Středočeské hrady a zámky, které stojí za návštěvu. 10 tipů na perfektní výlet

Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů
Zobrazit fotogalerii (10)
 

Středočeský kraj je místem, kde je velká koncentrace památek. Úžasné hrady a zámky tu jsou pomalu na každém rohu. V některých případech se jedná o skutečné skvosty, ze kterých jsou turisté doslova unešeni. Kam tedy vyrazit na výlet ve druhé polovině prázdnin?

Většina lidí pořád sní o dovolené u moře, případně o cestách do zahraničí. Spousta z nich ale ještě nepoznala krásu naší maličké země. Střední Čechy jsou plné krásných hradů a zámků. Prakticky každé město nějakou podobnou pamětihodnost má a my si představíme deset těch, které jsou největším lákadlem pro turisty a ideálním tipem na víkendový výlet.

Karlštejn

Začněme hned asi tou největší parádou, kterou ve Středočeském kraji najdeme. Karlštejn je místem, kam se ročně vypraví tisícovky turistů. Největším lákadlem je bezesporu 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže, unikátní hradní studna či replika Svatováclavské koruny českých králů.

Konopiště

Zámek se nachází nedaleko Benešova, zhruba 40 kilometrů od Prahy. Konopiště právem patří k nejvýznamnějším kulturním památkám u nás. Hodnotná je především stavba, v jejíž hmotné struktuře se dochovaly podstatné části mohutné středověké pevnosti. Atraktivní je i vybavení se vzácnými uměleckými sbírkami a technickými památkami. 

Křivoklát

Tento hrad patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským u nás. Tyčí se v lesnaté krajině nad údolím Rakovnického potoka v CHKO Křivoklátsko. Budovy a věže hradu pocházejí z různých období od 12. do 18. století. Málokdo už však ví, že místo bylo osídleno již v pravěku. Svědčí o tom nálezy z doby bronzové.

Mnichovo Hradiště

Barokní zámek naleznete asi patnáct kilometrů od Mladé Boleslavi. Práce na původně renesančním sídle započal Václav Budovec z Budova. Stavba nabízí krásné historické interiéry a také okruhy Zámecké divadlo a Lapidárium, během kterých se dostanete do kostela sv. Tří králů nebo kaple svaté Anny. 

Točník

Hrad Točník je velmi zajímavý hlavně díky tomu, že tvoří společně s Žebrákem nejzachovalejší souhradí u nás. Kromě samotného hradu budete moci obdivovat i jeho dominantní postavení v krajině a úchvatný rozhled po dalekém okolí. Žilo se tu už ve druhé polovině 1. tisíciletí před naším letopočtem.

Veltrusy

Zámek Veltrusy se nachází v nádherné krajině dolního Povltaví. Barokní stavba je nyní doplněna parkem s pavilóny, mosty či neogotickým mlýnem. Najdete zde i umělé jeskyně. Také proto si místo oblíbili filmaři. Natáčel se tu například slavný snímek Amadeus, Rudý baron, Král Ubu, Učitel tance a další. Zámek byl poničen při povodních v roce 2002. 

Vrchotovy Janovice

Zámek tak trochu připomíná anglický hrad, jelikož je krásně zdoben věžičkami a výklenky. K tomu všemu je navíc obklopen nádherným parkem. Dostat se k němu můžete i přes naučnou stezku, která nese jméno poslední majitelky zámku. Dříve se tu setkávaly známé osobnosti politického a kulturního života jako třeba Karel Čapek, Alice Masaryková nebo Max Švabinský.

Žleby

Zámek na první pohled okouzlí svým jemným půvabem a atmosférou. Nejprve zde možná neuvidíte žádné úpravy, ovšem ve skutečnosti byl bývalý středověký hrad daleko jednodušší. Dokonalý vzhled získal až při romantické úpravě v 19. století. Zajímavostí je, že hrad v roce 1356 od Anežky z Landštejna koupil Karel IV.

Hořín

Pouze pár kilometrů od Mělníka se nachází rozsáhlá stavba zámku Hořín. Jeho současný stav sice nepovoluje přístup veřejnosti, nicméně určitě stojí za prohlídku alespoň exteriér a také krásný zámecký park. Původně lovecký zámeček byl několikrát přestavován, žádný z nových majitelů zřejmě nebyl spokojen s jeho momentálním vzhledem.

Jemniště

Pokud chcete zkusit život na zámku, zkuste Jemniště asi osm kilometrů od Benešova. Velmi krásný je také zámecký park, který je v anglickém stylu. Dnes je zámek ve vlastnictví Jiřího Sternberga, syna Jana Bosco Sternberga, který se v roce 1992 přihlásil o majetek, jenž byl jeho rodině zabaven komunisty. Majitelé obývají levé křídlo zámku.

Zdroj: Česká televize, webové stránky hradů a zámků

KAM DÁL: Veronika prohrála boj o život dcery: Prosila jsem svoji holčičku, aby se mnou ještě chvíli zůstala.