Želvy Ninja: Želví fenomén málem nevznikl, autoři si museli vzít půjčku

Želvy Ninja se také objevily v mnoha počítačových hrách, první byla v roce 1989 vyvinutá pro NES, ale portovaná byla i na PC, Commodore 64, ZX Spectrum i Amigu
 

Světlo světa spatřil tým čtyř antropomorfních želv Donatello, Leonardo, Michelangelo a Raphael v roce 1984, kdy s nimi vyšel první komiks v nákladu třech tisíc výtisků. Později želví mutanty proslavil americký televizní seriál z roku 1987, který na obrazovkách vydržel pět let a dočkal se šesti řad a sto čtyřiceti epizod. Na úspěchy komiksových a televizních hrdinů se pokusilo navázat i celkem šest celovečerních filmů. Chybělo však málo a nebylo z toho nic. Co dál o tomto fenoménu ještě nevíte?

Autoři Kevin Eastman a Peter Laird financovali první komiks z vrácených daní a půjčky od Eastmanova strýce. Po mimořádném úspěchu prodeje prvního výtisku dostali nabídku na výrobu hraček a jiných produktů inspirovaných komiksovým světem. Souhlasili, ale pouze pod podmínkou, že se vyrobí televizní seriál. A stalo se…

Drsné začátky

Televiznímu seriálu se zpočátku nedařilo a musel být několikrát reprízován, než si našel své diváky. Později si seriál převzala celostátní televize CBS, která z něj udělala celosvětový fenomén. Figurky, videohry, skateboardy, snídaňové cereálie, povlečení, plážové osušky – zkrátka vše, co na sobě mělo postavy ze seriálu Želvy Ninja, mizelo na konci osmdesátých let z regálů obchodů neskutečnou rychlostí.

Želvy se dokonce dočkaly celosvětového koncertního turné, na kterém představily své originální písničky. Michelangelo se stal hlavním hlasem a kytaristou, Raphael bubeníkem, Donatello hrál na klávesy a Leonardo na basovou kytaru. Show si vysloužila kritiku za lacině vypadající kostýmy, fanoušci však byli u vytržení.

Ninja u nás, jinde příliš násilné

Zatímco v České republice byl originální název Teenage Mutant Ninja Turtles přeložen jako Želvy Ninja, například země jako Velká Británie, Itálie, Francie nebo Německo vypustily z názvu slovo „ninja“. Obávaly se, že na děti může působit příliš násilně. Název tak upravily na Želví hrdinové.

V první českém dabingu seriálu z roku 1991 zazněly hlasy Karla Mišurce (Donatello), Ladislava Běhůnka (Leonardo), Zdeňka Bureše (Michelangelo) a Zdeňka Dvořáka (Raphael).

Během nultých let zájem o želvy slábl. Až v roce 2007 dostal Michael Bay, režisér úspěšné filmové série Transformers, za úkol hrdiny oživit pro velké plátno. Snímek se stal diváckým trhákem. Nejvýdělečnější film však měl teprve přijít. V roce 2014 uvedli producenti do kin o želvách ninja hraný film ve 3D a vydělali na něm přes 493 milionů dolarů po celém světě (rozpočet pro výrobu se pohyboval kolem 125 milionů dolarů). Pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat a o dva roky později měl premiéru snímek Želvy Ninja 2. Třetí pokračování, které filmové studio Paramount ohlásilo na rok 2019, se zatím nerealizovalo.

Inspirovali se skutečnými osobnostmi

Hraný film Želvy Ninja z roku 2014 poprvé hrdiny představil v realistickém, drsném prostředí, a vrátil se tak ke kořenům tištěného komiksu. „Atmosféra je temnější, děsivější než u předchozích filmů nebo seriálu. Sledujeme, jak želví hrdinové vyrostli do podoby, kým jsou,“ vysvětluje herečka Megan Foxová, která si ve zmíněném snímku zahrála April O'Neilovou.

Při animaci obličejů želv pro hraný film se tvůrci inspirovali řadou skutečných osobností. Když se podíváte zblízka na Leonarda, můžete vidět oči herce Russella Crowa. Pro Michelangela si tvůrci vypůjčili tvář herce Billa Murraye a Raphael má v sobě něco z Clinta Eastwooda.

Kdo tvoří želví tým?

  • Leonardo – z celé čtveřice je nejstarší a je nejmenovaným vůdcem skupiny. Jeho zbraní je dvojice mečů nindžató. Přes oči má modrou pásku a zkráceně mu říkají Leo.
  • Raphael – druhá nejstarší želva, mezi ním a Leonardem často panuje rivalita. Je velmi horkokrevný, není mu cizí smysl pro humor a v boji používá dvojici trojzubých dýk sai. Přes oči má červenou pásku a zkráceně mu říkají Raph.
  • Donatello – tichý a přemýšlivý, s duší technika a vědce. Většina techniky, kterou želvy používají, je jeho výtvorem, například vysílačky, auto. Není fanouškem násilného řešení problémů, a když už je třeba zbraň vytáhnout, využívá dřevěnou holi bo. Přes oči má fialovou pásku a zkráceně mu říkají Don.
  • Michelangelo – nejmladší z bratrů je vtipálek, který nezkazí žádnou legraci. Je známý svou vášní pro pojídání pizzy s nejrůznějšími šílenými kombinacemi přísad. Bojuje dvěma nunčaky. Přes oči má oranžovou pásku a zkráceně mu říkají Mikey.
  • KAM DÁL: Hlavně klid, předsedo, ať vám nerupne cévka. Andrej Babiš nezvládl výrok Ústavního soudu.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru