Rakovinu dostane 30 000 lidi ročně, pomůže jim Onkomaják?

Pacienti s krutou diagnózou onkologického onemocnění mohou najít odbornou radu i spřízněné duše s podobnou zkušeností. Onkomaják chystá další osvětové kampaně.

27.01.2016 - 12:40  
Maketa tlustého střeva na loňské road show v Jesenici

Občanské sdružení Onkomaják zprostřdkovává odborné informace od předních českých onkologů. Sdružení se původně věnovalo rakovině tlustého střeva, ale rozšířilo své působení. "Postupně jsme přidali rakovinu plic, mozku a vaječníků, které mají minimální podporu ze strany jiných neziskových organizací,“ upřesňuje Tomáš Kruber.

Komunita a putovní show

Podporu pacientům má zajistit projekt Komunita sdružující nemocné, vyléčené i rodinné příslušníky. Po úspěšné road show Střevo Tour připravuje Onkomaják v roce 2016 start nové osvětové kampaně zaměřené na rakovinu plic.  O zmíněné akci jsme informovali v článku: Obří střevo dorazilo do Jesenice

Sdružení Onkomaják bylo založeno předními českými onkology v roce 2009 za účelem informovat o možnostech prevence a léčby nádorových onemocnění.

Potřebný projekt 

„Podobná organizace v té době v České republice prostě nebyla. Sdružení, které by v takovém rozsahu, jako později Onkomaják, informovalo o možnostech prevence a léčbě kolorektálního karcinomu tu chybělo. Suplovali jsme tak částečně roli státu a zdravotních pojišťoven,“ říká Tomáš Kruber, výkonný ředitel Onkomajáku. 

 

Komunita s odbornou účastí

Cílem projektu Komunita je pomoci pacientům navázat kontakt mezi osobami s podobnou zkušeností. Dává jim příležitost se ze svých pocitů také vypsat. „Oproti klasickým sociálním sítím nabízí možnost vyhledávání informací. Všechny informace v této platformě jsou ověřeny odborníky, kteří do diskusí mohou zasáhnout odbornými příspěvky i radou konkrétnímu pacientovi,“ popisuje Tomáš Kruber.

Plíce tour

Onkomaják letos přichází s kampaní na osvětu rakoviny plic. „Objednávat si nás mohou nemocnice, města, vysoké školy i další vzdělávací instituce. Vloni jsme se setkali s opravdu velkým zájmem, nakonec jsme nebyli schopni poptávku uspokojit, proto letos vedle Zdravých plic budeme letos pokračovat i se Střevo Tour,“ popisuje Kruber záměr Onkomajáku pro rok 2016. Během roku 2016 je plánováno celkem 65 zastávek, z toho cca 35 zastávek Zdravých plic, které odstartují na jaře a cca 30 zastávek Střevo tour. 

Klíčová slova: