Koupání bez rizika: Předejděte vaginální infekci dřív, než vlezete do vody

Intimní problémy spojené s chlórovanou vodou netrápí jen vás
 

Teplé počasí vyzývá ke koupání, ženy však často trápí vaginální infekce, které mají nepříjemné projevy. Koupání si tak spousta žen raději odpustí. Jak proti infekcím bojovat?

Léto přeje výletům, opalování u vody a také koupání. Vaginální infekce však trápí právě v letním období řadu žen. Cestou k intimní pohodě ženy je dodržování správných zásad péče o intimní partie, ale také užívání vhodných léků. Důležitá je samozřejmě i prevence.

Pokud se infekce ještě neprojevila, můžete vyzkoušet koupání s probiotickými tampóny. Na povrch vypadají jako klasické tampóny, které se zavádějí při menstruaci, avšak obsahují probiotickou kulturu. Tak mohou chránit poševní prostředí před nosiči infekce. Probiotické bakterie se uvolňují pouze při tělesné teplotě.

 

Základem je vědět, v čem se koupete

Další možností je koupat se ve vodě, která není ošetřena chlorem. Měla by být buď ošetřena šetrnějším čisticím přípravkem, anebo se může jednat o přírodní koupaliště. Právě chlor totiž narušuje přirozené vaginální prostředí, jelikož zabíjí nejen mikroorganismy v bazénech, ale také v pochvě. 

"Koupání v chlorované vodě, teplé a vlhké prostředí, zejména nošení mokrých plavek či upnutých neprodyšných kalhot, například při jízdě na kole, kdy se intimní oblasti snadno zapaří, způsobují opakované mykózy," upozorňuje odborný server uLékaře.cz. Chlor dále zhoršuje nebo způsobuje atopické ekzémy a může vést u citlivých jedinců k dýchacím potížím.

Velkou chybou je mít na sobě celé odpoledne promočené plavky, které nestačí tak rychle zaschnout. Mohou pak způsobit přebytečnou vlhkost, s čímž jsou už spojeny rozvíjející se infekce. Nejlepší je plavky vysvléci nebo nosit rychloschnoucí plavky. Dobrým řešením jsou nudapláže.

Ani přírodní koupaliště nejsou bez vady, měli byste si předem vyhledat, jak to je v daném koupaliště se sinicemi. Sinice mohou způsobovat vyrážky, bolesti hlavy, zarudlé oči, rýmu, nebo i dechové potíže. Nejnebezpečnější jsou pro malé děti a těhotné ženy, staré lidi a alergiky. Základem je tedy dobře se informovat o původu a kvalitě vody, ve které se koupete. 

Pokud už se infekce objeví, je nutné navštívit gynekologa, který zjistí původ infekce na základě laboratorních testů.