Slepota hrozí každému: Jak poznat glaukom a včas ho vyléčit?

Základem úspěšné léčby glaukomu je jeho včasné odhalení, poškozený oční nerv totiž není možné znovu obnovit
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Glaukom neboli zelený zákal je, na rozdíl od šedého zákalu, nevratné oční onemocnění. Neléčený glaukom může končit ztrátou zraku. Světový týden glaukomu, který tento rok připadá na 12. až 18. března, upozorňuje na důležitost včasného rozpoznání onemocnění a na pokrok, který v tomto oboru nastal.

Glaukom je onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání vláken zrakového nervu a následně k poškození zorného pole. Glaukom nebolí a vyšší nitrooční tlak vnímá jen část pacientů. Nitrooční tlak je jednou z hlavních příčin vzniku glaukomu,“ vysvětluje MUDr. Martin Fučík, primář jedné pražské oční kliniky.

Upozorňuje, že v pozdějších stadiích zeleného zákalu lidé začnou ztrácet periferní vidění (vidění na stranách zorného pole), centrální vidění bývá dlouhou dobu bez postižení, a proto se na glaukom dá přijít relativně pozdě. K vyšetřování zorného pole slouží přístroj zvaný perimetr. Výpadky v zorném poli jsou nevratné a lékaři se zaměřují pouze na zpomalení postupu této zákeřné choroby.“

Nezavírejte před glaukomem oči

Postupné zhoršování zraku u zeleného zákalu (glaukomu) je podle odborníka velmi nebezpečné, protože ho nemusíme vůbec zaznamenat a diagnostikován bývá nejčastěji při preventivní oční prohlídce.

Glaukom v datech
- Světově druhá nejčastější příčina slepoty (13 %).
- 76 milionů pacientů na celém světě v roce 2020.
- Očekávaný počet pacientů v roce 2040 je 111,8 milionů.
- Až 3,5 % lidí nad 40 let trpí kvůli glaukomu ztrátou zraku a zorného pole.
- Častěji postihuje ženy (66 %).
Zdroj: MUDr. Martin Fučík

„Základem úspěšné léčby glaukomu je jeho včasné odhalení, poškozený oční nerv není možné znovu obnovit. Proto odborníci doporučují pravidelně navštěvovat očního lékaře, po 40. roce věku i častěji. Frekvence přitom závisí na aktuálním zdravotním stavu i rodinné zátěži. Pro prevenci glaukomu jsou důležité doplňky stravy obsahující různé podpůrné látky a antioxidanty,“ má jasno Fučík.

Cíl léčby je jeden

Účel všech léčebných postupů, tedy jak konzervativní léčby ve formě kapek, tak laserových a chirurgických zákroků, je jeden: „Snížení nitroočního tlaku, který je rizikovým faktorem pro vznik a postup zeleného zákalu, a tedy i zpomalení poškození jemných struktur očního nervu.“ Dosažení takzvaného cílového tlaku je hlavní snahou glaukomových specialistů. „V léčbě glaukomu jsme na tom poměrně dobře a vybírat můžeme hned z několika metod. O tom, který postup použijeme, rozhodujeme na základě podrobného vyšetření. Svou roli v rozhodování o způsobu léčby hraje řada dalších faktorů, jako jsou věk, přidružené oční choroby, předchozí léčba a celkový zdravotní stav,“ říká MUDr. Fučík.

Zatímco dříve představovala diagnóza glaukomu blížící se ztrátu zraku, moderní léčba pomáhá účinně zpomalit postup jeho zhoršování. Lékaři mají k dispozici konzervativní a chirurgickou léčbu. „Odborníci byli při léčbě glaukomu nejprve odkázáni pouze na konzervativní léčbu ve formě kapek a na chirurgické zákroky. V 70. letech minulého století byly do praxe očního lékařství zavedeny lasery. Od jejich zavedení došlo k velkému pokroku a použití laserů je pro pacienty nyní bezpečnější a šetrnější.“

Pokroky jsou evidentní

Lékaři dnes mají k dispozici hned několik způsobů laserových zákroků (laserová iridotomie, laserová cyklofotokoagulace a selektivní laserová trabekuloplastika), které různými mechanismy pomáhají snižovat nitrooční tlak.

„Jejich výhodou je možnost snížit u pacientů medikamentózní zátěž, opakovat zákrok, a také to, že nejsou překážkou pro následné chirurgické operace,“ vysvětluje MUDr. Fučík, primář oční kliniky Lexum v Praze. Pokrok podle něj nastal nejen v léčbě, ale i v diagnostice glaukomu, kdy odborníkům pomáhá takzvaná optická koherenční tomografie umožňující detailní vyšetření vrstev sítnice.

Zdroje: MUDr. Martin Fučík, zeleny-zakal.cz, redakce

KAM DÁL: Nadýmání, nevolnost, bolest břicha: Možná máte intoleranci na laktózu.


Zdraví a styl