Nemocných s rakovinou přibývá. Sexuální život bývá narušen

Návrat do běžného života je na dlouhou trať. I v oblasti intimity
 

Počet onkologicky nemocných roste, nádor však již umíme lépe rozpoznat a vyléčit. Cílem komplexní léčby je navrátit pacienta do běžného života i v oblasti sexuality. Právě sexuální život bývá díky onemocnění značně narušen.

Každý třetí člověk v České republice onemocní nějakým typem zhoubného nádoru, každý čtvrtý na něj zemře. Přestože počet onkologicky nemocných roste, umíme již onemocnění lépe rozpoznat a vyléčit i v pokročilém stadiu. Cílem komplexní léčby je také navrátit pacienta do běžného života, a to i v oblasti sexuální. Právě sexuální život pacienta i jeho protějšku totiž bývá díky onemocnění narušen.

 

„Typickým pacientem, který vyhledá pomoc sexuologa, je muž s rakovinou prostaty ve věku mezi 45–65 lety. V roce 2020 bude dle statistických odhadů v ČR žít více než 100 000 mužů s nádorem prostaty. Optimistické je, že nárůst počtu pacientů nevede k růstu úmrtnosti,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Pohanka, Ph.D., přednosta Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Právě rakovina prostaty a prsu patří mezi nejčastější nádory v České republice. „V následujících letech očekáváme dle prognóz nárůst počtu nemocných, takže počet žijících pacientů s  nádorem prostaty a prsu přesáhne u nás v roce 2020 stotisícovou hranici,“ dodal MUDr. Pohanka, Ph.D.

Jakmile je člověku nádor diagnostikován, začíná procházet velmi složitým psychickým obdobím, kdy musí podstoupit náročný proces léčby. Zažívá napětí, úzkost, mnohdy deprese. Přirozeně tak ubyde sexuální touhy, která se odrazí i na partnerském životě. Velká část onkologicky nemocných v období protinádorové léčby trpí snížením anebo úplným vytracením sexuální touhy. Jen málo lidí jde se svým problémem k lékaři.

Pacienti, kteří už pomoc přecejen vyhledají, prodělali nejčastěji nádor prostaty, střev, konečníku či trpěli hamatoonkologickým onemocněním. Ženy přicházejí po léčbě zhoubného nádoru prsu.

Mezi sexuální poruchy v souvislosti s onkologickým onenocněním patří poruchy vzrušivosti (erekce u mužů, lubrikace u žen), problémy s orgasmem nebo problémy s plodností. Erektilní dysfunkce je problémem až 90 procent pacientů po operačním odstranění prostaty, která je standardem léčby tohoto onemocnění. Dnes již máme naštěstí možnosti léčby, díky nimž je možné pomoct téměř 100 procentům všech postižených mužů s jakoukoliv příčinou poruchy erekce.

 

„V první linii doporučujeme tabletovou léčbu, ve druhé injekční léčbu, třetí linii představuje implantace penilní protézy,“ uvádí MUDr. Taťána Šrámková, CSc., lékařka Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK. „Naším cílem je navrátit onkologicky nemocným schopnost realizace sexuální aktivity, obnovit jejich touhu a radost ze sexu.“


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru