Retro kufřík jako mobilní telefon. Symbol úspěchu chtěli všichni, ale jen málokdo na něj měl peníze

První mobilní sítě vznikaly už po roce 1968
 

V současnosti máme v kapsách a kabelkách v podstatě malé přenosné počítače. Mobilní telefon už léta nemá jenom funkci pro telefonování a posílání textových zpráv, ale jde komplexní technologický produkt propojení s internetem a skvělými funkcemi na fotografování a natáčení. Na počátku devadesátých let se ještě v tehdejším Československu objevily první modely, které byly symbolem úspěchu a prosperity jednotlivce. 

V České republice už nenajdete ani jedinou funkční telefonní budku a jen ty nejstarší ročníky mají ve svých domácnostech pevnou telefonní linku. Doba se radikálně mění a dostupnost chytrých telefonů, které nenabízejí pouze funkce volání a psaní zpráv, je obrovská. Úplné počátky mobilní sítě v Československu jsou však překvapivě velmi staré.

Úplné začátky

Po roce 1968 se začala v Československu rozvíjet experimentální radiokomunikační síť, která byla v podstatě prvním zásadním krokem pro mobilní telefony. Velmi brzy se tento princip dostal do rukou nadřízených, kteří si tento zajímavý mobilní monopol nechali pro sebe. V sedmdesátých letech se Tesla Pardubice rozhodla nabídnout nový princip vysílačů a systému telefonní mobilní sítě. Telefon se ladil podle místa, kde se telefonující nacházel. Zásadní problém těchto prvních telefonních sítí, které se obdobně rozvíjely v USA a západní Evropě, byl princip zpoplatnění, který nebyl v podstatě možný. 

Přístroje byly obrovské a těžké. Nebyl to tedy doslova přenosný a mobilní telefon, ale spíše bylo nutné mít zařízení pro převoz, protože linka, která byla schopna zařídit funkční vysílač, zabrala místo v celém kufru automobilu. Pro lidi se tak nejednalo o nic atraktivního. Fungoval spíše jako služební telefon pro spoje, které linku spravovaly. Následně však byl velký zájem o tento vynález mezi funkcionáři, ale později se stanice tohoto typu dostaly mezi taxikáře. 

První síť AMPS vznikla v USA v roce 1979. V Evropě NMT ve Skandinávii. Později navázala Velká Británie a Francie. 

První veřejná síť 

V první polovině devadesátých se první veřejná síť u nás rozvíjela společně s prvními mobilními operátory, které využívaly systém skandinávský, tedy NMT. Už v roce 1990 byl založen Eurotel, o rok později proběhl první telefonát. 

Úplně první telefon, který byl schopný provádět mobilní připojení na zdejších sítích, vážil neuvěřitelných pět a půl kila. Byl jím Nokia Talkman, jenž byl vyrobený už v roce 1985. Ten má ovšem ještě staršího předchůdce v Motorole DynaTac z roku 1984. Zmíněná Nokia se začala prodávat v roce 1991. Na trhu si ho mohl člověk koupit za neuvěřitelných 60 tisíc korun. 

Drahý nebyl jenom přístroj, ale také volání, kdy se zároveň platil příchozí i odchozí hovor. Obrovská a těžká baterie vydržela den, maximálně půl dne s tím, že jeden hovor mohl být dlouhý maximálně půl hodiny. Přístroj byl tak primárně určen jen pro bohaté podnikatele. Nebylo totiž v moci obyčejného občana vynaložit tolik prostředků a zároveň ani nebylo jak tento přístroj využít vzhledem k tomu, pro jak úzkou skupinu byla první Nokia určena. 

Zlom roku GSM

Vývoj mobilních telefonů byl velmi rychlý a první těžké modely získaly velmi brzy konkurenci, která už byla lépe přenosná a ceny hovorů včetně ceny zařízení klesaly. Zásadním zlomem v České republice byl rok 1996, kdy do země přišla mobilní síť GSM a s ní i progresivní firmy operátorů. Ceny šly dolů a mobilní telefon se stal dostupný pro velký počet lidí. Revoluce začíná.

GSM oproti systému NMT totiž mohla uživatelům nabídnout roamingové možnosti volání. Byť nabídka Eurotelu byla stále velmi nákladná, zmenšenými modely a masivním zájmem uživatelů se vybudoval první gigantický operátor, který v prvopočátku neměl konkurenci. 

Postupně se k funkci volání přidalo také posílání zpráv. SMS (Short message service) byla populární i díky nízkému tarifu služby. O tom, jaké druhy telefonů jsme v devadesátých letech používali, se dozvíte v dalším navazujícím textu. 

Zdroj: comtech.vsb.cz, Retro - Česká televize

KAM DÁL: Železniční zázrak, který funguje již přes půl století. Legendární šinkanzen předběhl svou dobu