Putinův šéfkuchař: Miliardové kšefty s jídlem a trn v oku amerických tajných služeb

Vladimir Putin se v posledních dnech jeví velmi osamoceně, ale ne vždy tomu tak bylo...
  |   osobnost

Prezident Vladimir Putin by se nikdy nedostal na vrchol mocné ruské pyramidy, pokud by byl ve svých plánech úplně osamocen. Jeden z důležitých politických i obchodních partnerů se jmenuje Jevgenij Prigožin. Ruský oligarcha, kterému se přezdívá "Putinův kuchař", je od roku 2021 nejhledanějším zločincem podle seznamů FBI. O koho se jedná a proč se mu přezdívá kuchař? 

O tom, že se Jevgenij Prigožin nebude ve svém životě věnovat poctivému řemeslu, bylo jasné už velmi brzy. Byť měl našlápnuto být úspěšným běžcem na lyžích, už ve svých osmnácti letech byl poprvé podmíněně odsouzen za krádež.

V roce 1981 ve svých dvaceti letech slyšel mnohem tvrdší ortel, a to 12 let odnětí svobody za loupež v organizované skupině. Ve svém zločinném portfoliu už měl krádež, podvody, ale také zapojení nezletilých do prostituce. Odseděl si devět let a po propuštění se začal zajímat o obchod s potravinami… 

Zrod Putinova kuchaře

Nejdříve se Prigožin pustil do obchodu s rychlým občerstvením, kde mu sekundoval jako podnikatelský partner jeho nevlastní otec. Později se spolužákem ze studií založil síť supermarketů Kontrast. Nejednalo se o výnosné podnikání, a tak v roce 1995 otevřel jednu z prvních luxusních restaurací s názvem Old Customs v Petrohradu. Gastronomická kariéra mu otevřela cestu k politickým kontaktům, a to v kontextu Ruska k těm úplně největším. 

V roce 1997 koupil v Petrohradu starou loď, kterou proměnil na restauraci, jež se stala jedním z nejpopulárnějších podniků v zemi. Prezident Vladimir Putin zde večeřel s francouzským prezidentem Chiracem a Prigožin je osobně obsluhoval. O rok později se zde setkal na večeři také s prezidentem USA Georgem W. Bushem a Vladimir Putin zde slavil také své narozeniny. Dobré politické kontakty využil k rozvíjení svého podnikání a začal nabízet cateringové služby pro ty nejluxusnější klienty. 

Jídlo od mafiána pro všechny

Přátelství s Putinem a jeho okolím mu otevřelo velmi výhodné zakázky pro Ruskou federaci. V parlamentu vlastní jedinou soukromou restauraci, jeho továrna na hotová jídla dodává obědy do škol v Petrohradě, později i v Moskvě a na ministerstvo obrany. Dostal se tak k zakázkám v miliardových hodnotách. Jen za čtyři roky jejich hodnota dosáhla 3,1 miliardy dolarů. 

Prigožin ovšem zdaleka neinvestoval peníze ani své politické aktivity jenom do gastronomie. Ruští novináři ho podezřívali, že byl napojen ve štvavé kampani, kdy nastrčil mezi liberální média své lidi, aby sbírali kompromitující informace proti svým protivníkům. Stojí tak údajně za vznikem dokumentárních filmů Anatomy of a Protest. Kromě Putina se velmi dobře přátelil s bývalým velitelem prezidentské ochranky Viktorem Zolotovem, ale také s Romanem Cepovem, který poté, co přestal dělat ochranku primátora Petrohradu, začal pracovat pro mafiánské kartely. 

Nejhledanější zločinec

Minulý rok v březnu na Jevgenije Prigožina vypsala FBI odměnu v hodnotě 250 tisíc dolarů za jeho dopadení či zatčení. Nejhledanějším zločincem pro USA se stal hlavně skrze své aktivity ve firmě Internet Research Agency, které se přezdívá armáda trollů. Aktivně se podílel na ovlivňování prezidentských voleb v USA v roce 2016, které prováděly jeho firmy hlavně pomocí krádeže osobních údajů. 

Majetek Prigožina je odhadován na jednu miliardu dolarů, vlastní luxusní jachty a velkou rezidenci v Petrohradu. Bezesporu je dnes i on jedním z těch, na které tvrdě dopadnou sankce západního světa. Prigožin ovšem plní dlouhodobě roli velmi pilného a loajálního spolupracovníka Vladimira Putina. 

Zdroj: investigace.cz, denikn.cz

KAM DÁL: Váleční zločinci kolem Vladimira Putina: Obávaný Čečenec Kadyrov měl mít mučírnu pro odpůrce svého otce.


Zdraví a styl

Osobnosti