Trpaslík Napoleon. Kolik měřil centimetrů a jak to opravdu bylo s jeho smrtí?

Malý velký Napoleon Bonaparte
 

Říct o Napoleonovi Bonaparte, že byl velký dobyvatel, zavání nemístným žertem. Muž malý vzrůstem, ale velký významem patří mezi nejznámější vojevůdce historie lidstva. Z obyčejného občana se stal císař, který prošel tolika bitvami, že to snad nelze ani spočítat. Jak skončil jeho život a co o něm možná nevíte? 

Svým tažením Evropou kosil jednoho nepřítele za druhým. Ostatní monarchové z jeho vojska měli strach a dlouho to vypadalo, že není většího válečníka v dějinách. Napoleon Bonaparte však nebyl jen vojevůdce a zhýčkaný císař, který měl rád bohatství. Jaké detaily z jeho života možná neznáte? 

Strach z koček

Je to zvláštní a také pravděpodobně fáma. Adolf Hitler, Benito Mussolini, Julius Caesar, Alexander Veliký a Napoleon Bonaparte měli všichni stejný problém. Strach z koček. Absolutní banalita, která má dokonce svůj odborný latinský název (ailurofobie) je však spíše nepotvrzenou informací. Napoleon se koček údajně začal bát po napadení divokou kočkou, když byl malý kojenec. 

Záchrana Napoleona

Další neuvěřitelná historka v souvislosti s Napoleonem vznikla na základě údajného plánu na osvobození vojevůdce z ostrova Svatá Helena, kam byl uvržen do exilu po prohrané osudové bitvě u Waterloo. Místo vzdálené 2 tisíce kilometrů od pevniny bylo místem, kde Napoleon zemřel, ale nemuselo k tomu dojít. 

Existovalo hned několik plánů, jak francouzskou legendu zachránit. Vymýšlely se plány s nafukovacími balóny, loděmi, ale také ponorkami. V roce 1820 dostal vynálezce a pašerák Tom Johnson nabídku 40 tisíc liber, když dostane Napoleona z ostrova. Pod útesy, kam se měl císař dostat zkonstruovanou lanovkou, měly čekat dvě primitivní ponorky. Plán pochopitelně nevyšel, protože funkční ponorky začaly brázdit moře a oceány až o několik desítek let později. 

Napoleonský syndrom

Malý vzrůst. To je jedna z nejznámějších informací, která se v souvislosti s Napoleonem probírá už od školních lavic. Pravda je však taková, že měřil celkem slušných 168 centimetrů, což bylo na tehdejší dobu nadprůměrné. Paradoxně se tak psychické komplexy z malé výšky jmenují po někom, kdo vlastně vůbec netrpěl malým vzrůstem. 

Tento nelichotivý odkaz k Napoleonovi má až britská propaganda, která ho v kreslených vtipech znázorňovala jako zakrslíka. Tato nelichotivá, ale dobře zapamatovatelná image už mu zůstala a jen tak nikdo mu ji neodpáře. 

Smrt? 

Napoleon zemřel v pouhých 51 letech v exilu na ostrově Svaté Heleny 5. května roku 1821. Oficiální verze hovoří o rakovině žaludku, ale existuje mnoho pochybností, které pracují s jinou verzí a důvody úmrtí slavného Napoleona. 

Nejrozšířenější konspirace hovoří o možném otrávení, protože se v jeho vlasech objevilo nadprůměrné množství arsenu. Za šest let v exilu si také často stěžoval na povětrnostní podmínky a zimu. Jestli však zemřel opravdu na rakovinu, je pouze spekulací. 

Zdroj: zoommagazine, Česká televize

KAM DÁL: Hotel prezidentů a Michaela Jacksona je pouze betonové torzo. Dělníci narazili na tuny nebezpečného azbestu

 


Hobby