Jdeme na houby: Léčivou penízovku neskolí ani mrazy. Víme, kde ji najít a co z ní uvařit

V gastronomii je penízovka sametonohá známa pod japonským názvem enoki
  |   zajímavost

Houbařskou sezonu už připomínají jen fotky na sociálních sítích a vzpomínky. Nebo snad ne? Pokud chcete užívat darů přírody z říše hub i v zimě, naučte se sbírat kousky, kterým nevadí ani mrazy. Penízovka je ideální.

Kdo se pohybuje v lese dost často i po konci "klasické" houbařské sezony, ještě s prvními mrazy najde hřibovité druhy - "praváky" i hřiby hnědé. Ale co pak? Pokud si nechcete odepřít čerstvé houby i v zimě, nezoufejte. Také nyní můžete sebrat čerstvé houby, které se dají konzumovat, a připravit z nich chutný pokrm. Nebudeme se nyní věnovat hlívě ústřičné, tu zná téměř každý.

Naučte se sbírat penízovku

Opravdovým nezmarem z říše hub je penízovka sametonohá. Najdete ji nyní, a to ve zcela čerstvém stavu. Jen musíte pravděpodobně změnit místo hledání. Tam, kam běžně chodíte na hřiby či křemenáče, ji najdete jen stěží. Jejím biotopem je totiž jak zahrada či sad, tak i porosty kolem potoků a řek nebo starý les pralesovitého typu.

Roste většinou v hustých trsech na odumírajících, ale často i živých listnatých stromech. Častými hostitelskými stromy jsou vrby, topoly, ale také olše, jasany, jabloně a rovněž i buky. Vyskytuje se především od října do dubna a nezmarem je proto, že její růst zastaví jen opravdu velký mráz.

Můžete ji sebrat i pod sněhem

Penízovce sametonohé se říká také vánoční houba. Můžete ji mít totiž čerstvou i na štědrovečerním stole. Klidně ji díky její odolnosti můžete sebrat i pod sněhem. Houbaři, kteří tuto houbu sbírají, mají svoje "fleky" podobně jako ti, co chodí na hřiby.

Když ji na začátku zimy najdou ještě maličkou, počkají si a jdou ji sebrat později. Z penízovky se dá připravit mnoho pokrmů, ale mezi skalními houbaři je oblíbená štědrovečerní houbová polévka, která je pro ně oblíbeným menu.

Houba má léčivé účinky

U penízovky sametonohé jsou známé i léčivé účinky. „V lidovém léčitelství se užívá jako přírodní antibiotikum na likvidaci zánětů, její konzumace pomáhá proti civilizačním chorobám – stresu, nespavosti, posiluje imunitní systém. Z penízovky bylo izolováno také cytostatické antibiotikum Flammulin, které je účinné proti sarkomu S180. Je součástí mnoha léčebných přípravků,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz mykolog Marek Koutný.

Využití v kuchyni

Pro kulinářské účely se používají mladé plodnice s tenkým třeněm a malým kloboukem. Chlazená bývá v nabídkách obchodů s asijskými potravinami, zpravidla pod japonským názvem enoki nebo enokitake. Chutná v asijských nudlových a zeleninových pokrmech nebo v kombinaci s kuřecím masem. Nejlepší úpravou je smažení nebo restování a není třeba ji upravovat déle než 5 minut.

  • Penízovková polévka

Tato polévka může být alternativou k tradiční rybí polévce na štědrovečerním stole. Receptů na tuto polévku jsou spousty, ale asi nejčastější variantou je ten, který už před mnoha lety publikoval nestor české mykologie František Smotlacha.

Připravte si asi 300 g penízovky a silný hovězí vývar. Do vařicího vývaru přidejte na plátky uvařené a nakrájené kloboučky penízovky. Zvlášť uvařte 100 g kořenové zeleniny, jednu cibuli a dvě brambory. Vývar z hub a zeleniny slijte do masového vývaru, který můžete podle chuti zvýraznit polévkovým kořením, přidejte rozmělněné uvařené brambory a zeleninu. Zahustěte světlou máslovou jíškou. Ochuťte zázvorem, kmínem a můžete přidat špetku prášku ze sušené houbové směsi. Polévku jemně osolte a vše krátce povařte a zjemněte trochou mléka. Nakonec přidejte stroužek česneku utřeného se solí a sušenou pažitku či petrželku podle chuti. Podávejte s krajícem čerstvého chleba.

  • Omeleta s penízovkou

Budete potřebovat 8 vajec, sůl, máslo, 250 g penízovek, 1 malou cibuli a petržel. Nejdříve si nakrájejte nahrubo kloboučky hub. Na másle zpěníte spolu s nadrobno nakrájenou cibulí jemně nasekanou petrželku. K tomu přidáte houby a dusíte doměkka. Udušené zchladlé houby zamícháte do rozkvedlaných vajec a směs osolíte.

Na pánvi rozehřejete část másla, nalijete na ně čtvrtinu vaječné směsi a míchejte vidličkou do ztuhnutí. Pak omeletu obrátíte, dopečete a vyklopíte na talíř. Pokračujete, až spotřebujete všechny houby s cibulkou a petrželí. Z výše uvedených surovin připravíte čtyři omelety.

Zdroje: Velký atlas hub, recepty kuchařky Adély Vránové, mykolog Marek Koutný

KAM DÁL: Jak se vyhnout zdravotním potížím při konzumaci běžných druhů hub.


Zdraví a styl

Osobnosti