Zázračná studánka ukrytá v Praze. Pro její léčivé vlastnosti sem jezdí lidé s kanystry na vodu

Lysolajský potok je skrytý davu lidí, ale místní moc dobře vědí o jeho léčivých schopnostech
 

Pražská čtvrť Lysolaje je ukrytá v údolí a obklopená nádhernou přírodou. Místo s hlubokou historií sahající až do 13. století má romantickou a hlavně kouzelnou atmosféru. Zdejší potok má jednu velikou zajímavost, která se váže hlavně ke zdejší studánce. Lysolajský pramen položený u krásné kapličky je znám hlavně kvůli svým léčitelským schopnostem. Nevěříte? 

V zídce ze žulových kostek najdete malou kovovou trubku, z které teče pramen lysolajského potoka. Když se k němu vydáte, možná budete překvapeni tím, že je zde rušno, a to ráno, odpoledne a někdy i večer. Místu, které svádí k zázrakům, dominuje krásná barokní kaplička s obrazem Panny Marie Sedmibolestné. Čím je toto skryté pražské místo tak unikátní? 

Zázračná studánka

V dolní části údolí Housle položené v pražské čtvrti Lysolaje najdete barokní kapličku, o kterou se starají sestry Dominikánky. Krásná stavba schovaná pod javorovými stromy vznikla již v roce 1863. Ta byla od té doby často upravovaná a dnes je možné se u ní pohodlně posadit na jednu z laviček. 

Člověk tak může v klidu meditovat a naslouchat kouzlu místa, které zde má jednu z hlavních “atrakcí” v podobě zázračné studánky. V tomto případě nejde o žádnou vymyšlenou pověst či babské povídačky. Titul zázračná má zcela zaslouženě, protože místní kvalita vody je dlouhodobě hlídaná a proslulá. 

Tradice

Vše samozřejmě vychází z tradice, kdy lidé věří v její léčivé účinky, a to hlavně v souvislosti se špatným zrakem. Kdo si myslí, že jde o mýtus, bude se šeredně mýlit. Místní voda je opravdu velmi kvalitní, což dokazují pravidelné testy, jež provádí dvakrát do roka akreditovaná laboratoř pro rozbor vody. 

Výsledky jsou vždy zveřejňovány na tabulce, která je umístěna hned u zázračné studánky. Kvalita vody se bezesporu zlepšila ve chvíli, kdy byla do Lysolaj zavedena kanalizace a rozvod pitné vody. Do roku 1922 však zdejší voda z potoka byla hlavním zdrojem pro většinu místních obyvatel. O tom, že je pramen lysolajského potoka dodnes velmi znám pro svoje kvalitní vlastnosti vody, svědčí i obrovský zájem lidí z okolí. Ti sem pravidelně jezdí s kanystry od vody nebo plastovými lahvemi, aby si tento pražský zárak odvezli domů. 

KAM DÁL: Lucie (16): Skoro rok distanční výuky mi vzal nejdůležitější období života. Jen těžko hledám nové kamarády

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru