Deprese mohou zabíjet. Způsobují i rakovinu

Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Stále více Čechů se potýká s psychickými problémy, stresem a úzkostí. Podle lékařů budou deprese do dvaceti let jednou z hlavních příčin pracovní neschopnosti. Navíc deprese souvisí i s řadou vážných nemocí. Včetně rakoviny. Co s tím?

Psychické problémy jsou stále častější překážkou na cestě ke spokojenému životu. Na druhé straně nelze opomenout, že se o nich v posledních letech hodně mluví. „Lidé začali takovéto záležitosti vnímat jako nemoc. Podobně jako třeba chřipku nebo rakovinu. Něco má zkrátka svoje příčiny, průběh i řešení. A hlavně i samotné psychické problémy mohou jednoduše připravit člověka o radost ze života, či dokonce o zdraví. A takových lidí je stále více,“ vysvětluje MUDr. David Hovorka, garant projektu Srdce v hlavě.

Maximalizace výdělku i snaha o dosažení cíle

Proč se vůbec lidé stále více potýkají s psychickými problémy? Důvodů je několik. „V posledních letech se stále více lidí zaměřuje na maximalizaci svého zisku či dosažení svého vysněného kariérního cíle. Vliv však podle psychoterapeutů mohou mít například i sociální sítě, které velmi dobře prezentují životy druhých, a tudíž, ať chceme, nebo nechceme, evidentně srovnávají naše životy se životy těch druhých,“ říká Hovorka.

Dalším důvodem může být podle psychoterapeutů i to, že v dnešní době máme daleko více možností v tom, co můžeme zkrátka dělat. Je možné řídit vlastní život daleko více podle sebe, než tomu bylo například před revolucí. S tím souhlasí i Hovorka. „To totiž může vést i k takzvané „rozhodovací paralýze”, tedy neschopnosti pohnout se z místa, a nakonec, pod vlivem takzvané apatie, ke strachu z jakékoliv změny. Navíc nesmíme zapomínat, že deprese ve své klinické fázi může spustit řadu vážných nemocí. Včetně již zmíněné rakoviny. A podle všeho budou deprese do dvaceti let jednou z hlavních příčin pracovní neschopnosti.“

Jak poznat stres od depresí či úzkostí?

Obecně lze říci, že situace je na pováženou tehdy, když nám problémy prostě přerostou přes hlavu. „Běžný stres lze považovat někdy za takzvaně „hodný“ stres, jenž předchází následné pohodě či vítězství. Jako příklad lze uvést zkoušku dospělosti – maturitu,“ má jasno Hovorka.

Ovšem ve chvíli, kdy začneme vnímat, že jednoduše nestíháme základní věci, jako například v klidu se najíst, najít si čas sám na sebe, své tělo, vybudovat si i partnerský vztah, měli bychom se podle odborníka zamyslet nad vyhledáním odborné pomoci, jelikož právě toto jsou hlavní příčiny vzniku depresí, jež mohou následně přejít i ke vzniku úzkostí.

Pomoci může psychoterapie

Psychoterapie je léčba prostřednictvím terapeutického vztahu a komunikace. Lze tedy očekávat, že psychoterapeut bude jakýmsi naším průvodcem životem a aktuální nelehkou životní situací. „Určitě se bude snažit zhodnotit naši životní situaci z pohledu nezaujatého, navíc odborně vzdělaného člověka, a nastavit tak co nejvhodnější řešení, která povedou k životní spokojenosti a stabilitě.“ Pokud se ani jeho pomoc nesetká s úspěchem, je vhodné následně navštívit psychiatra.

To i v případě, kdy se příliš soustředíte na negativní rysy většiny lidí, se kterými přicházíte denně do styku, případně jste nepříjemní na svého partnera či přátele. „Důvod vašeho rozhořčení může pramenit z jisté duševní poruchy,“ doplnil Hovorka.

Zdroje: MUDr. David Hovorka, euc.cz, mojezdravi.cz, redakce

KAM DÁL: Rakovina prostaty: Hodně mužů umírá zbytečně, říkají lékaři a vysvětlují důvody.


Zdraví a styl