Deset nejdražších pacientů středních Čech. Léčba vyšla na miliony

Hemofilie je poruchou srážlivosti krve
Zobrazit fotogalerii (4)
17.06.2016 - 08:00  

Všeobecná zdravotní pojišťovna platí za své klienty miliony. Mezi nejnákladnější nemoci patří hemofilie, poruchy metabolismu a komplikované transplantace ledvin. Těmi trpí i 10 nejdražších pacientů středních Čech a 10 nejdražších pacientů Prahy.

Na seznamu dvaceti nejdražších pacientů byly loni čtyři ženy a šestnáct mužů. Nejmladší byl jedenáctiletý chlapec, nejstarší jednašedesátiletý muž. Proti předchozímu roku je aktuální částka za péči o nejnákladnějšího pacienta více než dvojnásobná. Roku 2014 to bylo 22,5 milionu, roku 2013 bylo vynaloženo 46 milionů a v roce 2012 dokonce 53,7 milionu korun.

Vždy šlo o nemocné trpící hemofilií, výše nákladů však souvisí s množstvím speciálního léčivého přípravku, který dotyční museli užívat. I banální operace představuje velké podání přípravku, neboť by pacient mohl vykrvácet z operačních ran.

Nejdražší pacienti České republiky

 

Vůbec nejdražším pacientem České republiky byl v uplynulém roce muž z Plzeňského kraje trpící hemofilií (dědičnou srážlivostí krve), náklady na léčbu stály 56 milionů korun. Jde o nejvyšší částku vynaloženou na jednoho pacienta za poslední čtyři roky.

 

10 nejdražších pacientů středních Čech

Mezi nejnákladnější pacienty středních Čech patří sedm mužů a tři ženy. Jde o nemoci jako akutní leukemie, poruchy metabolismu, zmíněná hemofilie, plicní hypertense, transplantace jater a transplantace dřeně pro anemii. Poslední jmenované onemocnění bylo “nejlevnější”, za muže z Příbrami zaplatila pojišťovna zhruba 6 milionů.

Statistiky - nejdražší pacienti středních Čech a Prahy

Nejnákladnějším pacientem ve středních Čechách je opět muž, tentokrát z Prahy-východ, jde o nemocného hemofilií. Na jeho léčbu VZP vynaložila 21 milionů korun. Dalšími dvěma nejnákladnějšími pacienty jsou muži, z Benešova a Příbrami, avšak trpící poruchou metabolismu. Na jejich léčbu bylo vynaloženo asi 11 milionů na každého.

 

10 nejdražších pacientů Prahy

Ani v Praze nevyjde léčba pacientů nejlevněji. Mezi deseti nejnákladnějšími pacienty jsou převážně muži, pouze dvě ženy trpící akutní leukémií, které jejich nemoc stála pojišťovnu asi 5 milionů korun na každou. Zajímavostí je léčba muže s těžkým postižením mozku po porodu, která vyšla na téměř 6 milionů. Nejdražším pacientem v Praze se však stal muž, který podstoupil komplikovanou transplantaci ledvin. Vyšlo to na 12,5 milionu korun.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru