Trest smrti zastřelením překazil car. Slavný spisovatel trpěl do konce života epilepsií a závislostí na hazardu

Dostojevskij v mládí utekl hrobníkovi z lopaty
 

Jeho jméno je sice známé široké veřejnosti, ale už méně lidí četlo jeho geniální knihy či dokonce vědí něco o jeho osobním životě. Slavný a významný spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij se za svůj život narodil minimálně dvakrát. Co jste nevěděli o autorovi knih, jakými jsou Idiot či Bratři Karamazovi?

Je tomu už 140 let, kdy 9. února 1881 zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů a filosofů historie Fjodor Michajlovič Dostojevskij. Autor několik zásadních a fatálních knih světové litratury a hlavně tzv. ruského realismu byl sice bohatý na myšlenky, pohled na svět a slovní skladbu, ovšem v jeho soukromém životě se odehrávalo jedno drama za druhým. Znáte ty nejvyostřenější momenty Dostojevského života? 

Běsi života

Spisovatel Dostojevskij rozhodně nebyl příjemný a pohodový společník. Spíše než vřelou náladou okolí zaměstnával nerudností a protivností. K tomu všemu trpěl epilepsií, byl vášnivým hráčem karet a přirozeně také neoplýval velkým bohatstvím. Jeden z nejvýznamnějších spisovatelů historie tak znovu naplňuje klišé o tom, že správný umělec prožívá své běsy, což je také jedna z jeho důležitých knih. 

Už v mládí se však mohlo odehrát osudové rozhodnutí, které by svět připravilo o stovky úžasných stránek, kde se zrcadlí sama podstata bytí. V roce 1849 byl zatčen za členství v ilegálním socialistickém hnutí. Trest byl nekompromisní. Dostojevského čekala poprava. Až sám car mu nakonec udělil milost a on nebyl zastřelen kulkou, tak jak bylo plánováno. 

Slavný ruský spisovatel to bral jako druhé narození. Byť byl deportován k nuceným pracím na Sibiř, kde setrval až do roku 1858. Když se vrátil domů začala naplno bujet jeho literární genialita. Žil v Petrohradu, Moskvě, ale také v Itálii. 

Krása zachrání svět

Vrcholným dílem Dostojevského je bezpochyby kniha Bratři Karamazovi, kde lze z každé postavy vygenerovat nelehkou povahovou vlastnost samotného autora. Dostojevskij zemřel přesně před 140 lety na plicní krvácení spojené s rozedmou plic. Jeho dílo však i kvůli tomu, že díky carovi utekl hrobníkovi z lopaty, bude nesmrtelné.

KAM DÁL: Kriminálka, z které vás bolí za krkem. Zločiny Velké Prahy zatím nedosahují kvalit rady Vacátka