Kardiaci se (většinou) nemusí bát sexu

Téměř každé srdíčko po infarktu unese "zátěž" sexu
 

Riziko infarktu nebo náhlého úmrtí není vyšší než při obdobně namáhavé fyzické zátěži. Ovšem říká se, raději s manželkou než s milenkou… 

Láska a sex logicky bývají spojovány, ale – a to si přiznejme - někdy nemají mnoho společného.

Stoupá tlak, zrychluje se tep

Infarkt byl před lety nemocí postihující starší muže a výjimečně ženy, dnes je to jinak. Týká se stále více mladších a dokonce mladých mužů, ale i žen; především těch, které mají po menopauze. (O ní si najdete v článku o klimakteriu.) Infarkt tedy může přijít i k těm, kteří aktivně sexuálně žijí.

Pohlavní styk je z fyziologického hlediska aktivita spojená s fyzickou a také psychickou zátěží. Při sexuálním aktu stoupá krevní tlak i tepová frekvence a rostou nároky srdce i celého organismu na spotřebu kyslíku.

Záleží i na dobrém psychickém vyladění

Průměrná zátěž je přibližně stejná jako několikaminutová rychlejší chůze, stav psychiky je těžko posuzovatelný a u každého jiný). Lidé, kteří se potýkají s některou z nemocí srdce a cév, někdy mohou být v sexuálním životě, stejně jako v jiných fyzicky náročných aktivitách, více či méně limitováni a musejí počítat s některými úskalími. Je o nich třeba vědět a počítat s nimi.

4 stupně postižení

Možné komplikace sexuálního života kardiaků se liší podle stupně poškození srdce. Podle čtyřstupňové škály hodnocení srdečních nemocí, kterou stanovili evropští odborníci zabývající se nemocemi srdce a cév, platí, že pacienti na prvním a druhém stupni pociťují dušnost či bolest na hrudi pouze při velké námaze nebo vůbec. Sexuální aktivity jsou schopni bez omezení. Pacientům na třetím stupni s obtížemi již při malé námaze se doporučuje provozovat sexuální aktivity pouze výjimečně a krátce. Nejhůře jsou na tom pacienti s vážnějšími typy postižení srdce a cév, tedy na čtvrtém stupni hodnocení, a těm se sexuální aktivita nedoporučuje vůbec.

(dokončení zítra)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru