Potřebujete lékaře? Z Průhonic do Prahy zajistí dopravu obec
Potřebujete se dostat ráno k lékaři, ale nemáte na to sílu? Nevadí. Průhonice zavádí dopravu z vašeho domova až k lékaři. Služba je dostupná všem seniorům nad 70 let a dopravu z 50 procent financuje obec.
Dopravit se za lékařem bývá pro starší lidi obtížné. Hlavně pokud nemohou pořádně na nohy, mají problémy dlouze chodit nebo hledat, kdy jedou které autobusové linky. Proto se obec rozhodla seniorům nad 70 let vyjít vstříc a pomoci jim dopravit se k lékaři.
Kdo může službu využít?
- Každý senior nad 70 let
- Který má zároveň trvalý pobyt v obci Průhonice
Jak službu využít?
Stačí si na čísle 272 111 620 objednat dopravu, nejpozději však do 10 hodin den předem, e-mailem: podatelna@pruhonice-obec.cz nebo osobně v Centru služeb veřejnosti na OÚ Průhonice.
A jedeme za lékařem do Prahy
Jakmile službu objednáte, tak vám přijede automobil, který vás odveze za lékařem do Prahy tam, kam potřebujete.
Cena jednotlivých služeb:
přistavení osobního vozidla 80 Kč
cena přepravy 8 Kč/km, minimální délka jedné jízdy je 10 km
cena čekání na seniora u lékaře:
první půlhodina zdarma
každá započatá půlhodina 50 Kč
Služba není zdarma, po skončení celé jízdy uhradíte řidiči 50 procent ceny. Obec Průhonice pak uhradí provozovateli služby 50 procent ceny.
Čtěte dále
Velká prsa? Ne, Češi utrácí za plastiku očních víček
Zkušenosti s estetickými zákroky má téměř každý druhý Čech. Zatímco zejména mladší ženy řeší úpravu poprsí nebo nosu, okolo čtyřicítky přichází na řadu korekce očních víček. Zájemců o tento zákrok přibývá i z řad mužů.
Lukáše Martínka jeho oční víčka trápila celý život. "Už ve škole se mi děti smály, že vypadám jako Číňan. Musel jsem si vyslechnout mnoho a mnoho posměšků, kvůli kterým jsem měl velmi nízké sebevědomí. Později jsem se bál oslovit nějakou slečnu, protože jsem měl obavy, že se mi stejně vysměje," popisuje dnes pětatřicetiletý muž z Benešova.
Svůj problém přestal řešit v době, kdy se seznámil se svou současnou manželkou. Pochopil, že jsou důležitější věci než vzhled. Přesto mu ale dětské posměšky uvízly někde v hlavě, protože minulý rok podstoupil plastiku očních víček. "Váhal jsem dlouho, ale nakonec jsem se rozhodl, že chci být se svým vzhledem spokojený. A bez operace to nešlo," přiznává.
Mužů s plastikou přibývá
Ještě před deseti lety byl zájem českých mužů o plastické operace prakticky nulový. Dnes je téměř každý sedmý pacient plastické chirurgie muž. Největší zájem mají právě o korekci očních víček, tyto operace ale vedou i u žen. "Operace horních víček podstupují z 60 procent ženy a ze 40 procent muži, kterých každým rokem přibývá. Nejčastěji se během operace používá vysokofrekvenční elektrokauter, který je šetrnější a zkracuje dobu rekonvalescence," popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Typickým pacientem u této plastiky jsou čtyřicátníci a starší lidé. Ale ani mladší lidé nejsou výjimkou, kteří podobně jako Lukáš Martínek nechtějí odsouvat zákrok na pozdější věk a žít s handicapem déle. Zkrátka chtějí být se svým vzhledem spokojení. "Pokud horní víčka začnou ztrácet svůj tvar, bez zákroku plastického chirurga už se jim nikdy zpět nevrátí," vysvětluje Stodůlka.
Nejde jen o vzhled
Zatímco zvětšování prsou nebo modelace nosu jsou operace, pro které se lidé rozhodují z estetických důvodů, u korekce očních víček mohou hrát roli i důvody zdravotní. "Oční víčka jsou téměř nepřetržitě v pohybu, proto také v této oblasti nastávají první viditelné projevy stárnutí pleti. Kůže na horním víčku ztrácí časem elasticitu, působí na ni gravitace a vlivem neustálého pohybu začne vytvářet převis, který v některých případech může přepadávat až přes okraj víčka a omezovat vidění. Kromě toho, že takové oční víčko nevypadá hezky a přidává na věku, může způsobovat i řadu dalších komplikací. Především tlačí na oči a způsobuje jejich únavu, slzení, pálení a další nepříjemné projevy, které časem mohou přerůst třeba v bolesti hlavy. Někdy mohou převislá oční víčka i zužovat zorné pole, což operace vyřeší," uvádí přednosta sítě očních klinik.
Dolní víčka tolik netrápí
V počtu provedených zákroků převládají operace horních víček, dolní víčka tvoří jen deset procent. U dolních víček se totiž tvoří spíše váčky, kvůli kterým vypadá tvář unaveně, a to už není problém zdravotní, ale estetický. Váčky se pod očima často objevují jako následek přemíry stresu, při rychlém úbytku váhy a především při nedostatku spánku. "Z kosmetických důvodů se také dají odstranit útvary na víčku, jako jsou například bradavičky nebo znaménka," uvedl odborník na operace očních víček Tomáš Prusenovský z oční kliniky Gemini.
Jedním z mýtů je, že operace očních víček jsou pouze sezonní záležitost. "Na horních víčkách lze zákrok provádět po celý rok. Po operaci dolních víček se může objevit modřina a obličej není asi čtvrt roku vhodné vystavovat slunečnímu záření," dodal Pavel Stodůlka.
PR článek
0Čechy trápí vysoký krevní tlak, bolesti páteře a obezita
Nejčastějšími nemocemi v Česku jsou vysoký krevní tlak a bolesti krční a bederní páteře. Vyplývá to z výsledků Evropského výběrového šetření o zdraví. Oba typy onemocnění se vyskytují zejména ve středním a vyšším věku, jejich výskyt po 45. roku věku roste. Až polovina lidí na to užívá předepsané léky.
V rámci Evropského výběrového šetření o zdraví (EHIS ČR – European Health Interview Survey) v roce 2014 bylo v české části osloveno 9 561 lidí, z toho se 6 737 z nich se uskutečnily rozhovory. Míra účasti tedy činila 70 procent. Sběr dat probíhal od 15. června roku 2014 až do 30. ledna roku 2015.
Vysokým krevním tlakem trpělo v roce 2014 přibližně 24 procent lidí bez ohledu na pohlaví. Nemoci páteře, ať beder, nebo krku, uvedlo 19 procent mužů a 25 procent žen. Oba typy onemocnění jsou časté zejména ve středním a vyšším věku, po 45. roku věku tyto problémy narůstají. Alergiemi proti tomu trpěli spíše mladší respondenti, jen 9 procent mužů a 14 procent žen. Starší lidé alergie uváděli méně často.
Ženy berou léky častěji než muži
Podle výsledků šetření užívalo v posledních dvou týdnech před rozhovorem nějaké předepsané léky 55 procent všech respondentů. Nepředepsané léky, jako jsou bylinky, homeopatika, potravinové doplňky či vitaminy, užívalo 46 procent všech dotázaných. Ženy léky užívaly častěji ve srovnání s muži, až 60,5 procent z nich bralo léky, zatímco u mužů to bylo 48,8 procent. Se zvyšujícím se věkem se však rozdíly mezi pohlavím snižují. Například po sedmdesátce bere léky 95 procent mužů a 97 procent žen.
Významnější rozdíly jsou patrné v případě nepředepsaných přípravků. Vitaminy, léky či potravinové doplňky užívá jen 37 procent mužů, ale 55 procet žen. Výrazný rozdíl je zejména v nižších věkových kategoriích, kdy ve věku 25-34 let užívá takové přípravky jenom třetina mužů, ale více než polovina žen.
Obézních výrazně přibývá
Jednou ze sbíraných hodnot je váha i výška sledovaných respondentů a index tělesné hmotnosti z toho vyplývající. BMI dává tyto veličiny do poměru. Obézní člověk má BMI hodnoty 30 a více. Šetření probíhá už od roku 1993, a tak můžeme říci, že zatímco v roce 1993 bylo obézních zhruba 10 procent mužů a 12 procent žen, v roce 2014 to bylo už 20 procent mužů a 18 procent žen. Určitou roli sehrálo stárnutí populace, výrazný nárůst obézních však pozorujeme ve všech věkových skupinách. Nutno ale dodat, že údaje o váze a výšce respondenti sami vypověděli, nebyly však tazatelem ověřovány a měřeny.
Cukrovka nepočká! Budeme mít diabetologický registr - záznamy o všech pacientech.
- K tomuto sběru dat proběhlo ještě objektivní měření validních hodnot lékařem (EHES). Osoby ve věku 25-64 let byly pozvány na lékařské vyšetření, při kterém byla zjištěna jejich výška, váha, obvod pasu a krevní tlak. Z odběru krve pak byly provedeny analýzy glykovaného hemoglobinu, obsahu cholesterolu a HDL-cholesterolu. S každým účastníkem lékař provedl na závěr krátký rozhovor o naměřených hodnotách. Podařilo se sesbírat hodnoty od 1 220 respondentů.
- Nespornou výhodou spojení obou šetření dohromady je možnost jejich vzájemného doplnění a provázání informací. Data jsou během roku 2016 postupně analyzována a uveřejňována. V mezinárodním srovnánání však budou uveřejněna Eurostatem až na konci roku 2016.