Srdce a cévy v ohrožení, problém je cukrovka. Pomoc existuje, ale není pro každého

Cukrovka se může projevovat nepříjemnými kožními problémy, mezi které patří mimo jiné i puchýře a vředy
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Cukrovka 2. typu ohrožuje každého desátého Čecha, lékaři nemoc označují jako novou epidemii. Diabetes poškozuje například srdce a cévy, může i za celou řadu dalších komplikací. Nemocní cukrovkou mají také potíže se zrakem. Přestože moderní léčba v podobě tzv. gliflozinů existuje, není zdaleka pro každého. Jako téměř vždy tu jde o peníze. Proto se pomoc dostane jen k malému vzorku pacientů.

„Glifloziny účinně regulují hladinu cukru v krvi, pacienti přebytečný cukr vyloučí a daří se jim díky tomu i zhubnout. V současné době je však lékaři nemohou předepisovat každému pacientovi, proto se zatím dostaly jen k 10 % pacientů s diabetem. Přitom by jich mohlo být násobně více,“ říká prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP.

„V současné době zdravotní pojišťovny úhradu omezují například hodnotami glykovaného hemoglobinu, které jsou však nastavené až nesmyslně vysoko, takže na léčbu nedosáhne řada pacientů, jež by glifloziny paradoxně mohly chránit preventivně. To se doufám podaří časem změnit, aby lék byl dostupný více pacientům,“ dodává.

Obrovský skok v léčbě

Podle prof. MUDr. Aleše Linharta, CSc., předsedy České kardiologické společnosti, glifloziny navíc významně ovlivňují riziko hospitalizace nebo smrti v důsledku srdečního selhání„Podle studií se riziko snižuje o 25 %, což je ve srovnání s dosavadními možnostmi léčby obrovský pokrok. Pacienti díky tomu mají naději na kvalitnější život bez nutnosti opakovaně trávit dny v nemocnici,“ říká kardiolog.

Odborníci se shodují, že lidí s diabetem 2. typu dlouhodobě přibývá, souhlasí tak s označením „nová epidemie“. „V posledních letech evidujeme asi 20 tisíc nově nemocných ročně. Výjimku tvoří poslední dva pandemické roky, kdy počty pacientů klesaly, ať už kvůli tomu, že nechodili s potížemi k lékaři, tak bohužel v důsledku úmrtí na covid-19. V souvislosti s ním jsou diabetici jedni z nejrizikovějších pacientů,“ doplňuje prof. Prázný.

Obezita jako velký problém

Počty pacientů podle něj rostou hlavně kvůli obezitě a celkovému stárnutí populace – pacienti žijí déle a zároveň přibývají stále mladší. Podle zkušeností odborníků si většina potenciálních pacientů neuvědomuje, že už v rané fázi cukrovky dochází k poškození životně důležitých orgánů, často nevratnému.

„V důsledku vyšší hladiny krevního cukru dochází k předčasnému ničení cév. A to jak těch mikroskopických, které vyživují ledviny nebo periferní nervy, tak velkých tepen,“ popisuje MUDr. Barbora Doležalová, diabetoložka z INTENDIA kliniky v Chrudimi. „Diabetes je jedním z hlavních rizik vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou infarkt, mozková příhoda nebo onemocnění periferních tepen. Je také jednou z nejčastějších příčin poruch zraku a vede i k selhání ledvin,“ dodává.

Problémy se srdcem odhalí diabetes

Podle lékařů trpí diabetem 2. typu každý desátý Čech, onemocněním srdce a cév asi 30 % pacientů, kteří se léčí s diabetem 2. typu. Data z Národního registru hrazených zdravotních služeb (NRHZS) potvrzuje i prof. Linhart: „Často se nám stává, že do ordinací přicházejí pacienti s problémy se srdcem a teprve poté jim najdeme diabetes. Ten jim přitom potíže s velkou pravděpodobností způsobil.“ Diabetici jsou podle něj dříve nebo později srdečním selháním ohroženi v každém případě.

„Diabetes tiše devastuje cévy, a zatímco ty velké jsme schopni do určité míry opravit, ty nejmenší bohužel spravit nelze. Pacientům navíc hrozí výrazně vyšší riziko infarktů a srdečního selhání, které bohužel vyžaduje dlouhodobou péči a často vede k hospitalizaci či předčasnému úmrtí,“ dodává kardiolog.

Zdroje: NRHZS, cukrovka.cz, Český rozhlas, citovaní lékaři, redakce

KAM DÁL: Putinova loutka, nebo vládkyně Kremlu? Tatiana Shevtsova je první dámou ruské válečné propagandy.