistickému režimu. Následně už stadion patřil socialistické propagandě a slet vystřídala spartakiáda.

V devadesátých letech se zde ještě odehrál jeden z největší koncertů v historii naší republiky, kdy zde vystoupila kapela Rolling Stones, kterou navštívilo 100 tisíc lidí. Dnes na nejširší stadionové ploše sídlí tréninkové centrum fotbalového klubu AC Sparta Praha, ale betonová konstrukce stadionu stále definitivně chátrá, protože se pro ni po revoluci nenašel žádný účel.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru