Vděčíme pátku třináctého za olympijské zlato z Nagana? Obávaný den je tu, sázkaři se nemohli dočkat

Pátek třináctého je tradičně považován za nešťastný den
  |   zajímavost

Bojíte se pátku třináctého a nevylézáte ten den z domu? Nejste jediní, lidé tradičně věří, že právě v tento den je čeká neštěstí. Jindy vítaný konec týdne se tak čas od času promění v čekání na pohromu. Letos jsme se obávaného pátku dočkali právě v květnu. Kde pověra vznikla a stalo se skutečně v tento den nějaké neštěstí? Už teď vám prozradíme, že stalo. A ne jedno. Pro sázkaře je to ale ráj!

Kde se pověra vzala, není jisté. Většinou se datuje do konce 19. století, kdy první zdokumentovaná zmínka se nachází v úmrtní den skladatele Gioacchina Rossiniho, jenž zemřel v pátek 13. listopadu 1868. Některé prameny dokonce uvádějí, že reálný základ má v říjnu 1307, kdy právě v pátek 13. začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů. Tak je mučil, že smrt byla vlastně vysvobozením. 

Třináctka narušuje božskou úplnost

Pátek je spojován s biblickou Evou a její chutí na zakázané jablko. Porušení tohoto zákazu vedlo k  vyhnání Adama a Evy z ráje. Numerologové věří, že strach z čísla 13 pochází potom z narušení úplnosti, kterou představuje číslo 12. Máme dvanáct měsíců, dvanáct znamení zvěrokruhu, dvanáct hodin ve dne, dvanáct hodin v noci… Dvanáct bylo také apoštolů, bohů na Olympu a izraelských kmenů. Pravý čarodějnický slet by měl mít také 13 členek. I na popraviště vedlo 13 schodů. Židé považují číslo 13 za nešťastné, protože v abecedě představuje písmeno M jako mavet. V překladu smrt.

Říká se také, že je to den nehod a nepříjemných událostí. Skutečně by si tak dnes měl každý dávat pozor? Pojišťovny větší počet pojistných událostí na pátek třináctého nezaznamenávají. V roce 2018 bylo nejnešťastnějším dnem podle statistik pondělí. U Poslední večeře Páně sedělo také u stolu třináct lidí, přičemž třináctý byl právě Jidáš, který Krista zradil. V pátek 13. listopadu 1942 ztratili Američané také několik lodí včetně dvou admirálů v bitvě poblíž Guadalcanalu. A co potom Apollo 13, které svou plánovanou cestu na Měsíc nedokončilo, neboť došlo k výbuchu kyslíkové nádrže. S třináctkou se pojí také mýtus o třinácté komnatě, který je spojován s rytířem Modrovousem, který zakázal své šesté manželce vstupovat do třinácté komnaty. Když zákaz porušila, našla zde mrtvoly svých zavražděných předchůdkyň.

Věříte, že je pátek 13. nešťastným dnem?

Ano
75% (98 hlasů)
Ne
25% (32 hlasy)
Celkem hlasů: 130

A co nešťastné úterý? 

Možná, že to s tím pátkem třináctého nebude nakonec tak horké. Například v latinskoamerických zemích koluje pověra o úterku třináctého. Ten považovali za nešťastný už staří Řekové, protože právě v úterý padla Konstantinopol. V Itálii zas věří, že skutečně nešťastným dnem je pátek 17. Pro mnoho Čechů byl ale jeden, který byl skutečně šťastný! Právě v pátek 13. února 1998 zvítězili totiž čeští hokejisté na olympijských hrách nad Finskem, což je posunulo na cestě k olympijskému zlatu. 

Dr. Caroline Watt z University of Edinburgh uvedla, že: „Pokud lidé věří v pověry o pátku 13., pak se domnívají, že jsou v tento den vystavení většímu nebezpečí. V důsledku toho mohou být velice nervózní a roztržití, což může následně vést ke skutečné nehodě. Když se to stane, víra v pověru přirozeně ještě zesílí.” Citaci uvedl web rexter.cz. Ačkoliv většina lidí považuje pátek třináctého za nešťastný den, podle sázkařů je to hotový ráj. Údajně jde pro mnoho sázejících o magické datum. A pokud ani to vás nezbaví obav, alespoň si můžete svou fobii pojmenovat. Chorobná obava z tohoto data se totiž nazývá paraskavedekatriafobie.

Zdroj: sazka.cz, wikipedia.org, aktualne.cz, faei.cz

KAM DÁL: České babyboxy porušují právo na život, tvrdí OSN: Ztrácí takto odložené dítě svoji identitu?


Životní styl

Hobby