Výhody vlastního bazénu pro šetřílky: V létě vyrýsujte postavu, na podzim můžete začít s otužováním

S bazénem na zahradě je hned léto veselejší!
  |   zajímavost

Sen většiny Čechů: vlastní bazén. Pro relax, pro děti, pro zábavu s přáteli ale i pro kondici a postavu. A  mimo jiné zhodnotí i cenu nemovitosti. Jen je třeba si dobře promyslet, jak ho budete využívat a jaký typ se vám vlastně hodí. A pokud je určen hlavně pro děti, tak také, kde bude stát, měli byste na ně stále vidět. Zpočátku se sice musíte rozhodnout, jestli ho jen tak postavíte na zahradu, nebo ho zapustíte do země.

Samozřejmě, že bazén s protiproudem je pro kondici tím nejlepším, ale věděli jste, že i taková nafukovací verze může dělat hezká těla? A pro děti je možná i bezpečnější. 

Fyzická kondice

Plavání je obecně považováno za jednu z nejvhodnějších forem pohybu, která podporuje svalovou soustavu i kardiovaskulární systém. Také šetří klouby a svaly, zatímco posiluje srdce a plicní kapacitu. Co takhle si dát v létě před prací dvacetiminutovou rozcvičku? Není náhoda, že už na škole začínal každý tělocvik protáhnutím celého těla. Navíc můžete cvičit pravidelně a snadno, zcela bez nutnosti chodit do veřejného bazénu nebo fitness centra. Udržíte si zdravou váhu a můžete klidně na podzim začít s otužováním.

Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie, považuje otužování vodou za vůbec nejúčinnější způsob, protože voda odvádí teplo do těla dvakrát rychleji než vzduch. Je sice třeba určité posloupnosti, dlouhodobosti a vlastního odhodlání, pro začátečníky ale doporučuje v prvních dnech pomalu omývat ruce, nohy, trup a obličej. Když na podzim klesne okolní teplota a ani voda už není zrovna kafíčko, nabídne bazén tak další možnost využití.

Osobní pohodlí a relaxace

S koupí bazénu získáte také vlastní soukromé místo, kde si můžete odpočinout, relaxovat a osvěžit se. Nemusíte se bát žraloka nebo vody po někom jiném. A nemusíte se ani starat o otevírací doby a budete mít svoje soukromí a děti pod kontrolou. 

Zábava pro rodinu a přátele

Pokud hledáte skvělé místo pro zábavu a trávení času s rodinou i přáteli, není lepší volby než vlastní bazén. Můžete si užít osvěžující koupání, hrát si s dětmi nebo pořádat bazénové večírky a grilování. Ke každému létu patří nějaká ta vtipná historka z vodních radovánek... A když už bude dost zábavy, může přijít čas na večerní romantiku se skleničkou něčeho dobrého.

Hodnota nemovitosti

Bazén může také přispět ke zvýšení hodnoty vaší nemovitosti. Mnoho lidí si cení možnosti vlastního koupání a je ochotno za takovou nemovitost zaplatit vyšší cenu. Nenechte se však zmýlit, nemusí jít vždy o zastřešenou stavbu, i nadzemní bazén může v očích kupujícího představovat výhodu, která rozhodne. Mimo jiné hraje roli i vzhled a estetická hodnota vaší zahrady. Pokud je umístění koupání dobře navrženo, může sloužit jako výrazný prvek a přidat i potřebnou špetku kouzla a elegance.

Typ vyberte podle zahrady i finančních možností​

Pokud doma probíhá vášnivá diskuze o tom, jaký bazén bude nakonec chloubou vaší zahrady, budiž vám vodítkem hlavní indicie – rozpočet. Existují tři typy bazénů – zapuštěný, polozapuštěný a nadzemní. Třetí zmíněný bývá obvykle nejlevnější a dá se sehnat za pár tisícovek – vy budete mít radost z rychlé instalace, děti si užijí stejnou porci zábavy, a pokud byste se jednou rozhodli přestěhovat, snadno ho vezmete s sebou. Neméně důležitou výhodou je, že takřka nemusíte měnit vzhled své zahrady, bude tam však ještě o ždibec útulněji.

Nezapomeňte…

Je třeba si uvědomit, že vlastnictví bazénu přináší také některé výzvy i povinnosti. Musíte brát v úvahu náklady na údržbu a provoz bazénu, jako je čištění, nákup chemikálií, případně regulace teploty vody. Bezpečnost je také důležitým aspektem, zejména pokud máte malé děti nebo domácí zvířata. V takovém případě je obvykle vhodný bazén volně stojící nad zemí, případně zastřešený. Bazén můžete také oplotit, umístit do něj alarm nebo ho zabezpečit jiným způsobem.

Koupě bazénu může do vaší rodiny přinést mnoho radosti, relaxace i zábavy. Zvažte všechna pro a proti a vyberte ten správný, ve kterém si léto báječně užijete ještě letos. Navíc nemusíte čekat na to, až ušetříte na desetitisíce na vlastní plavecký stadión. Nafukovací ochlazuje stejně dobře!

Zdroj: investopedia.com, kiplinger.com, otuzilci.cz

KAM DÁL: Muž přišel s originálním způsobem, jak se ve vedru ochladit. Sousedy ale moc nepotěšil.

Klíčová slova: