Psanec a nekompromisní pistolník. Byl Billy the Kid opravdu nemilosrdný vrah, nebo je to jen legenda?

Jedna z mála dochovaných a potvrzených fotografií slavného Billy the Kida
 

Divoký západ má hned několik záporných hrdinů. Střelce jako Jesse James či Butch Cassidy doplňuje jedno jméno, které kolem sebe rozvířilo mnoho mýtů a polopravd. Legendární Billy the Kid byl malého vzrůstu, po ztrátách rodičů musel do sirotčince a kriminální život začal již v patnácti letech. Kdo byl tento ostřílený pistolník? 

Legendy tvrdí, že měl na pažbě zapsáno 21 zabitých. Pravda bude pravděpodobně mnohem skromnější a historici se shodují, že zabít mohl maximálně něco mezi čtyřmi až devíti muži. 

I tak je jeho jméno živé i dnes a stal se jedním ze symbolů Divokého západu, který si mnozí idealizují skrze slavné westernové filmy. Kovboj, loupežník a vrah Billy the Kid však neměl jednoduchý život a cesta kriminálníka mu byla okolnostmi v podstatě předurčena. 

Dítě z New Yorku

Komletní a komplexní příběh o psanci Billy the Kidovi už dnes nesestaví nikdo, ale několik informací a faktů je přece jenom známo. Narodil se někdy mezi zářím a listopadem v roce 1859 na Manhattanu v New Yorku. Místo toho, aby vyrůstal v tehdy největším městě na světě, prožíval s osamocenou matkou a později bratrem spíše tragické a chudé dětství. 

Otec rodinu opustil či zemřel. Ani jedna z verzí není potvrzena. Pravdou však je, že matka v nekompromisní metropoli kapitalismu nemohla nadále živit dva hladové krky, a tak se rozhodla přestěhovat za novými příležitostmi do Nového Mexika - tedy na Divoký západ. 

Matka se zde znovu provdala, ale už v roce 1874 zemřela na tuberkulózu. Billymu bylo tehdy pouze čtrnáct let a musel putovat do sirotčince. Neexistující rodinné zázemí a život v bídě ho předurčil k tomu jít cestou ilegální činnosti. 

Zrodila se legenda

První loupež provedl už ve svých patnácti letech. Byl tedy zatčen za krádež oblečení a střelné zbraně. Podařilo se mu však utéct komínem a z Nového Mexika utekl do Arizony. Zde se také podle všeho odehrála první vražda, která nese podpis legendárního pistolníka. V roce 1877 musel v hospodě polykat jednu nadávku za druhou od místního kováře, což Billy nevydržel a po rvačce ho zabil. 

Musel se tak kvapně znovu stěhovat, a to zpět do Nového Mexika, kam šel pomáhat místnímu dobytkáři Johnu Tunstallovi. Pracoval pro něj jako kovboj a později se zapojil do tzv. Lincolnské války mezi dobytkáři a obchodníky. Tunstall byl totiž zabit a Billy s bandou zvanou Regulators toužil po pomstě. Když dům, kde jejich parta přebývala, obklíčil jiný gang, podařilo se jim z hořícího stavení uniknout a jméno Billy the Kid začalo rezonovat. 

Historka z baru

O tom, co je v životě Billyho the Kida pravda, je záhadou. Několik různých zdrojů tvrdí, že se jako bandita vyhýbal přestřelkám, jiní zase přicházejí s historkou z baru v Las Vegas. Zde měl nekompromisně prohnat kulku hlavou muži, který byl najatý na jeho vraždu, nebo pouze otravoval sedící v hospodě. Jeho nejslavnější kousek je však založen na pravdě. To když utekl roku 1881 z Fort Sumnerského vězení a přitom zastřelil dva spolupracovníky strážníka Pata Garreta. Právě ten 14. července 1881 Billy the Kida zastřelil. 

Jeho smrt rozpoutala obrovskou vlnu popularity. Vznikaly na jeho konto legendy, mýty, knihy, příběhy, básně, písně a později se točily dokonce filmy. Dokonce sám Garrett napsal knihu The authentic life of Billy the Kid. 

Zdroj: The authentic life of Billy the Kid, aboutbillythekid.com

KAM DÁL: Sedm let visel na háku: Loupežník Mikeš Zoula byl ve své době SuperStar, na smrt ho doprovázel Jan Hus

 


Hobby